8 lutego w Polsce:
- W 1296 r. król Polski Przemysł II zamordowany został pod Rogoźnem (woj. wielkopolskie) podczas nieudanej próby porwania dokonanej z inspiracji margrabiów brandenburskich, z którymi współpracowały wielkopolskie rody Nałęczów i Zarembów.
- W 1427 r. Szydłowiec (woj. mazowieckie) otrzymał prawa miejskie.
- W 1454 r. podczas wojny trzynastoletniej, toruńscy mieszczanie zdobyli i zburzyli zamek krzyżacki w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie).
- W 1512 r. między 7 i 12 lutego w katedrze wawelskiej w Krakowie (woj. małopolskie) odbył się ślub króla Zygmunta I Starego i Barbary Zápolyi, która została również koronowana na królową Polski.
- W 1649 r. podczas Powstania Chmielnickiego, rozpoczęła się bitwa o Mozyrz (Kresy Wschodnie).
- W 1813 r. podczas VI koalicji antyfrancuskiej, wojska rosyjskie zajęły Warszawę (woj. mazowieckie).
- W 1833 r. ur. się Jan Nieszkowski, przyrodnik, paleontolog, lekarz, Powstaniec Styczniowy.
- W 1860 r. ur. się Wojciech Trąmpczyński właśc. Stefan Wojciech, polityk, prawnik, działacz Narodowej Demokracji, marszałek Sejmu i Senatu. Stał na czele władz administracyjnych podczas Powstania wielkopolskiego.
- W 1863 r. podczas Powstania Styczniowego, klęskę ponieśli powstańcy w bitwie pod Słupczą (woj. świętokrzyskie).
- W 1888 r. ur. się Jan Nagórski, właśc. Alfons Jan Nagórski, lotnik, inżynier, pierwszy na świecie lotnik polarny, jeden z pierwszych polskich pilotów i pierwszy wykonawca akrobacji lotniczych.
- W 1892 r. ur. się Janusz Strachocki, aktor i reżyser teatralny. Najbardziej znany z roli wielkiego mistrza Konrada von Jungingena w filmie Krzyżacy.
- W 1897 r. ur. się Stanisław Milski, właśc. Stanisław Jan Hołyst, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny.
- W 1901 r. ur. się Janina Kurkowska-Spychajowa, łuczniczka, 38-krotna mistrzyni świata.
- W 1906 r. ur. się Leokadia Matuszewska, siostra zakonna, nazaretanka, w zakonie Maria Heliodora Matuszewska, błogosławiona Kościoła katolickiego. Rozstrzelana w przez Niemców wraz 10 siostrami w 1943 r.
- W 1907 r. ur. się Wiera Czajkowska, wszechstronna lekkoatletka, wielokrotna mistrzyni, reprezentantka i rekordzistka Polski.
- W 1908 r. ur. się Lucjan Zygmunt Szczepański, podporucznik piechoty rezerwy Wojska Polskiego II RP. Zamordowany przez Sowietów w Charkowie (ZSRR) w 1940 r.
- W 1909 r. pod lawiną w Tatrach zginął kompozytor i dyrygent Mieczysław Karłowicz.
- W 1911 r. ur. się Zygmunt Zeydler-Zborowski, autor powieści kryminalnych i opowiadań kryminalnych, twórca postaci Stefana Downara.
- W 1919 r. ur. się Zdzisław Starostecki, generał brygady Wojska Polskiego II RP, Służby Zwycięstwu Polski, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, inżynier, jeden z twórców amerykańskich systemu rakiet Patriot.
- W 1919 r. ur. się Anna Zawadzka, komendantka Szarych Szeregów, Powstaniec Warszawski, anglistka, nauczycielka i autorka podręczników, zasłużona instruktorka harcerska, była siostrą Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”.
- W 1919 r. dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego utworzona została Pocztowa Kasa Oszczędności (obecnie PKO BP SA).
- W 1920 r. Maciej Biesiadecki został pierwszym komisarzem generalnym II RP w Wolnym Mieście Gdańsku (woj. pomorskie).
- W 1920 r. wojsko Polskie wkroczyło do Kartuz (woj. pomorskie) i przyłączyło miasto do Rzeczypospolitej.
- W 1922 r. ur. się Tadeusz Stefan Gajcy ps. „Topór”, żołnierz Konfederacji Narodu i Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, poeta, redaktor konspiracyjnego miesięcznika literackiego pt. „Sztuka i Naród”. Zginął w Powstaniu.
- W 1923 r. archimandryta Smaragd (Łatyszenko) dokonał zamachu na prawosławnego metropolitę warszawskiego Jerzego (Jaroszewskiego).
- W 1931 r. ur. się Bohdan Butenko, rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych.
- W 1931 r. ur. się Tadeusz Woźniakowski, aktor, muzyk, piosenkarz, śpiewak operetkowy i kompozytor muzyki rozrywkowej.
- W 1932 r. opatentowany został pistolet Vis.
- W 1935 r. odbyła się premiera filmu pt. Antek policmajster w reżyserii Michała Waszyńskiego.
- W 1940 r. ur. się Bohdan Paczyński, astronom i astrzizyk. W swoich badaniach zajmował się głównie teorią ewolucji gwiazd, dysków akrecyjnych, mikrosoczewkowania grawitacyjnego oraz rozbłyskami gamma.
- W 1940 r. podczas II w.ś. Niemcy utworzyli getto żydowskie w Łodzi (woj. łodzkie).
- W 1940 r. podczas II w.ś. po międzynarodowych protestach Niemcy zwolnili 101 uczonych aresztowanych podczas tzw. Sonderaktion Krakau.
- W 1942 r. podczas II w.ś. minister przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy Fritz Todt zginął w katastrzie samolotu na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo, obsługującym kwaterę główną Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu (woj. warmińsko-wazurskie).
- W 1944 r. ur. się Anna Górna, aktorka, scenarzystka i reżyser.
- W 1944 r. ur. się Michał Grudziński, aktor teatralny i filmowy.
- W 1945 r. podczas II w.ś. nieznani sprawcy napadli na wieś Iskań (woj. podkarpackie), w czasie napadu zginęło 15 osób narodowości ukraińskiej.
- W 1945 r. podczas II w.ś. w dniach 8-9 lutego 1945 r. oddział ukraińska UPA dokonała zbrodni na ok. 56 polskich mieszkańcach wsi Hleszczawa oraz chutoru Stadnica (Kresy Wschodnie).
- W 1945 r. podczas II w.ś. wojska 1. Frontu Ukraińskiego pod dowództwem marsz. Iwana Koniewa rozpoczęły tzw. operację dolnośląską.
- W 1945 r. podczas II w.ś. zwycięstwa odniosły ludowe wojska polskie w bitwach pod Jaksicami i o Dobrzycę (woj. zachodniopomorskie) w trakcie walk o przełamanie Wału pomorskiego.
- W 1947 r. ur. się Zbigniew Lesień, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
- W 1947 r. ur. się Ewa Złotowska, aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, reżyser.
- W 1948 r. ur. się Jan Góra, duchowny katolicki, dominikanin, doktor teologii, duszpasterz akademicki, twórca Spotkań na Lednicy (woj. wielkopolskie).
- W 1951 r. w więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie (woj. mazowieckie) komuniści zamordowali mjr Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, zicera Wojska Polskiego, dowódcę 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, dwukrotnego kawaler orderu Virtuti Militari.
- W 1953 r. opublikowana została rezolucja Związku Literatów Polskich w Krakowie (woj. małopolskie), wyrażająca poparcie dla wyroków zapadłych w sfingowanym procesie księży kurii krakowskiej.
- W 1955 r. 47-letnia nauczycielka Ludwika Wawrzyńska uratowała czworo dzieci wynosząc je z płonącego baraku hotelowego „Metrobudowy” przy ul. Włościańskiej 52 w Warszawie (woj. mazowieckie). Z powodu doznanych poparzeń zmarła 18 lutego w szpitalu.
- W 1960 r. odbyła się premiera filmu obyczajowego pt. Wspólny pokój w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
- W 1963 r. ur. się Marta Klubowicz-Schembera, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.
- W 1963 r. ur. się Arkadiusz Nader, aktor teatralny i filmowy.
- W 1963 r. odbyła się premiera filmu psychologicznego pt. Między brzegami w reżyserii Witolda Lesiewicza.
- W 1970 r. ur. się Michał Rogalski, reżyser i scenarzysta, sporadycznie również aktor.
- W 1976 r. Tadeusz Ślusarski ustanowił rekord świata w skoku o tyczce o dystansie 5,65 m podczas 17. Halowych Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce w Warszawie (woj. mazowieckie).
- W 1977 r. ur. się Anna Sarna, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.
- W 1979 r. Grażyna Rabsztyn ustanowiła rekord świata w biegu na 60 m. przez płotki 7,86 s. podczas 20. Halowych Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce w Zabrzu (woj. śląskie).
- W 1982 r. podczas Stanu wojennego wznowione zostały zajęcia na wyższych uczelniach.
- W 1996 r. odbyła się premiera filmu sensacyjnego pt. Girl Guide w reżyserii Juliusza Machulskiego.
- W 2005 r. dwóch ratowników GOPR zginęło w wyniku zejścia lawiny w Karkonoszach.
- W 2011 r. w Poznaniu (woj. wielkopolskie) rozpoczęły się III Halowe Mistrzostwa Świata w Hokeju na Trawie Kobiet i Mężczyzn.
8 lutego na świecie:
- W 120 r. ur. się Wettiusz Walens, grecki astrolog, autor horoskopów.
- W 412 r. ur. się Proklos, grecki filozz.
- W 421 r. Konstancjusz III został mianowany przez cesarza rzymskiego Honoriusza na współcesarza.
- W 1191 r. ur. się Jarosław II Wsiewołodowicz, książę Nowogrodu, wielki książę kijowski, wielki książę włodzimierski.
- W 1250 r. podczas wyprawy krzyżowej, zwycięstwo odniosły wojska francuskie nad Egipcjanami w bitwie pod Al-Mansurą (Egipt).
- W 1260 r. rozpoczęły się powstania Prusów i Litwinów przeciwko Zakonowi krzyżackiemu pod wodzą Herkusa Monte.
- W 1284 r. ur. się Edward Szczodry, hrabia Sabaudii.
- W 1291 r. ur. się Alfons IV, król Portugalii.
- W 1405 r. ur. się Konstantyn XI Paleolog, ostatni cesarz bizantyński.
- W 1487 r. ur. się Ulryk Wirtemberski, książę Wirtembergii.
- W 1542 r. w mieście Spira (Niemcy) zebrał się Sejm Rzeszy, zwołany w sprawie konfliktu Niemiec z Imperium Osmańskim.
- W 1575 r. założony zostało Uniwersytet w Lejdzie (Holandia).
- W 1587 r. ścięta została królowa Szkotów Marię I Stuart za udział w spisku przeciwko królowej Anglii Elżbiecie I Tudor.
- W 1622 r. król Anglii Jakub I Stuart rozwiązał parlament.
- W 1629 r. podczas wojny trzydziestoletniej, do Wismaru (Niemcy) przypłynęło 7 z 8 okrętów floty wojennej króla Zygmunta III Wazy, stając się podstawą tzw. floty wismarskiej habsburskiej Ligi Katolickiej. Ostatni dotarł kilka dni później.
- W 1676 r. Fiodor III Romanow został carem Rosji.
- W 1677 r. ur. się Jacques Cassini, francuski astronom pochodzenia włoskiego.
- W 1693 r. w Williamsburgu w Wirginii (USA) założony został College z William & Mary, drugi (po Harvardzie) najstarszy uniwersytet w USA.
- W 1716 r. Dawid III został cesarzem Etiopii.
- W 1720 r. ur. się Sakuramachi, cesarz Japonii.
- W 1726 r. cesarzowa Rosji Katarzyna I powołała Najwyższą Tajną Radę.
- W 1741 r. ur. się André Grétry, francuski muzyk, kompozytor.
- W 1762 r. ur. się Gia Long, cesarz Wietnamu.
- W 1781 r. ur. się Wilhelmina Żagańska, niem. Katharina Friederike Wilhelmine Benigna von Kurland, księżna żagańska, właścicielka dóbr nachodzkich.
- W 1792 r. ur. się Karolina Augusta Wittelsbach, księżniczka bawarska, cesarzowa Austrii.
- W 1793 r. ur. się Michaił Gorczakow, rosyjski książę, generał, namiestnik Królestwa Polskiego.
- W 1798 r. ur. się Michał Pawłowicz Romanow, wielki książę Rosji.
- W 1802 r. ur. się Stefan Cuenot, francuski misjonarz, biskup, męczennik, święty.
- W 1804 r. ur. się Jean-François Cail, francuski przedsiębiorca, inżynier i konstruktor lokomotyw.
- W 1805 r. ur. się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista, rewolucjonista.
- W 1807 r. podczas IV koalicji antyfrancuskiej, zwycięstwo odniosły wojska francuskie nad rosyjskimi w bitwie pod Iławą Pruską (obecnie Rosja).
- W 1815 r. na kongresie wiedeńskim (Austria) uchwalona została deklaracja o zniesieniu handlu niewolnikami.
- W 1819 r. na Ukrainie ur. się Karolina Sayn-Wittgenstein z d. Karolina Elżbieta Iwanowska, polska szlachcianka.
- W 1826 r. Bernardino Rivadavia został pierwszym prezydentem Argentyny (wówczas Zjednoczonych Prowincji Rio de La Plata).
- W 1828 r. ur. sie Antonio Cagnoni, włoski muzyk, kompozytor.
- W 1830 r. ur. się Abdülaziz, sułtan Imperium Osmańskiego.
- W 1848 r. podczas tzw. Wiosny Ludów, w Padwie (Włochy) wybuchło jednodniowe, zwycięskie powstanie antyaustriackie.
- W 1849 r. podczas Powstania węgierskiego, zwycięstwo odnieśli powstańcy nad wojskami austriackimi w bitwie pod Piski (obecnie Rumunia).
- W 1853 r. utworzone zostało Terytorium Waszyngtonu (USA).
- W 1856 r. francuski astronom Jean Chacornac odkrył planetoidę (39) Laetitia.
- W 1860 r. Marthinus Wessel Pretorius został prezydentem Wolnego Państwa Orania.
- W 1861 r. ur. się Harry Ward Leonard, amerykański inżynier elektryk i wynalazca. Jest najlepiej znany z wynalazku układu sterowania, nazywanego od jego nazwiska – układem Ward Leonarda.
- W 1863 r. w Petersburgu (Rosja) podpisana została rosyjsko-pruska konwencja Alvenslebena, skierowana przeciw Powstaniu Styczniowemu.
- W 1864 r. ustanowiony został Królewski Order Kambodży.
- W 1865 r. podczas posiedzenia lokalnego towarzystwa naukowego w Brnie (Czechy), prekursor genetyki Gregor Mendel zaprezentował sformułowane przez siebie reguły przekazywania cech dziedzicznych.
- W 1867 r. ustanowiona została Monarchia Austro-Węgierska.
- W 1881 r. podczas I wojny burskiej, zwycięstwo odniosły wojska burskie nad brytyjskimi w bitwie pod Ingogo (Południowa Afryka).
- W 1887 r. Kongres USA uchwalił tzw. ustawę Dawesa o powszechnym podziale ziem.
- W 1889 r. francuski astronom Auguste Charlois odkrył planetoidę (283) Emma.
- W 1894 r. ur. się King Wallis Vidor, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Pięciokrotnie nominowany do Oscara.
- W 1898 r. ur. się Emanuel Morales, meksykański działacz Akcji Katolickiej, męczennik, święty.
- W 1904 r. Japończycy storpedowali Port Arthur (Chiny) początkując wojnę rosyjsko-japońską.
- W 1906 r. Sidney Sonnino został wybrany premierem Włoch.
- W 1908 r. w Bośni ur. się Franciszek Cieplik ps. „Hatrak”, kapitan piechoty Wojska Polskiego II RP, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej, cichociemny. Zamordowany przez Sowietów w 1944 r.
- W 1910 r. w Niemczech ur. się Zygfryd Czerniak, polski muzyk, pianista, kompozytor, pedagog.
- W 1915 r. odbyła się premiera amerykańskiego filmu pt. Narodziny narodu w reżyserii Davida Warka Griffitha.
- W 1918 r. Bolszewicy rozpędzili Syberyjską Dumę Obwodową w Tomsku (ZSRR).
- W 1918 r. podczas wojny ukraińsko-bolszewickiej, wojska bolszewickie zdobyły Kijów (Ukraina).
- W 1920 r. Tirana została stolicą Albanii.
- W 1921 r. ur. się Lana Turner, amerykańska aktorka.
- W 1922 r. w Białym Domu w Waszyngtonie (USA) zainstalowany został pierwszy radioodbiornik.
- W 1923 r. organ prasowy niemieckiej nazistowskiej NSDAP Völkischer Beobachter został przekształcony z tygodnika w dziennik.
- W 1924 r. uruchomiona została komunikacja tramwajowa w Baku (Azerbejdżan).
- W 1924 r. w Carson City w Nevadzie (USA) wykonana została pierwsza na świecie egzekucja w komorze gazowej.
- W 1925 r. ur. się Jack Lemmon, amerykański aktor, muzyk.
- W 1926 r. zainaugurował działalność Teatr Wyzwolony w Pradze (Czechy).
- W 1928 r. odbył się pierwszy transatlantycki przekaz sygnału telewizyjnego z Londynu (Wielka Brytania) do Nowego Jorku (USA).
- W 1931 r. ur. się James Dean, amerykański aktor. Zginął w wypadku samochodowym w 1955 r. Do dziś jeden z najsłynniejszych postaci amerykańskiego kina Hollywood.
- W 1932 r. ur. się John Williams, amerykański muzyk, pianista, kompozytor, dyrygent. Twórca muzyki m.in. do serii Gwiezdne Wojny.
- W 1937 r. podczas wojny domowej w Hiszpanii, zwycięstwo odniosły wojska nacjonalistyczne w bitwie o Malagę.
- W 1941 r. ur. się Nick Nolte, amerykański aktor.
- W 1941 r. w West Palm Beach na Florydzie (USA) otwarte zostało muzeum sztuki Norton Museum z Art.
- W 1942 r. podczas II w.ś. rozpoczęła się bitwa pod Diemiańskiem (ZSRR).
- W 1943 r. podczas II w.ś. wojska amerykańskie zdobyły wyspę Guadalcanal.
- W 1945 r. podczas II w.ś. sowiecki as myśliwski Michaił Diewiatajew przebywający w niemieckiej niewoli w obozie koncentracyjnym na wyspie Uznam, uprowadził wraz z grupą 10 więźniów bombowiec Heinkel He 111 z bazy wojskowej w Peenemünde (Niemcy), skąd przeleciał na pozycje zajęte przez postępującą na zachód sowiecką Armię Czerwoną.
- W 1947 r. podczas II w.ś. ponad 100 uczestników balu maskowego zginęło w pożarze w Berlinie (Niemcy).
- W 1948 r. w Sankt Moritz (Szwajcaria) zakończyły się V Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
- W 1949 r. Irlandia odrzuciła zaproszenie do członkostwa w NATO z powodu okupacji przez Wielką Brytanię 6 hrabstw w północno-wschodniej części wyspy.
- W 1949 r. arcybiskup Ostrzyhomia (Węgry) i prymas Węgier kardynał József Mindszenty został oskarżony o zdradę kraju i skazany na dożywotnie pozbawienie wolności.
- W 1950 r. utworzone zostało Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego niemieckiej NRD.
- W 1955 r. komunista Gieorgij Malenkow został zmuszony do ustąpienia z funkcji premiera sowieckiej ZSRR. Jego następcą został Nikołaj Bułganin.
- W 1956 r. w Londynie (Wielka Brytania) odbyła się prezentacja autobusu piętrowego Routemaster.
- W 1957 r. w Nowym Jorku (USA) podpisany został polsko-japoński układ o zakończeniu stanu wojny i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych.
- W 1958 r. podczas wojny algierskiej, francuskie lotnictwo zbombardowało przygraniczną wioskę Sakiet Sidi Youssef (Tunezja), zabijając ponad 70 osób i raniąc 148.
- W 1961 r. ur. się Vince Neil, amerykański muzyk, wokalista członek zespołu Mötley Crüe.
- W 1962 r. w południowym Wietnamie ustanowione zostało Dowództwo Pomocy Wojskowej USA.
- W 1962 r. 9 związkowców zginęło w starciach z policją w Paryżu (Francja). Demonstracji protestowali przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
- W 1963 r. władze amerykańskie zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
- W 1963 r. w zamachu stanu w Iraku zorganizowanego przez Partię Bass obalony został premier Abd al-Karim Kasim.
- W 1965 r. 84 osoby zginęły w katastrzie samolotu Douglas DC-7 pod Nowym Jorkiem (USA).
- W 1967 r. Szwedzi dokonali oblotu samolotu myśliwsko-szturmowego Saab JA-37 Viggen.
- W 1968 r. ur. się Gary Coleman, amerykański aktor. Zmarł w 2010 r.
- W 1968 r. założony został Park Narodowy Komoé na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
- W 1969 r. odbyła się premiera japońskiego samochodu osobowego Subaru R-2.
- W 1969 r. w Meksyku spadł meteoryt Allende.
- W 1971 r. na giełdzie w Nowym Jorku (USA) uruchomiony został pierwszy na świecie elektroniczny system obrotu papierami wartościowymi tzw. NASDAQ.
- W 1971 r. podczas wojny wietnamskiej, w ramach operacji „Lam Son 719” wojska południwowowietnamskie przekroczyły granicę laotańską w celu przerwania Szlaku Ho Chi Minha.
- W 1974 r. na Ziemię powróciła ostatnia załoga amerykańskiej stacji orbitalnej Skylab.
- W 1974 r. w Górnej Wolcie (obecnie Burkina Faso) doszło do wojskowego zamachu stanu pod wodzą gen. Sangoulé Lamizany.
- W 1976 r. odbyła się premiera filmu pt. Taksówkarz w reżyserii Martina Scorsese.
- W 1979 r. 18 osób zginęło w katastrzie należącego do linii TAM samolotu Embraer 110 koło miasta Agudos (Brazylia).
- W 1979 r. Denis Sassou-Nguesso został po raz pierwszy prezydentem Konga.
- W 1981 r. 21 osób zostało stratowanych z powodu zablokowania obrotowych drzwi wyjściowych po zakończonym meczu ligowym na stadionie Olympiakosu Pireus (Grecja).
- W 1984 r. rozpoczęły się XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina).
- W 1985 r. na Morzu Północnym zatonął polski drobnicowiec „Busko Zdrój”. Zginęło 24 marynarzy, uratował się jeden.
- W 1989 r. Boeing 707-331B linii Independent Air, lecący z Bergamo (Włochy) do Punta Cana (Dominikana), rozbił się podczas podchodzenia do międzylądowania na należącej do portugalskiego archipelagu Azorów wyspie Santa Maria, zginęły wszystkie 144 osoby na pokładzie.
- W 1992 r. rozpoczęły się XVI Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville (Francja).
- W 1993 r. Czechy i Słowacja wprowadziły własne waluty w miejsce korony czechosłowackiej.
- W 1993 r. 133 osoby zginęły w zderzeniu samolotu pasażerskiego Tu-154M z bombowcem Su-24 nad Teheranem (Iran).
- W 1997 r. 20-osobowa polska załoga zginęła w wyniku zatonięcia greckiego statku „Leros Strength” u wybrzeży Norwegii.
- W 2002 r. rozpoczęły się XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City w stanie Utah (USA).
- W 2005 r. Karolos Papulias został wybrany przez parlament na urząd prezydenta Grecji.
- W 2005 r. w Azerbejdżanie utworzony został Apszeroński Park Narodowy.
- W 2008 r. Donald Tusk jako pierwszy od grudnia 2001 roku polski premier, złożył zicjalną wizytę w Moskwie (Rosja).
- W 2010 r. lawiny schodzące w okolicach przełęczy Salang w Hindukuszu (Afganistan) spowodowały śmierć co najmniej 172 osób.
- W 2010 r. rozpoczęła się amerykańska misja STS-130 wahadłowca Endeavour.
- W 2014 r. na Antarktydzie rozpoczęła działalność chińska stacja polarna Taishan.
- W 2017 r. Mohamed Abdullahi Mohamed został prezydentem Somalii.
- W 2020 r. 30 osób zginęło, a 57 zostało rannych podczas strzelaniny w świątyni buddyjskiej w Nakhon Ratchasima (Tajlandia).