Wymordowani Polacy we wsi Lipniki na Wołyniu, marzec 1943 r. (fot. domena publiczna)
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień pamięci obchodzimy rokrocznie 11 lipca, w dzień który był najbrutalniejszym dniem ukraińskich zbrodni na polskiej ludności cywilnej podczas II wojny światowej.
Dzień pamięci ustalony został uchwałą Sejmu RP 22 lipca 2016 r. by upamiętnić ziary rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947. Dzień pamięci ziar Ukraińców upamiętnia nie tylko polskie ziary ale także Żydów, Ormian, Czechów i inne mniejszości narodowe.
Krwawa Niedziela na Wołyniu
Punktem kulminacyjnym brutalnych zbrodni ukraińskich nacjonalistów z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz ukraińskiej ludności cywilnej była tzw. Krwawa Niedziela, która miała miejsce 11 lipca 1943 r. na Wołyniu na Kresach Wschodnich.
Krwawa Niedziela na Wołyniu był skoordynowaną akcją Ukraińców, w której zaatakowano ok. 150 miejscowości w powiatach horochowskim, włodzimierskim, kowelskim i łuckim. W czasie akcji ukraińscy nacjonaliści głównie atakowali kościoły podczas niedzielnych Mszy Świętych mordując modlących w brutalne sposoby.
Historycy szacują, że 11 lipca w lipcu 1943 r. ukraińskie bandy zaatakowały ponad 530 polskich wsi, w których zamordowanych zostało około 8 tys. Polaków. W bestialskich i brutalnych mordach Ukrainców na polskiej ludności w latach 1939-1947 zginęło ok. 150 tys. Polaków na Kresach Wschodnich.
MW
COPYRIGHT © 2020-2024 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!