Pakt Ribbentrop-Mołotow (fot. domena publiczna)

23 sierpnia obchodzimy „Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych”. Dzień pamięci obchodzony jest w rocznicę podpisania paktu, który zapoczątkował IV rozbiór Polski. Po podpisaniu paktu między Hitlerem a Stalinem, Polska wkrótce stała się ziarą niespotkanego dotąd w skali świata ludobójstwa, którego dokonali na polskich ziemiach Niemcy i Rosjanie. 

23 sierpnia 1939 r. w Moskwie (ZSRR) podpisany został pakt o nieagresji pomiędzy nazistowskimi Niemcami i sowiecką ZSRR nazywany Pakt Ribbentrop-Mołotow. Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR – Joachim von Ribbentrop i Wieczesław Mołotow w imieniu swoich przywódców Adolfa Hitlera i Józefa Stalina dokonali podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej. W efekcie kilka dni później Polska została zaatakowana przez dwóch agresorów, od zachodu przez niemiecką III Rzeszę a kilka dni później od wschodu przez sowieckie ZSRR.

1 września 1938 r. Niemcy rozpoczynają anihilację Polski

1 września 1939 r. był pierwszym dniem piekła Polaków. Wkrótce skapitulowało polskie wojsko i rozpoczęła się brutalna pięcioletnia niemiecka okupacja. Zanim uformowało się polskie podziemie i przystąpiło do jakichkolwiek działań dywersyjno-bojowych, Niemcy rozpoczęli eksterminację polskiej ludności na zajętych terenach III Rzeszy oraz obszarze okupowanej Polski, którą nazwali Generalnym Gubernatorstwem.

Sowiecka mapa pokazująca podzielenie Polski między Niemcami i sowiecką Rosją.

Aresztowania, obozy koncentracyjne i egzekucje stały się powszechnym zjawiskiem i ulubioną metodą zastraszania i likwidowania Polaków przez Niemców. W tej sytuacji, władze Polski Podziemnej podjęły walkę jako odwet. Walkę z okupantem podjęli głównie żołnierze Wojska Polskiego, którzy od momentu kapitulacji WP rozpoczęli formować organizacje konspiracyjne. Większość tych organizacji w późniejszym czasie zostało scalonych najpierw w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), a następnie Armię Krajową (AK) obejmując tereny całego okupowanego kraju.

17 września 1939 r. atakują od wschodu Rosjanie

16 dni po niemieckiej agresji do rozbioru Polski przystąpił sowiecki agresor. Na terenach II RP zajętych przez Sowietów i Armię Czerwoną, sowiecka administracja i NKWD przystąpiła do deportacji ludności polskiej. Od lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. wywiezionych zostało ponad 760.000 Polaków do obozów w głąb Rosji. Więźniowie byli zmuszani do niewolniczej pracy w kopalniach i przy wyrębie lasów. Do tej pory nieznana jest liczba śmiertelnych ziar głodu, mrozu i wycieńczenia. W tym samym czasie agenci NKWD rozstrzelali około 22.000 osób, w tym ponad 14.700 polskich zicerów wziętych do niewoli we wrześniu 1939 r.

Przez kolejne 5 lat na terenach Polski trwało piekło jakiego dotąd nigdy nie widział świat i nie doznało żadne inne państwo. Polska straciła ok. 6.000.000 obywateli. Z rąk najeźdźców zginął co piąty Polak, około 220 osób na każdy 1000.

Każdy Polak powinien wiedzieć i pamiętać, że to Polska była największą ziarą II wojny światowej. Pamiętajmy kto nam te krzywdy wyrządził, kto brutalnie mordował naszych ojców, dziadów i pradziadów. Uczmy naszych dzieci historii by się ona więcej nie powtórzyła i wyciągajmy wnioski po to by nasi wrogowie nie pisali za nas nowych narracji z jakimi w ostatnich czasach przychodzi nam się mierzyć.

Marek Wróblewski

COPYRIGHT © 2020-2023 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *