17 września 1939 r. zaledwie 16 dni po barbarzyńskim ataku przez nazistowskie Niemcy, Polskę zakatowała od wschodu sowiecka Rosja.

W wyniku paktu i ataków Hitlera oraz Stalina, przeprowadzony został IV rozbiór Polski, w którym agresorzy podzielili się terytorium II RP.

Okupacja zachodnich terenów Rzeczpospolitej Polskiej przez niemieckiego agresora trwała 5 lat. W tym czasie Niemcy na terenach Polski dokonali nie spotkanego dotąd terroru, mordując prawie 6.000.000 polskich obywateli. W 1945 roku po klęsce Niemców, zdradzona przez aliantów Polska, zostaję oddana zrujnowana w ręce Stalina pod kolejną okupację.

50 lat sowieckiej okupacji

Początkowa sowiecka okupacja obejmowała wschodnią cześć Polski, którą Stalin dostał w pakcie z Hitlerem. Po wojnie z Niemcami w 1945 roku sowiecka okupacja objęła całą Polskę i trwała niesłychane 45 lat.

Dopiero w 1990 r. po upadku komunizmu Polska częściowo odzyskała swoją niepodległość, niestety nigdy nie odzyskując straconych terenów wschodnich.

Przez pięć lat wojny, a następnie 45 lat sowieckiej okupacji Polska została kompletnie zrujnowana. Do dziś niezliczona jest ilość Polaków wywiezionych przez Sowietów w głąb Rosji, którzy nigdy nie powrócili do kraju.

Po 50 latach okupacji i mordach jakie dokonali Niemcy i Rosjanie na Polsce oraz zniszczenia i grabież Państwa Polskiego, były tak ogromne, że nigdy nie będziemy w stanie oszacować strat.

Marek Wróblewski

COPYRIGHT © 2020-2023 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *