2 lutego w Polsce:
- W 1168 r. podczas tzw. Rozbicia dzielnicowego, odbył się zjazd w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie), na którym Kazimierz II Sprawiedliwy otrzymał całą ziemię sandomierską jako swoją dzielnicę, na co zgodę wyraził zwierzchni książę Polski Bolesław IV Kędzierzawy.
- W 1260 r. podczas II najazdu mongolskiego na Polskę, w zamian za obietnicę bezpiecznego opuszczenia Sandomierza (woj. świętokrzyskie) mieszkańcy wydali gród oblegającym miasto Mongołom, jednakże ci zerwali warunki rozejmu, dokonali selekcji ludności, młodych biorąc w jasyr, a pozostałych mordując, zaś sam gród złupili i spalili.
- W 1386 r. podczas Sejmu walnego w Lublinie (woj. lubelskie) obwołany królem Polski został wielki książe litewski Władysława II Jagiełło.
- W 1491 r. książę pomorski Bogusław X Wielki ożenił się z królewną polską i księżniczką litewską Anną Jagiellonką.
- W 1507 r. Sejm litewski podjął uchwałę o gotowości do wypowiedzenia wojny Wielkiemu Księstwu Moskiewskiemu.
- W 1526 r. ur. się Konstanty Wasyl Ostrogski, książę, ruski magnat, starosta włodzimierski, wojewoda kijowski, marszałek ziemi wołyńskiej, poczwórny senator, dowódca wojsk i obrońca Kresów przeciwko Tatarom, działacz oświatowy, rozwijający kulturę i oświatę na Wołyniu (Kresy Wschodnie).
- W 1536 r. ur. się Piotr Skarga, duchowny, jezuita, teolog, pisarz, kaznodzieja.
- W 1566 r. ur. się Michał Sędziwój, Michał Sędzimir herbu Ostoja, alchemik i lekarz.
- W 1572 r. ur. się Maciej Łubieński, duchowny katolicki, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski.
- W 1593 r. podczas Powstania Kosińskiego, zwycięstwo odniosły wojska polskie nad Kozakami w bitwie pod Piątkiem (Kresy Wschodnie).
- W 1636 r. odbył się ingres biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika do katedry wawelskiej w Krakowie (woj. małopolskie).
- W 1676 r. w katedrze wawelskiej w Krakowie (woj. małopolskie) koronowani zostali na króla i królową Polski Jan III Sobieski i Maria Kazimiera.
- W 1682 r. ur. się Antoni Sebastian Dembowski herbu Jelita, duchowny katolicki, biskup płocki i kujawski, prezydent Trybunału Skarbowego Koronnego, referendarz wielki koronny, regent kancelarii koronnej, chorąży płocki, proboszcz sochaczewski, publicysta i komediopisarz.
- W 1772 r. Konfederaci barscy ponieśli porażkę z wojskami rosyjskimi w bitwie pod Doroszewiczami nad Prypecią (Kresy Wschodnie).
- W 1815 r. ur. się Kornel Jan Krzeczunowicz, polityk, ziemianin i szlachcic, działacz społeczny.
- W 1818 r. ur. się Marceli Ignacy Skałkowski, poeta, działacz konspiracyjny, powstaniec.
- W 1838 r. ur. się Wincenty Konstanty Kalinowski herbu Kalinowa, dziennikarz, prawnik, rewolucjonista, komisarz Rządu Narodowego na woj. grodzieńskie w Powstaniu Styczniowym, bohater narodowy Polski, Litwy i Białorusi.
- W 1864 r. ur. się Maria Rodziewiczówna, pisarka. Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
- W 1871 r. ur. się Karol Józef Tichy, artysta, malarz zajmujący się również ceramiką artystyczną, projektowaniem mebli, tworzący w stylu secesji, pedagog. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
- W 1879 r. ur. się Wiktor III August von Ratibor, książę raciborski.
- W 1885 r. ur. się Jerzy Bujalski, lekarz, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, kierownik resortu zdrowia publicznego w okresie II RP, dyrektor szpitala. Zamordowany w niemieckim obozie KL Auschwitz w 1942 r.
- W 1888 r. ur. się Helena Sikorska z d. Zubczewska, działaczka społeczna, żona premiera gen. Władysława Sikorskiego.
- W 1889 r. ur. się Marian Antoni Ruzamski, artysta, malarz, literat. Zginął w niemieckim obozie Bergen-Belsen w 1945 r.
- W 1892 r. ur. się Stanisław Grolicki, właśc. Stanisław Grolich, aktor teatralny i filmowy.
- W 1896 r. ur. się Mieczysław Szczudłowski, podpułkownik dyplomowany, pilot Wojska Polskiego II RP, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, żołnierz LWP, kawaler Orderu Virtuti Militari.
- W 1899 r. ur. się Bohdan Pawłowicz, żołnierz Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionów i Wojska Polskiego II RP, pisarz, dziennikarz, korespondent wojenny, instruktor harcerski, marynarz, podróżnik, działacz polonijny.
- W 1900 r. ur. się Józef Kowalski, kapitan Wojska Polskiego II RP, był najdłużej żyjącym weteranem wojny polsko-bolszewickiej. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
- W 1900 r. ur. się Mieczysław Arkadiusz Oborski, zicer dyplomowany artylerii Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pułkownik LWP. Zamordowany przez komunistów w 1953 r.
- W 1900 r. ur. się Stanisław Płonczyński, żołnierz Wojska Polskiego II RP, pilot wojskowy, sportowy i pracownik PLL LOT, szkoleniowiec. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- W 1901 r. ur. się Kazimierz Krukowski ps. „Lopek”, aktor kabaretowy, rewiowy i filmowy, piosenkarz, a także konferansjer, reżyser i autor tekstów.
- W 1912 r. ur. się Zbigniew Rawicz właśc. Zbigniew Władyka, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, piosenkarz.
- W 1917 r. podczas I w.ś. Litewskie Koło Polityczne w Wilnie (woj. wileńskie, Kresy Wschodnie) wystosowało notatkę do niemieckich władz okupacyjnych, domagając się poszanowania praw narodu litewskiego. Notatka została podpisana m.in. przez Jonasa Basanavičiusa, Atanasa Smetonę i Steponasa Kairysa.
- W 1920 r. ur. się Juliusz Bakoń, podchorąży rezerwy piechoty Wojska Polskiego II RP. Zamordowany przez Sowietów w Katyniu w 1940 r.
- W 1920 r. ur. się Kazimierz Talarczyk, aktor teatralny i filmowy.
- W 1921 r. Polska podpisała układ sojuszniczy z Francją.
- W 1921 r. założony został klub piłkarski Warta Śrem.
- W 1922 r. ur. się Grażyna Zasacka ps. „Grażyna”, sanitariuszka, łączniczka Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski w III plutonie „Felek” 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka” Zgrupowania „Radosław” AK. Rozstrzelana przez Niemców podczas Powstania.
- W 1927 r. ur. się Marian Podgóreczny ps. „Żbik”, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, dziennikarz, radca prawny, pisarz.
- W 1930 r. ur. się Krzysztz Chamiec, właśc. Krzysztz Andrzej Jaxa-Chamiec, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
- W 1930 r. rozpoczęła działalność rozgłośnia Polskiego Radia w Łodzi (woj. łódzkie).
- W 1931 r. Antoni Olbromski został naczelnikiem ZHP.
- W 1933 r. ur. się Ryszard Ber, reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta.
- W 1943 r. podczas II w.ś. Niemcy zamordowali 50-60 Romów z obozu wędrownego w Imbramowicach (woj. małopolskie).
- W 1944 r. podczas II w.ś. Niemcy zamordowali ok. 1200 osób w tym 300 dzieci w pacyfikacji Borowa (woj. lubelskie) oraz okolicznych wsi. Była to największa pacyfikacja polskiej wsi.
- W 1944 r. podczas II w.ś. polskie oddziały partyzanckie stoczyły pod Marysinem (woj. lubelskie) bitwę z siłami niemieckimi.
- W 1944 r. podczas II w.ś. oddział ukraińskiej UPA dokonał mordu na 129 polskich uchodźcach podczas ich ewakuacji z Łanowiec do Wiśniowca (Kresy Wschodnie).
- W 1944 r. podczas II w.ś. w odwecie za zabicie poprzedniego dnia Franza Kutschery Niemcy rozstrzelali w pobliżu miejsca akcji w Al. Ujazdowskich w Warszawie (woj. mazowieckie) 100 zakładników. Kolejnych 200 zamordowanych zostało tego samego dnia w ruinach getta.
- W 1945 r. podczas II w.ś. sowiecka Armia Czerwona zajęła Golice, Kowalów, Myślibórz, Rzepin, Sulęcin.
- W 1945 r. podczas II w.ś. pierwsze oddziały 1. Armii Ludowego Wojska Polskiego dotarły do Wału pomorskiego.
- W 1945 r. podczas II w.ś. we wsi Uście Zielone (Kresy Wschodnie) oddziały ukraińskiej OUN i UPA dokonały mordu na 133 osobach, głównie Polakach.
- W 1945 r. podczas II w.ś. w trakcie walk o przełamanie Wału pomorskiego żołnierze z niemieckiego 48. Pułku Grenadierów Pancernych SS „General Seyffardt” z holenderskiej 23. Dywizji SS „Nederland” lub ż łotewskiej 15. Dywizji Grenadierów SS spalili żywcem we wsi Podgaje 32 polskich jeńców z 4. kompanii 3. pułku piechoty 1. Dywizji LWP.
- W 1945 r. podczas II w.ś. w wyniku ataku przeprowadzonego przez oddział ukraińskiej UPA w nocy z 2 na 3 lutego roku na miejscowość Czerwonogród (Kresy Wschodnie) zginęło 49-60 Polaków.
- W 1946 r. pluton Narodowego Zjednoczenia Wojskowego spacyfikował wieś Zanie na Podlasiu, likwidująć 26 komunistycznych kolaborantów.
- W 1958 r. odbyły się wybory do Rad Narodowych.
- W 1965 r. ogłoszone zostały wyroki w tzw. aferze mięsnej.
- W 1969 r. ur. się Jacek Jarzyna, aktor teatralny, dubbingowy, reżyser.
- W 1973 r. ur. się Anna Jakubczak-Pawelec, lekkoatletka, biegaczka średniodystansowa, medalistka mistrzostw Polski, olimpijka.
- W 1976 r. odbyła się premiera filmu pt. Skazany w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.
- W 1976 r. dokonany został oblot szybowca SZD-42 Jantar 2.
- W 1983 r. arcybiskup gnieźnieńsko-warszawski i prymas Polski Józef Glemp został mianowany kardynałem.
- W 1985 r. rozpoczął działalność Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem (woj. małopolskie).
- W 1987 r. odbyła się premiera baśni filmowej pt. Pierścień i róża w reżyserii Jerzego Gruzy.
- W 1996 r. odbyła się premiera komediodramatu pt. Nic śmiesznego w reżyserii Marka Koterskiego.
- W 1999 r. odbyła się premiera serialu pt. Graczykowie.
- W 2001 r. odbyła się premiera filmu pt. Egoiści w reżyserii Mariusza Trelińskiego.
- W 2007 r. oscypek jako drugi polski produkt regionalny uzyskał status chronionej nazwy pochodzenia UE.
- W 2007 r. sowiecki Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (woj. mazowieckie) wpisany został do rejestru zabytków.
2 lutego na świecie:
- W 629 r. Jomei został cesarzem Japonii.
- W 850 r. Ordoño I został koronowany na króla Asturii.
- W 962 r. Otton I Wielki został koronowany na Świętego Cesarza Rzymskiego.
- W 1032 r. Konrad II Salicki został królem Burgundii.
- W 1074 r. zawarty został rozejm w Gerstungen (Niemcy), w którym król niemiecki Henryk IV Salicki zgodził się na ustępstwa względem powstańców saskich.
- W 1106 r. pojawiła się kometa X/1106 C1.
- W 1119 r. Gwidon z Burgundii został wybrany papieżem i przybrał imię Kalikst II.
- W 1141 r. podczas wojny domowej w Anglii, stoczona została bitwa pod Lincoln, w trakcie której król Stefan z Blois dostał się do niewoli, a w tym czasie tron na krótki czas przejęła cesarzowa Matylda.
- W 1207 r. na terenie dzisiejszych Estonii i Łotwy powstało księstwo Terra Mariana.
- W 1208 r. ur. się Jakub I Zdobywca, król Aragonii.
- W 1238 r. wojska mongolskie pod wodzą Batu-chana zdobyły Moskwę (Rosja).
- W 1303 r. Hanau (Niemcy) uzyskało prawa miejskie.
- W 1348 r. Litwini ponieśli klęskę w bitwie z krzyżakami nad rzeką Strawą (Litwa).
- W 1421 r. cesarz Yongle dokonał otwarcia Zakazanego Miasta w Pekinie (Chiny) w chiński Nowy Rok.
- W 1425 r. ur. się Eleonora I z Nawarry, królowa Navarry.
- W 1440 r. Fryderyk III Habsburg został królem Niemiec.
- W 1455 r. ur. się Jan II Oldenburg, król Danii, Norwegii i Szwecji.
- W 1461 r. podczas tzw. wojny Dwóch Róż, zwycięstwo odnieśli Yorkowie nad Lancasterami w bitwie pod Mortimer’s Cross (Wielka Brytania).
- W 1487 r. ur. się Jan Zápolya, król Węgier, hrabia Siedmiogrodu.
- W 1494 r. ur. się Bona Sforza d’Aragona, księżna Bari i Rossano, królowa Polski, wielka księżna litewska.
- W 1512 r. na Kubie spalony został na stosie przywódca indiańskiego oporu przeciwko kolonizacji hiszpańskiej Hatuey.
- W 1536 lub 1537 r. ur. się Hideyoshi Toyotomi, japoński siogun.
- W 1536 r. hiszpański konkwistador Pedro de Mendoza założył miasto Buenos Aires (Argentyna).
- W 1542 r. zwycięstwo odniosły wojska portugalskie nad osmańskimi w bitwie pod Baçente (Etiopia).
- W 1558 r. założony został Uniwersytet w Jenie (Niemcy).
- W 1613 r. ur. się Natalis Chabanel, francuski jezuita, misjonarz, męczennik, święty.
- W 1626 r. Karol I Stuart został koronowany na króla Anglii.
- W 1634 r. ur. się Alfons IV d’Este, książę Modeny i Reggio.
- W 1640 r. do Paryża (Francja) przybyło polskie poselstwo pod kierownictwem wojewody smoleńskiego Krzysztza Korwina Gosiewskiego, w celu wyjednania uwolnienia więzionego przez władze francuskie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Hiszpanii, królewicza Jana Kazimierza.
- W 1641 r. ur. się Klaudiusz de la Colombière, francuski jezuita, święty.
- W 1649 r. ur. się Benedykt XIII, papież.
- W 1651 r. ur. się William Phips, angielski kapitan, budowniczy okrętów, pierwszy gubernator prowincji Massachusetts Bay (USA).
- W 1653 r. Nowy Amsterdam (obecnie Nowy Jork, USA) otrzymał prawa miejskie.
- W 1675 r. w Greenwich (Wielka Brytania) rozpoczęła się budowa pierwszego angielskiego obserwatorium astronomicznego.
- W 1709 r. na bezludnej wyspie należącej do archipelagu Juan Fernández na Pacyfiku, odnaleziony został szkocki rozbitek Alexander Selkirk, który prawdopodobnie zainspirował Daniela Defoe do napisania powieści Robinson Crusoe.
- W 1783 r. ur. się Karol Fryderyk, wielki książę Saksonii-Weimar-Eisenach.
- W 1797 r. podczas I koalicji antyfrancuskiej, wojska napoleońskie zdobyły po 9 miesiącach oblężenia miasto Mantua w Lombardii (Włochy), biorąc do niewoli 18 tys. austriackich obrońców.
- W 1801 r. ojciec Jean-Baptiste Bourdier-Delpuits założył złożoną ze świeckich i duchownych francuską organizację charytatywną „Kongregacja„.
- W 1812 r. podczas wojny na Półwyspie Iberyjskim, zwycięstwo odniosły wojska francuskie nad hiszpańskimi w bitwie pod Peniscolą (Hiszpania).
- W 1813 r. zwycięstwo odnieśli powstańcy argentyńscy nad Hiszpanami w bitwie pod San Lorenzo (Argentyna).
- W 1814 r. zwycięstwo odnieśli powstańcy wenezuelscy nad Hiszpanami w bitwie pod Ospino (Wenezuela).
- W 1826 r. w Teatrze Stanowym w Pradze (Czechy) odbyła się premiera pierwszej czeskiej opery pt. Druciarz Františka Jana Škroupa.
- W 1831 r. kardynał Bartolomeo Alberto Cappellari został wybrany papieżem i przybrał imię Grzegorz XVI.
- W 1838 r. powstała niepodległa republika Los Altos w Ameryce Środkowej.
- W 1848 r. w Austrii ur. się Józef Maria Ludwik Sułkowski, książę bielski z magnackiego rodu Sułkowskich.
- W 1848 r. podpisany został tzw. traktat z Guadalupe Hidalgo kończący wojnę amerykańsko-meksykańską.
- W 1856 r. Dallas w Teksasie (USA) uzyskało prawa miejskie.
- W 1859 r. Miguel Miramón został prezydentem Meksyku.
- W 1861 r. ur. się Solomon Robert Guggenheim, amerykański kolekcjoner dzieł sztuki, filantrop.
- W 1868 r. podczas wojny boshin w Japonii, wojska cesarskie zdobyły znajdujący się w rękach Tokugawów zamek Ōsaka.
- W 1876 r. założona została amerykańska liga baseballowa National League.
- W 1878 r. francuski astronom Pablo Cottenot odkrył planetoidę (181) Eucharis.
- W 1886 r. ur. się Frank Lloyd, amerykański aktor, reżyser filmowy, dwukrotny zdobywca Oscara.
- W 1887 r. w Punxsutawney w Pensylwanii (USA) odbyły się pierwsze obchody Dnia Świstaka.
- W 1893 r. Brytyjczycy zwodowali transatlantyk „Lucania”.
- W 1895 r. podczas wojny chińsko-japońskiej, wojska japońskie zdobyły Weihai (Chiny).
- W 1900 r. w Paryżu (Francja) odbyła się premiera opery pt. Luiza z muzyką i do libretta Gustave’a Charpentiera.
- W 1901 r. odbył się pogrzeb królowej brytyjskiej Wiktorii Hanowerskiej.
- W 1905 r. w Petersburgu (Rosja) pod maszerującym oddziałem kawalerii załamał się Most Egipski. W katastrzie nikt nie zginął.
- W 1908 r. w Niemczech ur. się Witold Conti, właśc. Witold Konrad Kozikowski, polski aktor i śpiewak.
- W 1920 r. sowiecka Armia Czerwona zlikwidowała Chanat Chiwy w środkowej Azji.
- W 1920 r. podpisany został tzw. traktat w Tartu (Estonia) na mocy którego sowiecka Rosja uznała niepodległość Estonii.
- W 1922 r. po raz pierwszy wydana została w całości powieść pt. Ulissesa autorstwa Jamesa Joyce’a.
- W 1924 r. podczas I Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chamonix (Francja) powołana została Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS).
- W 1927 r. ur. się Stan Getz, amerykański sakszonista jazzowy.
- W 1935 r. Amerykanin Leonard Keeler przeprowadził pierwsze w historii badanie wykrywaczem kłamstw w Portage w Wisconsin (USA).
- W 1939 r. w stoczni w Vlissingen (Holandia) podniesiona została polska bandera wojenna na okręcie podwodnym ORP „Orzeł”.
- W 1940 r. podczas II w.ś. zatopiony został na południe od Irlandii niemiecki okręt podwodny U-41 przez brytyjski niszczyciel HMS „Antelope”, zginęła cała, 49-osobowa, załoga.
- W 1940 r. w Indianapolis (USA) odbył się debiutancki występ Franka Sinatry z orkiestrą Tommy’ego Dorseya.
- W 1943 r. podczas II w.ś. zakończyła się sowiecko-niemiecka tzw bitwa o Stalingrad.
- W 1945 r. Aleksy I został wybrany na patriarchę Moskwy i Wszechrusi.
- W 1947 r. papież Pius XII ogłosił konstytucję apostolską Provida Mater Ecclesia ustanawiającą instytuty świeckie.
- W 1951 r. w Wirginii (USA) wykonane zostały wyroki śmierci na 7 Afroamerykanach skazanych za zgwałcenie białej kobiety.
- W 1954 r. ur. się Christie Brinkley, amerykańska aktorka, modelka.
- W 1959 r. w niewyjaśnionych okolicznościach zginęło dziewięcioro uczestników studenckiej ekspedycji na Uralu (ZSRR), incydent nazwany został tragedią na Przełęczy Diatłowa.
- W 1961 r. odbył się pierwszy udany lot sowieckiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego R-16.
- W 1968 r. Hilmar Baunsgaard został premierem Danii.
- W 1970 r. w Monachium (Niemcy) przeprowadzony został pierwszy na świecie zabieg przeszczepienia nerwu.
- W 1972 r. Ambasada brytyjska w Dublinie (Irlandia) zniszczona została przez rozwścieczony tłum po wydarzeniach podczas tzw. „krwawej niedzieli” w Londonderry (Irlandia).
- W 1974 r. Amerykanie dokonali oblotu samolotu wielozadaniowego F-16.
- W 1980 r. amerykańska telewizja NBC poinformowała o prowadzonej przez FBI od 1978 roku operacji specjalnej „Abscam”, wymierzonej w skorumpowanych kongresmanów i senatorów.
- W 1981 r. ukazał się album pt. Killers brytyjskiego zespołu Iron Maiden.
- W 1982 r. Armia syryjska dokonała brutalnej pacyfikacji miasta Hama (Syria), opanowanego przez Braci Muzułmańskich.
- W 1986 r. zakończyły się trzydniowe wybory parlamentarne w Liechtensteinie, w których po raz pierwszy mogły głosować kobiety.
- W 1987 r. na Filipinach została zatwierdzona w referendum nowa konstytucja.
- W 1990 r. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk zezwolił na działalność Afrykańskiego Kongresu Narodowego i zapowiedział uwolnienie Nelsona Mandeli.
- W 1993 r. 72 osoby zginęły, a ponad 80 zostało rannych w wyniku ostrzału rakietowego Kabulu (Afganistan).
- W 1993 r. Václav Havel został zaprzysiężony na urząd prezydenta Republiki Czeskiej.
- W 1993 r. uchwalona została konstytucja Andory.
- W 1998 r. 104 osoby zginęły w katastrzie samolotu DC-9 na Filipinach.
- W 1999 r. Hugo Chávez został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.
- W 1999 r. wojsko wszczęło bunt z powodu niewypłacanego żołdu w stolicy Gwinei Konakry. W zajściach zginęło kilkadziesiąt osób, poważnie uszkodzona została rezydencja prezydenta Lansany Conté.
- W 2003 r. Horst Köhler jako drugi w historii prezydent Niemiec wygłosił przemówienie w izraelskim Knesecie.
- W 2005 r. Armando Guebuza został prezydentem Mozambiku.
- W 2007 r. 42 osoby zginęły w wyniku przejścia trzech tornad nad środkową Florydą (USA).
- W 2008 r. podczas konfliktu czadyjsko-sudańskiego, rozpoczęła się bitwa pod Ndżameną (Czad).
- W 2008 r. prezydent Nicolas Sarkozy i Carla Bruni pobrali się w Pałacu Elizejskim w Paryżu (Francja).
- W 2009 r. wystrzelona została pierwsza irańska satelita Omid.
- W 2009 r. przeprowadzona została kolejna denominacja dolara Zimbabwe w stosunku 1 000 000 000 000:1.
- W 2011 r. Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum II. Jest to pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty zimą w paśmie Karakorum.
- W 2014 r. 4 osoby zginęły, a 10 zostało rannych w wybuchu samochodu-pułapki w mieście Al-Hirmil (Liban).
- W 2014 r. we Frankfurcie nad Menem (Niemcy) zburzony został 116-metrowy wieżowiec AfE-Turm.
- W 2018 r. Tufan Erhürman został premierem Cypru Północnego.