14 lutego w Polsce:
- W 1610 r. podczas II wojny polsko-rosyjskiej, do obozu króla Zygmunta III Wazy pod Smoleńskiem (Kresy Wschodnie) przybył patriarcha moskiewski Filaret, który w imieniu obozu tuszyńskiego zawarł tajny układ o powołaniu królewicza Władysława na tron carski w zamian za zagwarantowanie wolności wyznawania religii prawosławnej.
- W 1750 r. ur. się Szymon Zabiełło herbu Topór, kasztelan miński, generał lejtnant armii Wielkiego Księstwa Litewskiego, członek Sztabu Generalnego Wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego, członek patriotycznej opozycji, poseł na sejm grodzieński, członek konfederacji grodzieńskiej, członek Rady Nieustającej, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej.
- W 1757 r. ur. się Kazimierz Nestor Sapieha, książę, generał artylerii litewskiej, marszałek Sejmu Czteroletniego.
- W 1790 r. ur. się Józef Hauke herbu Bosak, hrabia, zicer Legionów Dąbrowskiego i wojsk Księstwa Warszawskiego, generał major wojsk Imperium Rosyjskiego.
- W 1798 r. ur. się Konstancja Łubieńska herbu Junosza, literatka i publicystka.
- W 1799 r. ur. się Walenty Wilhelm Wańkowicz herbu Lis, artysta, malarz.
- W 1818 r. ur. się Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego, autor hymnu ruchu ludowego pt. „Gdy naród do boju wystąpił z orężem”.
- W 1831 r. podczas Powstania Listopadowego, samodzielny korpus gen. Józefa Dwernickiego odniósł zwycięstwo nad dywizją strzelców konnych gen. Fiodora Geismara w bitwie pod Stoczkiem (woj. lubelskie).
- W 1851 r. ur. się Walenty Dec, muzyk, kompozytor, organista, przesor Konserwatorium Krakowskiego.
- W 1869 r. ur. się Władysław Gumplowicz, działacz PPS, publicysta, geograf, przesor Wolnej Wszechnicy Polskiej, w okresie II w.ś. nauczyciel tajnych kompletów i autor artykułów prasy podziemnej w Warszawie (woj. mazowieckie).
- W 1878 r. ur. się Alfons Walenty Kühn, inżynier, polityk II RP, poseł na Sejm III kadencji, minister komunikacji. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
- W 1896 r. ur. się Kazimierz Marian Wiśniowski, żołnierz Legionów, generał brygady Wojska Polskiego II RP i II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Odznaczony m.in. Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- W 1898 r. ur. się Władysław Szczekowski ps. „Sztark”, podpułkownik dyplomowany artylerii Wojska Polskiego II RP, żołnierz Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, szefem Sztabu Okręgu Kielce-Radom AK. Zamordowany przez Niemców w 1944 r.
- W 1900 r. ur. się Józef Marcinkowski vel Stanisław Synakowski ps. „Sęp”, żołnierz POW, Wojska Polskiego II RP, ZWZ i Armii Krajowej. Zamordowany przez komunistów w 1951 r.
- W 1903 r. ur. się Ksawery Grocholski ps. „Leonard”, hrabia, więzień niemieckiego obozu KL Auschwitz, porucznik Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zamordowany przez komunistów w 1947 r.
- W 1901 r. uruchomione zostały wodociągi miejskie w Krakowie (woj. małopolskie).
- W 1904 r. ur. się Niemir Stanisław Bidziński vel Karol Ziege vel Stanisław Urbański ps. „Bonifacy”, kapitan Wojska Polskiego II RP, żołnierz ZWZ, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, cichociemny.
- W 1907 r. otwarta została Lwowska Galeria Obrazów (Kresy Wschodnie).
- W 1909 r. ur. się Anna Milska, prozaik, tłumaczka, publicystka zajmująca się klasykami literatury i twórczością obcokulturową, szerzej znana jako współautorka zbiorów baśni dla dzieci i młodzieży.
- W 1909 r. założone zostało Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu (woj. podkarpackie).
- W 1910 r. ur. się Henryk Borowski, aktor teatralny i filmowy.
- W 1911 r. ur. się Antoni Sym, podporucznik rezerwy, pilot 6 pułku lotniczego we Lwowie (woj. lwowskie, Kresy Wschodnie), pilot sportowy Aeroklubu Lwowskiego, pilot PLL LOT, porucznik pilot w 304 Dywizjonie Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Został zestrzelony podczas lotu bojowego w 1941 r.
- W 1918 r. ur. się Aleksander Wąsowicz ps. „Spad”, żołnierz Wojska Polskiego II RP, Armii Krajowej, pilot myśliwski, instruktor lotniczy, później cywilny pilot doświadczalny.
- W 1919 r. wybuchła wojna polsko-bolszewicka.
- W 1920 r. ur. się Józef Ryszka ps. „Gizd”, poeta, działacz podziemia niepodległościowego podczas okupacji niemieckiej (w Departamencie Informacji i Propagandy Delegatury RP – Sekcji Zachodniej).
- W 1922 r. ur. się Stanisław Abramowski ps. „Partyzancik” , żołnierz Wojska Polskiego II RP, Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, żołnierz oddziałów partyzanckich „Mściciela” (WiN) oraz „Orła” (NSZ-NZW). Zamordowany przez komunistów w 1948 r.
- W 1923 r. ur. się Aniela Mitan z d. Figuła, lekkoatletka, wielokrotna mistrzyni Polski.
- W 1926 r. ur. się Stanisława Platówna, autorka utworów dla młodzieży.
- W 1929 r. ur. się Jerzy Kaczmarek, aktor teatralny i filmowy.
- W 1929 r. ur. się Roman Kłosowski, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny.
- W 1933 r. ur. się Krystyna Rutkowska-Ulewicz, aktorka teatralna i filmowa.
- W 1935 r. Krystyna Waleria Sienkiewicz, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.
- W 1937 r. rozegrane zostały pierwsze zawody na skoczni narciarskiej Skalite w Szczyrku (woj. śląskie).
- W 1942 r. ur. się Piotr Różański, aktor teatralny i filmowy.
- W 1942 r. ur. się Piotr Szczepanik, muzyk, gitarzysta, kompozytor, piosenkarz, aktor.
- W 1942 r. podczas II w.ś. rozkazem gen. Władysława Sikorskiego powołana została Armia Krajowa, zbrojne siły Polskiego Państwa Podziemnego.
- W 1945 r. podczas II w.ś. sowiecka Armia Czerwona weszła do niemieckiego obozu koncentracyjny Gross-Rosen na Dolnym Śląsku.
- W 1945 r. podczas II w.ś. sowiecka Armia Czerwona zajęła miasta: Chojnice, Nowa Sól, Nowy Kisielin, Piła.
- W 1945 r. podczas II w.ś. nacjonaliści ukraińscy dokonali zbrodni na ok. 100 polskich mieszkańcach wsi Byczkowce (woj. tarnopolskie, Kresy Wschodnie).
- W 1945 r. powołane zostało Biuro Odbudowy Stolicy.
- W 1946 r. ur. się Krzysztz Gordon, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser.
- W 1948 r. reprezentacja Polski w piłce siatkowej kobiet pokonała w Warszawie (woj. mazowieckie) Czechosłowację 3:1 w swym pierwszym zicjalnym meczu.
- W 1950 r. ogłoszone zostały wyroki w sprawie oskarżonych o szpiegostwo obywateli polskich i francuskich (tzw. sprawa Robineau).
- W 1952 r. ur. się Andrzej Kudelski, zapaśnik, olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski, medalista mistrzostw Europy, trener.
- W 1953 r. ur. się Alina Świdowska, żydowsko-polska aktorka teatralna i telewizyjna, śpiewaczka, wieloletnia aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie (woj. mazowieckie).
- W 1954 r. ur. się Joanna Bartosz-Bronarska, magister inżynier chemik, gimnastyczka, wielokrotna mistrzyni Polski, olimpijka, trener.
- W 1955 r. ur. się Piotr Woroniec, artysta, rzeźbiarz.
- W 1956 r. ur. się Krzysztz Adamczyk, piłkarz, reprezentant Polski. W 1980 i 1981 roku zdobył Puchar Polski. Król strzelców ekstraklasy (18 bramek). Członek Galerii Sław Legii Warszawa.
- W 1957 r. ur. się Wojciech Nowak, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta.
- W 1959 r. weszła w życie umowa o ostatecznym wytyczeniu polsko-czechosłowaskiej granicy państwowej.
- W 1960 r. ur. się Kaja Bień z d. Piotrowska, aktorka teatralna i filmowa.
- W 1964 r. odbyła się premiera filmu pt. Wiano w reżyserii Jana Łomnickiego.
- W 1967 r. ur. się Sławomir Federowicz, aktor teatralny i filmowy.
- W 1972 r. dokonany został oblot szybowca SZD-37 Jantar.
- W 1973 r. ur. się Izabella Bukowska-Chądzyńska, aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa i radiowa, prezenterka telewizyjna.
- W 1973 r. ur. się Beata Walczak, judoczka, była zawodniczka MKS Zryw Łowicz. Złota medalistka zawodów pucharu świata.
- W 1973 r. odbyła się premiera filmu biograficznego pt. Kopernik w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich.
- W 1975 r. ur. się Tomasz Tyndyk, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.
- W 1976 r. ur. się Monika Wołowiec, skeletonistka, olimpijka.
- W 1977 r. 3 członków załogi i 5 pasażerów, w tym wysokich rangą zicerów Wojsk Lotniczych PRL, zginęło w katastrzie samolotu An-2 na lotnisku Poznań-Ławica (woj. wielkopolskie).
- W 1992 r. Lech Kaczyński został prezesem Najwyższej Izby Kontroli.
- W 1993 r. w Zakopanem (woj. małopolskie) zakończyła się 16. Uniwersjada Zimowa.
- W 1995 r. w katedrze św. Jana w Warszawie (woj. mazowieckie) odbył się pogrzeb szczątków króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
- W 1998 r. 7 osób zginęło w katastrzie śmigłowca Mi-2 na jeziorze Śniardwy (woj. warmińsko-mazurskie).
- W 2010 r. w Gdyni (woj. pomorskie) otwarty został Narodowy Stadion Rugby.
- W 2015 r. spłonął Most Łazienkowski w Warszawie (woj.mazowieckie).
14 lutego na świecie:
- W 44 p.n.e. Gajusz Juliusz Cezar został obwołany przez senat Republiki Rzymskiej dyktatorem wieczystym, najwyższym kapłanem, imperatorem i ojcem ojczyzny.
- W 842 r. Ludwik II Niemiecki i Karol II Łysy sprzysięgli się w Strasburgu przeciwko swojemu bratu Lotarowi. Tekst przysięgi jest najstarszym zachowanym dokumentem w językach francuskim i niemieckim.
- W 1009 r. ukazała się pierwsza wzmianka o Litwie.
- W 1014 r. papież Benedykt VIII koronował Henryka II na cesarza rzymsko-niemieckiego.
- W 1076 r. papież Grzegorz VII nałożył klątwę na króla Niemiec Henryka IV Salickiego.
- W 1130 r. kardynał Greogorio Paparone został wybrany papieżem i przybrał imię Innocenty II. Niezgadzająca się z wyborem część kardynałów wybrała na antypapieża Pietro Pierleoniego, który przybrał imię Anaklet II.
- W 1349 r. w pogromie w Strasburgu (Francja) zginęło ok. 2 tys. Żydów, spośród których ok. 900 zostało spalonych żywcem.
- W 1368 r. 14 lub 15 lutego ur. się Zygmunt Luksemburski, król Niemiec, Czech, Węgier i Włoch, święty cesarz rzymski.
- W 1408 r. wielki książę litewski Witold Kiejstutowicz nadał Kownu (Litwa) prawa miejskie oparte na prawie magdeburskim.
- W 1438 r. ur. się Zahir ad-Din Muhammad Babur, założyciel państwa Wielkich Mogołów. Wódz, polityk, protektor nauki i sztuki. Autor pamiętników Baburnama.
- W 1451 r. owdowiały delfin i przyszły król Francji Ludwik XI ożenił się po raz drugi z Karoliną Sabaudzką.
- W 1515 r. ur. się Fryderyk III Wittelsbach, elektor Palatynatu.
- W 1545 r. ur. się Lukrecja Medycejska, księżniczka florencka, księżna Ferrary, Modeny i Reggio.
- 1556 – Przywódca reformy anglikańskiej arcybiskup Canterbury Thomas Cranmer został ogłoszony heretykiem.
- W 1602 r. ur. się Francesco Cavalli, włoski kompozytor, organista, śpiewak.
- W 1602 r. ur. się Wilhelm V Stały, landgraf Hesji-Kessel.
- W 1613 r. elektor Palatynatu Reńskiego i przyszły władcy Czech Fryderyk V ożenił się z księżniczką angielską i szkocką Elżbietą Stuart.
- W 1652 r. ur. się Kamil Tallard, francuski wojskowy, marszałek Francji.
- W 1659 r. ur. się Teodor Wittelsbach, hrabia palatyn i książę Palatynatu-Sulzbach.
- W 1677 r. ur. się Johann Ludwig Bach, niemiecki kompozytor, był kuzynem kompozytora Johanna Sebastiana Bacha.
- W 1679 r. ur. się Georg Friedrich Kauffmann, niemiecki kompozytor, organista.
- W 1743 r. Henry Pelham został premierem Wielkiej Brytanii.
- W 1746 r. ur. się Aleksandr Baranow, rosyjski kupiec, handlarz futer, kolonizator Alaski (USA).
- W 1755 r. ur. się Karol Ludwik Badeński, książę badeński
- W 1768 r. król Hiszpanii Karol III przywrócił Królewską Akademię Sztuk Pięknych San Carlos w Walencji (Włochy).
- W 1778 r. ur się Fernando Sor, hiszpański gitarzysta, kompozytor.
- W 1779 r. brytyjski odkrywca James Cook został zabity przez tubylców na wyspie Hawaii (USA).
- W 1785 r. biskup Tivoli (Włochy) Gregorio Chiaramonti (późniejszy papież Pius VII) został mianowany kardynałem prezbiterem i przeniesiony do diecezji Imola.
- W 1793 r. francuski Konwent Narodowy uchwalił aneksję Monako.
- W 1797 r. podczas I koalicji antyfrancuskiej, zwycięstwo odniosła flota brytyjska nad hiszpańską w bitwie koło Przylądka św. Wincentego.
- W 1802 r. na Ukrainie ur. się Józef Zaleski, polski poeta.
- W 1803 r. prezes Sądu Najwyższego USA John Marshall ogłosił, iż jakakolwiek uchwała Kongresu, która byłaby sprzeczna z konstytucją, nie ma mocy prawnej.
- W 1804 r. w Serbii wybuchło powstanie antytureckie pod wodzą Jerzego Czarnego.
- W 1814 r. podczas VI koalicji antyfrancuskiej, zdecydowane zwycięstwo odniosły wojska francuskie nad wojskami pruskimi w bitwie pod Vauchamps (Francja).
- W 1822 r. ur. się Wiktoria Sachsen-Coburg-Kohary, księżna Nemours.
- W 1827 r. ur. się Walenty Berrio-Ochoa, hiszpański dominikanin, misjonarz, biskup, męczennik, święty.
- W 1849 r. w Nowym Jorku (USA) wykonane zostało po raz pierwszy w historii zdjęcie amerykańskiemu prezydentowi, Jamesowi Knoxowi Polkowi.
- W 1854 r. stan Teksas (USA) został połączony linią telegraficzną z resztą kraju.
- W 1859 r. Oregon jako 33. stan przystąpił do Unii (USA).
- W 1876 r. Alexander Graham Bell zgłosił wynaleziony przez siebie telefon w biurze patentowym.
- W 1879 r. ur. się Kajetan Catanoso, włoski duchowny katolicki, święty.
- W 1879 r. wojska chilijskie zajęły boliwijską Antzagastę, był to początek tzw. wojny o saletrę.
- W 1880 r. w Filadelfii (USA) założony został Związek Narodowy Polski, jedna z najstarszych organizacji polonijnych w USA.
- W 1894 r. ur. się Jack Benny, amerykański aktor.
- W 1895 r. w St. James’s Theatre w Londynie (Wielka Brytania) odbyła się premiera komedii The Importance z Being Earnest (Bądźmy poważni na serio) Oscara Wilde’a.
- W 1896 r. Teodor Herzl opublikował traktat Państwo Żydowskie, który stał się podstawą ideologiczną syjonizmu.
- W 1900 r. rozpoczęła się kontrzensywa wojsk brytyjskich w czasie II wojny burskiej.
- W 1903 r. utworzony został Departament Handlu Stanów Zjednoczonych.
- W 1910 r. w Rosji ur. się Eugeniusz Przysiecki, polski lekarz, pilot sportowy i instruktor, pilot doświadczalny, kapitan pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w 300 dywizjonie. Zginął podczas walk w 1943 r.
- W 1910 r. ur. się Frances Dade, amerykańska aktorka.
- W 1912 r. Arizona jako 48. stan przystąpiła do Unii (USA).
- W 1918 r. Rosja Radziecka przyjęła kalendarz gregoriański (1 lutego według kalendarza juliańskiego).
- W 1919 r. prezydent USA Thomas Woodrow Wilson przedstawił projekt Ligi Narodów.
- W 1920 r. w Chicago (USA) założona została League z Women Voters.
- W 1925 r. ur. się James Murdoch MacGregor, szkocki pisarz science-fiction, znany również jak J.T. McIntosh.
- W 1929 r. w tzw. masakrze w Dzień św. Walentego (ang. St. Valentine’s Day massacre) w Chicago (USA) banda Ala Capone dokonała zbiorowego morderstwa na członkach rywalizującego z nimi gangu Bugsy’ego Morana.
- W 1934 r. ur. się Florence Henderson, amerykańska aktorka, piosenkarka.
- W 1936 r. w Uzbekistanie ur. się Anna German, polska piosenkarka, kompozytorka.
- W 1939 r. w stoczni w Hamburgu (NIemcy) zwodowany został pancernik „Bismarck”.
- W 1941 r. uruchomiono komunikację tramwajową w Szii (Bułgaria).
- W 1942 r. ur. się Michael Bloomberg, amerykański przedsiębiorca, polityk i filantrop, były burmistrz Nowego Jorku. Jest współzałożycielem i właścicielem agencji prasowej Bloomberg L.P.
- W 1942 r. wojska japońskie zaatakowały Sumatrę.
- W 1943 r. sowiecka Armia Czerwona wyzwoliła Rostów nad Donem (Rosja).
- W 1944 r. wybuchło powstanie antyjapońskie na Jawie.
- W 1945 r. ur. się Jan Adam II Liechtenstein, książę Liechtensteinu.
- W 1945 r. 701 osób zginęło, a 1184 zostały ranne w wyniku zbombardowania Pragi (Czechy) przez bombowce amerykańskie, pomylonej przez nawigatorów z Dreznem (Niemcy).
- W 1945 r. prezydent USA Franklin Delano Roosevelt i król Arabii Saudyjskiej Abd al-Aziz ibn Su’ud spotkali się na pokładzie amerykańskiego okrętu USS „Quincy”, podpisując m.in. porozumienie o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych.
- W 1946 r. ur się Gregory Hines, amerykański aktor, wokalista, tancerz, choreograf.
- W 1946 r. rząd Clementa Attleego znacjonalizował Bank Anglii.
- W 1946 r. na Uniwersytecie Pensylwanii (USA) zaprezentowany został komputer ENIAC, zbudowany w latach 1943-45 przez Johna P. Eckerta i Johna W. Mauchly’ego.
- W 1949 r. w Jerozolimie (Izrael) odbyło się pierwsze w historii posiedzenie izraelskiego Knesetu.
- W 1950 r. w Moskwie (ZSRR) podpisano sowiecko-chiński traktat sojuszniczy.
- W 1952 r.w Oslo (Norwegia) rozpoczęły się VI Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
- W 1956 r. wystartował drugi kanał telewizji sowieckiej.
- W 1958 r. powstała krótkotrwała Federacja Arabska złożona z Jordanii i Iraku.
- W 1961 r. w laboratorium w Berkeley w Kalifornii (USA) po raz pierwszy otrzymany został syntetyczny pierwiastek chemiczny lorens.
- W 1966 r. zdewaluowany został dolar australijski.
- W 1967 t. podpisany został Traktat o zakazie broni jądrowej w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
- W 1970 r. założone zostały linie lotnicze Air Nauru.
- W 1972 r. ur. się Rob Thomas, amerykański muzyk, członek zespołu Matchbox Twenty.
- W 1972 r. znaleziony został diament nazwany „Gwiazda Sierra Leone” o masie 968,9 karata.
- W 1972 r. wystrzelona została sowiecka sonda księżycowa Łuna 20.
- W 1974 r. Somalia została przyjęta do Ligi Państw Arabskich.
- W 1975 r. ustanowione zostało najwyższe odznaczenie australijskie – Order Australii.
- W 1978 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną w autobusie w Jerozolimie (Izrael), w wyniku czego zginęło 2 Izraelczyków, a 35 osób zostało rannych.
- W 1979 r. w Kabulu (Afganistan) ekstremiści muzułmańscy porwali amerykańskiego ambasadora w Afganistanie Adolpha Dubsa. Dyplomata został śmiertelnie zraniony w czasie strzelaniny pomiędzy porywaczami a policją.
- W 1981 r. 48 osób zginęło, a 214 zostało rannych w pożarze klubu nocnego The Stardust w Dublinie (Irlandia).
- W 1981 r. legendarna indyjska bandytka Phoolan Devi zaatakowała ze swą bandą wieś Behmai (Indie), aby zemścić się na swych dawnych oprawcach i gwałcicielach. Napastnicy zastrzelili 22 osoby.
- W 1988 r. trzech członków Organizacji Wyzwolenia Palestyny zginęło w zamachu bombowym na Cyprze.
- W 1989 r. Ajatollah Chomeini ogłosił fatwę nakazującą muzułmanom zabić Salmana Rushdiego, autora powieści Szatańskie wersety.
- W 1989 r. na orbicie okołoziemskiej została umieszczona pierwsza z 24 satelit systemu GPS.
- W 1990 r. 92 osoby zginęły w katastrzie indyjskiego samolotu Airbus A320 pod Bangalore (Indie).
- W 1900 r. amerykańska sonda kosmiczna Voyager 1 wykonała ostatnią serię zdjęć Układu Słonecznego.
- W 1992 r. podczas XVI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertville (Francja) 16-letni fiński skoczek narciarski Toni Nieminen zdobył złoty medal w konkursie na dużej skoczni, stając się tym samym najmłodszym mistrzem olimpijskim w sportach zimowych.
- W 1993 r. Algirdas Brazauskas zwyciężył w pierwszych bezpośrednich wyborach prezydenckich na Litwie.
- W 1994 r. wykonany został wyrok śmierci na ukraińskim seryjnym mordercy Andrieju Czikatiło.
- W 1996 r. w wyniku katastrzy chińskiej rakiety Długi Marsz 3B zginęło 5 osób, a 57 zostało rannych.
- W 1998 r. 220 osób zginęło w wyniku eksplozji cystern kolejowych z benzyną w Kamerunie.
- W 2002 r. przyjęta została nowa konstytucja Bahrajnu, na mocy której dotychczasowy emirat przekształcono w monarchię konstytucyjną.
- W 2003 r. 17 osób zginęło, a 30 zostało rannych w wyniku eksplozji materiałów wybuchowych w kolumbijskim mieście Neiva w trakcie rajdu policji na domniemaną kryjówkę Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC).
- W 2003 r. uśpiona została owca Dolly, była pierwszym sklonowanym ssakiem.
- W 2004 r. w Moskwie (Rosja) zawalił się dach krytego parku wodnego, w wyniku czego zginęło 25 osób, ponad 100 zostało rannych.
- W 2005 r. były premier Libanu Rafiq Hariri zginął wraz z 22 innymi osobami w zamachu bombowym w Bejrucie (Liban).
- W 2005 r. uruchomiony został serwis internetowy YouTube.
- W 2005 r. w zamachach bombowych w stolicy Filipin Manili oraz miastach Davao i General Santos zginęło 12 osób, a ponad 130 zostało rannych.
- W 2007 r. 11 osób zginęło w zamachu bombowym na autobus Gwardii Republikańskiej w mieście Zahedan (Iran).
- W 2008 r. na Northern Illinois University w mieście DeKalb (USA) szaleniec zastrzelił 5 i ranił 16 osób, a następnie popełnił samobójstwo.
- W 2009 r. Omar Abdirashid Ali Sharmarke został premierem Somalii.
- W 2010 r. we Florencji (Włochy) po 52 latach uruchomiona zstałao ponownie komunikacja tramwajowa.
- W 2012 r. 360 osób zginęło w pożarze więzienia w Comayagua (Honduras).
- W 2012 r. w Bangkoku (Tajlandia) doszło do nieudanego zamachu na izraelskich dyplomatów, przeprowadzonego przez kilku obywateli Iranu.
- W 2013 r. w swym domu w Pretorii niepełnosprawny południowoafrykański lekkoatleta Oscar Pistorius zamordował swoją partnerkę, modelkę i aktorkę Reevę Steenkamp.
- W 2015 r. podczas zawodów Pucharu Świata na skoczni mamuciej Vikersundbakken w Vikersund (Norwegia) Słoweniec Peter Prevc ustanowił niezicjalny rekord świata długości skoku 250 m.
- W 2018 r. Jacob Zuma ustąpił ze stanowiska prezydenta RPA, a jego miejsce zajął dotychczasowy wiceprezydent Cyril Ramaphosa.
- W 2018 r. w szkole średniej w Parkland na Florydzie (USA) jej były uczeń 19-letni Nikolas Cruz zastrzelił 17 i postrzelił kolejne 17 osób, po czym został zatrzymany przez policję.