23 listopada w Polsce:
- W 1287 r. książęta Bogusław IV, Mściwoj II i Przemysł II zawarli w Słupsku (woj. pomorskie) przymierze skierowane przeciwko Brandenburgii.
- W 1520 r. podczas wojny polsko-krzyżackiej, wojska krzyżackie zdobyły po kilkudniowym oblężeniu Ornetę (woj. warmińsko-mazurskie).
- W 1672 r. zawiązana została Konfederacja szczebrzeszyńska.
- W 1655 r. podczas IV wojny polsko-rosyjskiej, po przegranej bitwie pod Jezierną (Kresy Wschodnie) Bohdan Chmielnicki został zmuszony do podpisania traktatu zobowiązującego go do udzielenia pomocy Rzeczypospolitej i do zerwania ugody z Rosją.
- W 1707 ur. sie Anna Orzelska, hrabina.
- W 1745 r. oddziały pruskie zaskoczyły i rozbiły wojska saskie stacjonujące w Henrykowie Lubańskim (woj. dolnośląskie).
- W 1754 r. ur. się Stanisław Poniatowski, książe, generał, polityk, podskarbi wielki litewski.
- W 1793 r. zakończyły się obrady Sejmu grodzieńskiego, ostatniego sejmu I Rzeczypospolitej.
- W 1798 r. ur. się Klementyna Hzfmanowa z d. Tańska, pisarka, prozaiczka, dramatopisarka, tłumaczka, redaktorka, wydawczyni, pedagog i działaczka społeczna.
- W 1809 r. przeprowadzona została reorganizacja armii Księstwa Warszawskiego.
- W 1832 r. ur. się Ferdynand G. Majerski, rzeźbiarz.
- W 1875 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie (woj. mazowieckie) odbyła się polska premiera opery pt. Aida autorstwa Giuseppe Verdiego.
- W 1892 r. ur. się Mieczysław Zygmunt Wiśniewski, piłkarz, bramkarz reprezentacji Polski, olimpijczyk, trener.
- W 1906 r. w Wilnie (Kresy Wschodnie) ukazało się pierwsze wydanie tygodnika w języku białoruskim „Nasza Niwa”.
- W 1918 r. ur. się Kazimierz Maria de Winkler vel Kazimierz Winkler ps. „Andrzej Augustowski”, literat, poeta i rysownik.
- W 1918 r. Jan Radtke wybrany został na pierwszego polskiego wójta Gdyni (woj. pomorskie).
- W 1922 r. ur. się Maria Ginter z d. Zieleniewska, pisarka, rzeźbiarka, malarka i sportsmenka. Sanitariuszka Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski. Po wojnie była pierwszą w Polsce kobietą-zawodowym kierowcą ciężarówki, działaczka artystyczna, społeczna, sportowa i kombatancka.
- W 1922 r. ur. się Andrzej Polkowski, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog.
- W 1923 r. ur. się Zbigniew Jan Neugebauer, kapitan bombardier Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, dziennikarz, pisarz i tłumacz, zmarł w 2000 r. w USA.
- W 1927 r. padła Kasztanka, ulubiona klacz marszałka Józefa Piłsudskiego.
- W 1930 r. odbyły się wybory do Senatu II RP.
- W 1930 r. w Katowicach (woj. śląskie) została otwarta wystawa ok. 300 dzieł Adama, Jana i Tadeusza Styków.
- W 1933 r. ur. się Krzysztz Penderecki, kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie (woj. małopolskie). Zmarł w 2020 r.
- W 1939 r. pijani niemieccy Selbstschutzmani dokonali mordu 43 Polaków i Żydów w dzikim obozie koncentracyjnym w Łobżenicy (woj. wielkopolskie).
- W 1941 r. Niemcy ciężko pobili spędzonych z Krzesin, Krzesinek i Szczepankowa (woj. wielkopolskie) Polaków przed kościołem w Krzesinach (woj. wielkopolskie) w odwecie za wysłanie anonimu z groźbami do władz niemieckich.
- W 1943 r. Władysław Gomułka został I sekretarzem PPR.
- W 1943 r. Niemcy rozstrzelali ok. 35 Żydów w Miechowie (woj. małopolskie).
- W 1943 r. Niemcy rozstrzelali 42 zakładników z krakowskiego więzienia Montelupich w Woli Filipowskiej (woj. małopolskie).
- W 1944 r. komunistyczny PKWN wydał dekret o organizacji samorządu terytorialnego.
- W 1953 r. wykonany został oblot szybowca SZD-10 Czapla.
- W 1964 r. ur. się Adam Andrzej Słomka, działacz opozycji demokratycznej w PRL, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.
- W 1964 r. zainaugurował działalność Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie).
- W 1966 r. na Wawelu w Krakowie (woj. małopolskie) odbyła się konferencja naukowa poświęcona Tysiącleciu Państwa Polskiego.
- W 1971 r. Rada Ministrów PRL uchwałą nr 256/1 uchyliła uchwały Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej z dnia 26 września 1946 roku pozbawiające obywatelstwa polskiego 76 zicerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
- W 1981 r. odbyła się premiera filmu pt. Dreszcze w reżyserii Wojciecha Marczewskiego.
- W 1981 r. w katedrze w Płocku (woj. mazowieckie) umieszczone zostały kopię średniowiecznych Drzwi Płockich.
- W 1989 r. Sejm kontraktowy zlikwidował Urząd do Spraw Wyznań i ORMO.
- W 2007 r. premier RP Donald Tusk wygłosił w Sejmie najdłuższe w historii III RP exposé.
23 listopada na świecie:
- W 176 r. cesarz Marek Aureliusz odbył w Rzymie (Włochy) triumf po pokonaniu Germanów i Sarmatów.
- W 912 r. ur. się Otton I Wielki, cesarz rzymsko-niemiecki.
- W 955 r. Edwin został królem Anglii.
- W ok. 1200 ur. się Klemens IV, papież.
- W 1116 r. ur. się William Fitz Robert, angielski możnowładca.
- W 1221 r. ur. się Alfons X Mądry, król Kastylii i Leónu.
- W 1248 r. podczas tzw. Rekonkwisty, król Kastylii Ferdynand III Święty wyzwolił Sewillę (Hiszpania) spod panowania islamskiego.
- W 1407 r. książę Ludwik Orleański został zamordowany w Paryżu (Francja) na polecenie swego rywala, księcia Burgundii Jana bez Trwogi.
- W 1471 r. Mikołaj Tron został dożą Wenecji.
- W 1499 r. powieszony został Perkin Warbeck, pretendent do tronu Anglii w czasie rządów Henryka VII Tudora, podający się za księcia Ryszarda, syna Edwarda IV Yorka, a w rzeczywistości Flamandczyk z Tournai (Belgia).
- W 1535 r. ur. się Jan VI Starszy, książę Nassau.
- W 1589 r. król Szkocji Jakub I Stuart poślubił księżniczkę Annę Duńską w Oslo (Norwegia).
- W 1619 r. Lisowczycy pokonali wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego I Rakoczego w bitwie pod Humiennem (Słowacja).
- W 1644 r. angielski pisarz i poeta John Milton opublikował traktat przeciwko cenzurze dzieł drukowanych pt. Areopagitica.
- W 1644 r. podczas wojny trzydziestoletniej, wojska szwedzkie pod wodzą marszałka Lennarta Torstenssona pokonały armię cesarską w bitwie pod Jüterbogiem (Germany).
- W 1650 r. ur. się Józef Oriol, kataloński duchowny katolicki, święty.
- W 1700 r. kardynał Giovanni Francesco Albani został wybrany papieżem i przyjął imię Klemens XI.
- W 1761 r. ur. się Ignacy Delgado, hiszpański dominikanin, misjonarz, biskup, męczennik, święty.
- W 1784 r. poświęcony został sobór Objawienia Pańskiego w Tomsku (Rosja).
- W 1789 r. w USA ustanowione zostało Święto Dziękczynienia.
- W 1791 r. odkryte zostały niezamieszkane Wyspy Snares leżące na południe od Nowej Zelandii.
- W 1795 r. podczas I koalicji antyfrancuskiej, rozpoczęła się bitwa pod Loano (Włochy) między wojskami francuskimi a austriacko-włoskimi.
- W 1804 r. ur. się Franklin Pierce, amerykański polityk, 14. prezydent USA.
- W 1808 r. podczas wojny na Półwyspie Iberyjskim, wojska francusko-polskie pokonały Hiszpanów w bitwie pod Tudelą (Hiszpania).
- W 1815 r. założone zostało Kurlandzkie Towarzystwo dla Badania Literatury i Sztuki z siedzibą w Mitawie (Jełgawie, Łotwa).
- W 1837 r. podczas tzw. rebelii patriotycznej w Dolnej Kanadzie, zwycięstwo odnieśli rebelianci nad wojskami brytyjskimi w bitwie pod St. Denis.
- W 1838 r. ur. się Jerzy Albert, książę Schwarzburg-Rudolstadt.
- W 1839 w Berlinie (Niemcy) ur. się Roman Czartoryski, polski książę, więzień stanu, działacz społeczny i polityczny.
- W 1843 r. francuski astronom Hervé Faye odkrył kometę okresową 4P/Faye.
- W 1847 r. podczas szwajcarskiej wojny domowej, zwycięstwo odniosły wojska związkowe nad katolickimi w bitwie pod Gisikon (Szwajcaria).
- W 1849 r. ur. się Hong Tianguifu, cesarz Niebiańskiego Królestwa Wielkiego Pokoju.
- W 1859 ur. się Billy the Kid, amerykański rewolwerowiec.
- W 1863 r. podczas wojny secesyjnej w USA, rozpoczęła się III bitwa pod Chattanoogą.
- W 1867 r. niemiecki astronom Robert Luther odkrył planetoidę (95) Arethusa.
- W 1867 r. w Manchesterze (Wielka Brytania) powieszonych zostało publicznie trzech irlandzkich nacjonalistów skazanych za zabójstwo policjanta w czasie ucieczki z więzienia (tzw. męczenników z Manchesteru).
- W 1877 r. Gaëtan de Rochebouët został premierem Francji.
- W 1880 r. do Białego Domu w Waszyngtonie (USA) przywiezione zostało biurko stojące do dzisiaj w Gabinecie Owalnym, będące darem królowej brytyjskiej Wiktorii dla prezydenta USA Rutherforda Hayesa.
- W 1889 r. w Palais Royale Saloon w San Francisco (USA) zainstalowana została pierwsza szafa grająca.
- W 1890 r. Luksemburg odzyskał niepodległość od Holandii.
- W 1890 r. Wilhelmina została królową Holandii.
- W 1891 r. pierwszy prezydent Brazylii Deodoro da Fonseca został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska. Jego miejsce zajął dotychczasowy wiceprezydent Floriano Peixoto.
- W 1892 r. francuski astronom Auguste Charlois odkrył planetoidę (345) Tercidina.
- W 1897 r. Auguste Charlois odkrył planetoidę (429) Lotis.
- W 1899 r. podczas II wojny burskiej, zwycięstwo odniosły wojska brytyjskie w bitwie pod Belmont (Afryka Południowa).
- W 1899 r. w Pradze (Czechy) odbyła się premiera opery komicznej pt. Diabeł i Kasia autorstwa Antonína Dvořáka.
- W 1904 r. zakończyły się III Letnie Igrzyska Olimpijskie w Saint Louis (USA).
- W 1905 r. w miejscowości Aniche (Francja) otwarte zostało jedno z najstarszych działających kin „L’Idéal Cinéma„.
- W 1910 r. wykonany został ostatni wyrok śmierci w Szwecji.
- W 1911 r. w tygodniku „L’Oeuvre” opublikowane zostały listy miłosne Marii Skłodowskiej-Curie i Paula Langevina.
- W 1916 r. Aleksandr Triepow został premierem Rosji.
- W 1916 r. podczas I w.ś. Grecja wypowiedziała wojnę Niemcom i Bułgarii.
- W 1917 r. Bolszewicy utworzyli Rewolucyjny Sztab Polowy do Walki z Kontrrewolucją.
- W 1923 r. rozpoczęła nadawanie pierwsza australijska stacja radiowa 702 ABC Sydney.
- W 1929 r. odbyła się premiera musicalu filmowego pt. Hollywood Revue w reżyserii Charlesa F. Reisnera.
- W 1935 r. Georgi Kjoseiwanow został premierem Bułgarii.
- W 1937 r. w górach Piryn (Bułgaria) rozbił się należący do PLL LOT samolot Douglas DC-2, zginęło wszystkich 6 osób na pokładzie.
- W 1939 r. podczas II w.ś. na północnym Atlantyku zatopiony został przez niemieckie pancerniki „Scharnhorst” i „Gneisenau” brytyjski krążownik pomocniczy HMS „Rawalpindi”, zginęło 279 członków załogi.
- W 1940 r. Rumunia przystąpiła do tzw. Paktu trzech.
- W 1942 r. podczas II w.ś. wojska sowieckie zamknęły w kotle pod Stalingradem (ZSRR) niemiecką 6. Armię pod dowództwem gen. Friedricha Paulusa, część 4. Armii Pancernej oraz jednostki rumuńskie, łącznie ok. 260-270 tysięcy żołnierzy, w tym 9590 Rumunów i 20300 tzw. Hilfswillige.
- W 1942 r. Niemcy rozstrzelali ok. 1,5 tys. Żydów z getta w Bracławiu (Ukraina).
- W 1943 r. podczas II w.ś. zwycięstwo odniosły wojska amerykańskiw w bitwie o Wyspy Gilberta (Kiribati).
- W 1943 r. wszedł do służby japoński lotniskowiec eskortowy „Kaiyō”.
- W 1944 r. podczas II w.ś. wojska francuskie wyzwoliły Strasburg (Francja).
- W 1948 r. rozpoczęła się izraelska operacja wojskowa przeciwko armii egipskiej w północno-wschodniej części pustyni Negew (Izrael).
- W 1953 r. Chan Nak został premierem Kambodży.
- W 1955 r. Australia objęła zwierzchnictwo nad Wyspami Kokosowymi.
- W 1958 r. utworzona została Unia Ghany i Gwinei.
- W 1959 r. przyjęta została flaga Nigru.
- W 1961 r. 54 osoby zginęły w katastrzie samolotu de Havilland Comet w Campinas (Brazylia).
- W 1964 r. mający odlecieć do Aten (Grecja) Boeing 707 amerykańskich linii TWA rozbił się podczas próby startu z lotniska Fiumicino pod Rzymem (Włochy), zginęło 50 osób, 23 zostały ranne.
- W 1971 r. Chiny zostały stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.
- W 1972 r. odbyła się nieudana próba wystrzelenia sowieckiej rakiety N1 z planowaną satelitą Księżyca.
- W 1972 r. w Paryżu (Francja) sporządzona została tzw. Konwencja o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.
- W 1973 r. Amerykanka Marjorie Wallace zdobyła tytuł Miss World 1973 w Londynie (Wielka Brytania).
- W 1974 r. Aldo Moro został po raz drugi premierem Włoch.
- W 1974 r. we Władywostoku (ZSRR) rozpoczęło się dwudniowe spotkanie sekretarza generalnego komunistycznej KPZR Leonida Breżniewa z prezydentem USA Geraldem Fordem.
- W 1976 r. 50 osób zginęło w katastrzie greckiego samolotu pasażerskiego NAMC YS-11 w mieście Kozani (Grecja).
- W 1976 r. francuski nurek Jacques Mayol jako pierwszy zszedł na głębokość poniżej 100 metrów bez aparatu oddechowego.
- W 1977 r. 65 osób zginęło w trzęsieniu ziemi w prowincji San Juan (Argentyna).
- W 1977 r. na orbicie okołoziemskiej umieszczona została europejska satelita meteorologiczny Meteosat 1.
- W 1980 r. 2914 osób zginęło w trzęsieniu ziemi z epicentrum pod Neapolem (Włochy).
- W 1983 r. odbyła się premiera filmu pt. Czułe słówka w reżyserii Jamesa L. Brooksa.
- W 1985 r. członkowie organizacji Abu Nidala uprowadzili samolot pasażerski linii lotniczych EgyptAir. Dzień później na lotnisku na Malcie, w wyniku nieudolnej akcji odbicia samolotu przez egipskie jednostki specjalne, zginęło 60 osób.
- W 1989 r. premier III RP i były komunista Tadeusz Mazowiecki rozpoczął 5-dniową wizytę w sowieckiej ZSRR.
- W 1994 r. co najmniej 111 osób zostało stratowanych w wyniku wybuchu paniki po ataku policji na demonstrantów w mieście Nagpur (Indie).
- W 1995 r. Benjamin Mkapa został prezydentem Tanzanii.
- W 1996 r. uprowadzony przez trzech kenijskich terrorystów Boeing 767 należący do Ethiopian Airlines wodował przymusowo z powodu braku paliwa u wybrzeży Komorów. Zginęło 125 osób, uratowano 50.
- W 2000 r. odkryte zostały księżyce Jowisza Erinome, Harpalyke, Isonoe, Jokasta, Kalyke i Praxidike.
- W 2003 r. odbyło się całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Australii, Nowej Zelandii, Antarktyce i Ameryce Południowej.
- W 2003 r. w wyniku masowych wystąpień zwanych Rewolucją róż ustąpił prezydent Gruzji Eduard Szewardnadze.
- W 2004 r. podczas tzw. Pomarańczowej rewolucji, wbrew zicjalnym wynikom, Wiktor Juszczenko ogłosił się zwycięzcą wyborów prezydenckich i złożył przysięgę przed parlamentem. Rozpoczęły się masowe strajki na uniwersytetach i w zakładach pracy w wielu miastach na Ukrainie.
- W 2005 r. uruchomione zostało metro w Valparaíso (Chile).
- W 2006 r. 215 osób zginęło, a 257 zostało rannych w serii zamachów bombowych w dzielnicy Sadra w Bagdadzie (Irak).
- W 2006 r. po zatruciu polonem 210 w szpitalu w Londynie (Wielka Brytania) zmarł były podpułkownik KGB i FSB Aleksandr Litwinienko.
- W 2007 r. statek wycieczkowy „Explorer” zatonął po zderzeniu z niewystającym nad powierzchnię fragmentem góry lodowej w Cieśninie Bransfielda, w pobliżu Wyspy Króla Jerzego i Szetlandów Południowych na Oceanie Antarktycznym. Wszystkie osoby na pokładzie zostały uratowane.
- W 2008 r. w pobliżu granicy gruzińsko-południowoosetyjskiej nieznani sprawcy ostrzelali konwój, w którym jechali prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili i prezydent Polski Lech Kaczyński.
- W 2009 r. w prowincji Maguindanao na wyspie Mindanao (Filipiny) uzbrojeni napastnicy uprowadzili ponad 60 osób, a następnie zamordowali 58 z nich głównie członków rodziny kandydata na gubernatora prowincji oraz dziennikarzy.
- W 2010 r. Korea Północna dokonała ataku artyleryjskiego na główną wyspę archipelagu Yŏnpyŏng należącego do Korei Południowej.
- W 2011 r. podczas tzw. Rewolucji w Jemenie, prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salih podpisał w Rijadzie (Arabia Saudyjska) porozumienie pokojowe wynegocjowane przez Radę Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) na mocy którego zrzekł się władzy na rzecz wiceprezydenta Abd Rabu Mansura Hadiego.
- W 2013 r. Kohir Rasulzoda został premierem Tadżykistanu.
- W 2014 r. 61 osób zginęło, a dziesiątki zostały rannych w samobójczym zamachu bombowym w czasie meczu siatkówki w prowincji Paktika (Afganistan).
- 2016 r. Jüri Ratas został premierem Estonii.