Gaszenie reaktora w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 r. (fot. Siergej Koshelev)

26 kwietnia 1986 r. około 130 km. na północ od Kijowa, w miejscowości Czarnobyl doszło do wybuchu w elektrowni jądrowej należącej do ówczesnej sowieckiej ZSRR. Radioaktywne cząstki z tej katastrofy w kilka dni obiegły cały świat.

Według Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego (World Nuclear Association) awaria nuklearnego reaktora w Czarnobylu była wynikiem wadliwego projektu reaktora, który był obsługiwany przez nieodpowiednio przeszkolony personel elektrowni.

W wyniku wybuchu zginęło dwóch pracowników elektrowni, a z powodu dużego napromieniowania radioaktywnego zmarło kolejne 28 osób w pierwszych tygodniach po katastrofie.

Elektrownia tuż po katastrofie w 1986 r. (fot. domena publiczna)

Eksplozja pary i pożar do jakiego doszło w reaktorze uwolnił co najmniej 5% radioaktywnego rdzenia do środowiska, który osadził materiał radioaktywny w wielu częściach Europy.

Po katastrofie władze ZSRR ewakuowały początkowo około 350.000 osób z terenów wokół elektrowni, ale ze względu na promieniowanie dużego obszaru, wysiedlenia ludzi trwały jeszcze kilka dekad po katastrofie.

Remont sarkofagu

Ze względu na pogarszający się stan betonowego sarkofagu i obawą wycieku radioaktywnych cząstek, w 2007 r. podjęto budowę nowego zabezpieczenia nad uszkodzonym reaktorem. Budowę zakończono w 2010 r.

Mija 35 lata od katastrofy ale tereny wokół Czarnobyla wciąż są mocno skażone radioaktywnymi cząstkami. Jak mówią eksperci, taki stan rzeczy pozostanie jeszcze przez kilkanaście, może kilkadziesiąt dekad.

Nowy sarkofag zabezpieczający reaktor w Czarnobylu, 2017 r. (fot. Tim Porter)

Ile osób zachorowało lub zginęło ze względu na promieniowanie, które obleciało praktycznie cały świat w tygodniach po katastrofie? Tego na pewno nigdy się nie dowiemy.

Obecnie na świece funkcjonuje 450 reaktorów nuklearnych w 30 krajach. Wszystkie te elektrownie łącznie produkują ok. 70% prądu na świece. Najwięcej reaktorów posiadają Stany Zjednoczone – 97, Francja – 58 oraz Chiny z 45 reaktorami.

Polska jako jeden z krajów rozwiniętych, nie posiada ani jednej elektrowni jądrowej.

Marek Wróblewski

COPYRIGHT © 2020-2023 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *