Gaszenie reaktora w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 r. (fot. Siergej Koshelev)

26 kwietnia 1986 r. około 130 km. na północ od Kijowa, w miejscowości Czarnobyl doszło do wybuchu w elektrowni jądrowej należącej do ówczesnej sowieckiej ZSRR. Radioaktywne cząstki z tej katastrzy w kilka dni obiegły cały świat.

Według Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego (World Nuclear Association) awaria nuklearnego reaktora w Czarnobylu była wynikiem wadliwego projektu reaktora, który był obsługiwany przez nieodpowiednio przeszkolony personel elektrowni.

W wyniku wybuchu zginęło dwóch pracowników elektrowni, a z powodu dużego napromieniowania radioaktywnego zmarło kolejne 28 osób w pierwszych tygodniach po katastrzie.

Elektrownia tuż po katastrzie w 1986 r. (fot. domena publiczna)

Eksplozja pary i pożar do jakiego doszło w reaktorze uwolnił co najmniej 5% radioaktywnego rdzenia do środowiska, który osadził materiał radioaktywny w wielu częściach Europy.

Po katastrzie władze ZSRR ewakuowały początkowo około 350.000 osób z terenów wokół elektrowni, ale ze względu na promieniowanie dużego obszaru, wysiedlenia ludzi trwały jeszcze kilka dekad po katastrzie.

Remont sarkzagu

Ze względu na pogarszający się stan betonowego sarkzagu i obawą wycieku radioaktywnych cząstek, w 2007 r. podjęto budowę nowego zabezpieczenia nad uszkodzonym reaktorem. Budowę zakończono w 2010 r.

Mija 35 lata od katastrzy ale tereny wokół Czarnobyla wciąż są mocno skażone radioaktywnymi cząstkami. Jak mówią eksperci, taki stan rzeczy pozostanie jeszcze przez kilkanaście, może kilkadziesiąt dekad.

Nowy sarkzag zabezpieczający reaktor w Czarnobylu, 2017 r. (fot. Tim Porter)

Ile osób zachorowało lub zginęło ze względu na promieniowanie, które obleciało praktycznie cały świat w tygodniach po katastrzie? Tego na pewno nigdy się nie dowiemy.

Obecnie na świece funkcjonuje 450 reaktorów nuklearnych w 30 krajach. Wszystkie te elektrownie łącznie produkują ok. 70% prądu na świece. Najwięcej reaktorów posiadają Stany Zjednoczone – 97, Francja – 58 oraz Chiny z 45 reaktorami.

Polska jako jeden z krajów rozwiniętych, nie posiada ani jednej elektrowni jądrowej.

Marek Wróblewski

COPYRIGHT © 2020-2023 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *