12 stycznia w Polsce:
- W 1383 r. zapisana została pierwsza wzmianka o użyciu artylerii ogniowej w Polsce. W czasie oblężenia Pyzdr (woj. wielkopolskie) przez wojska Bartosza z Odlanowa, wystrzelona została kula kamienna z działa, która przebiła miejskie wrota i zabiła Mikołaja, plebana z Biechowa (woj. wielkopolskie).
- W 1520 r. podczas wojny pruskiej, wojska polskie dowodzone przez hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Firleja, po pobiciu niewielkiego oddziału krzyżackiego, zajęły Miłomłyn (woj. warmińsko-mazurskie).
- W 1567 r. ur. się Jan Szczęsny Herburt, szlachcic, polityk, dyplomata, pisarz polityczny, poeta, wydawca.
- W 1578 r. w Jazdowie (obecnie Warszawa, woj. mazowieckie) odbyła się premiera dramatu renesansowego pt. Odprawy posłów greckich autorstwa Jana Kochanowskiego.
- W 1581 r. król Polski i wielki książę litewski Stefan Batory nadał prawo magdeburskie oraz herb (Kresy Wschodnie).
- W 1684 r. założone zostało Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie (woj. mazowieckie).
- W 1780 r. powołana została Lubelska Komisja Dobrego Porządku.
- W 1806 r. w pożarze dworu w Beńkowej Wiszni (woj. lwowskie, Kresy Wschodnie) zginęła matka Aleksandra Fredry.
- W 1827 r. ur. się Aleksander Dalewski, działacz niepodległościowy, konspirator, zesłaniec.
- W 1832 r. z rozkazu cara Rosji Mikołaja I Order Virtuti Militari został zdegradowany do rangi odznaki.
- W 1846 r. w Krakowie (woj. małopolskie) odbyła się narada działaczy konspiracyjnych z ziem polskich pod przewodnictwem Ludwika Mierosławskiego, autora planu ogólnonarodowego powstania, którego termin wybuchu wyznaczono na noc z 21 na 22 lutego.
- W 1885 r. ur. się Feliks Gwiżdż ps. „Stryk”, legionista, kapitan Wojska Polskiego II RP, dziennikarz, pisarz, poeta, tłumacz, poseł II i III kadencji, senator IV kadencji w II RP, prezes Związku Drużyn Podhalańskich. Żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski. Zmarł w ubeckim więzieniu w 1952 r.
- W 1886 r. ur. się Tadeusz Julian Ruge, ostatni przedwojenny prezydent Poznania (woj. wielkopolskie), Powstaniec Wielkopolski, major Wojska Polskiego II RP, kawaler Orderu Virtuti Militari. Zamordowany przez Sowietów w 1939 r.
- W 1889 r. ur. się Edward Ludwik Ekert (Eckert, Ekiert), żołnierz Legionów i Wojska Polskiego II RP, nauczyciel, działacz społeczny i samorządowy, polityk, poseł na Sejm IV i V kadencji w II RP. Zamordowany przez Sowietów w Katyniu (ZSRR) w 1940 r.
- W 1915 r. sformowany został polski Legion Puławski w ramach armii rosyjskiej.
- W 1919 r. ur. się Jan Józef Szczepański, żołnierz Wojska Polskiego II RP, NSZ i Armii Krajowej, pisarz, reporter, eseista, scenarzysta filmowy i tłumacz, taternik, podróżnik. Był prezesem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
- W 1919 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej, sowieckie Naczelne Dowództwo wydało sowieckiej Armii Czerwonej rozkaz wykonania rozpoznania do rzek Niemen i Szczara, a następnie 12 lutego aż po Bug, rozpoczynając tzw. operację „Cel Wisła”.
- W 1922 r. ur. się Henryk Maria Giedroyc, brat Jerzego Giedroycia, żołnierz II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kierownik Instytutu Literackiego, działacz emigracyjny.
- W 1922 r. ur. się Tadeusz Żychiewicz, żołnierz Armii Krajowej, dziennikarz, historyk sztuki, publicysta religijny, teolog i redaktor Tygodnika Powszechnego. Był ojcem piosenkarki i kompozytorki Martyny Jakubowicz.
- W 1924 r. ur. się Henryk Kończykowski ps. „Halicz”, żołnierz Armii Krajowej, żołnierz 4. drużyny III plutonu Felek 2. kompanii Rudy batalionu Zośka, Powstaniec Warszawski, magister inżynier elektryk. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych. Represjonowany i więziony przez komunistów w PRL.
- W 1926 r. założone zostało Stronnictwo Chłopskie.
- W 1929 r. ur. się Janusz Szpotański, ps. Władysław Gnomacki, Aleksander Oniegow, poeta, satyryk, krytyk i teoretyk literatury, tłumacz, szachista z tytułem mistrza krajowego, trzykrotny mistrz Warszawy (woj. mazowieckie), drużynowy mistrz Polski. Komandor Orderu Odrodzenia Polski.
- W 1932 r. ur. się Stanisław Wyszyński, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.
- W 1939 r. ur. się Arkadiusz Bazak, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
- W 1940 r. ur. się Magdalena Sokołowska, znana również jako Magdalena Sokołowska-Gawrońska, aktorka teatralna i filmowa.
- W 1940 r. podczas II w.ś. w ramach niemieckiej akcji „T4” Niemcy rozstrzelali 440 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chełmie (woj. lubelskie).
- W 1942 r. podczas II w.ś. Niemcy zlikwidowali obóz cygański na terenie Litzmannstadt Getto w Łodzi (woj. łódzkie). Od 5 do 12 stycznia 4,3 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci wywiezionych zostało do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem (woj. wielkopolskie) gdzie zostali zamordowani.
- W 1944 r. ur. się Zzia Charewicz, aktorka teatralna i filmowa.
- W 1944 r. podczas II w.ś. Niemcy zamordowali 28 zakładników we wsi Kłodne (woj. małopolskie) w odwecie za wysadzenie pociągu na linii kolejowej Nowy Sącz-Chabówka.
- W 1945 r. rozpoczęła się zensywa styczniowa wojsk sowieckich na froncie o długości 1200 km.
- W 1946 r. ur. się Ryszard Szurkowski, kolarz szosowy, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, najbardziej znany ze zdominowania przez kilka lat z rzędu Wyścigu Pokoju, trzykrotny mistrz świata amatorów oraz dwunastokrotny mistrz Polski, polityk, komunista, poseł na Sejm PRL.
- W 1949 r. ur. się Andrzej Zaucha, muzyk, kompozytor, wokalista, sakszonista altowy, perkusista, aktor, artysta kabaretowy i filmowy. Zamordowany przez napastnika w 1991 r.
- W 1950 r. zanotowana została rekordowo niska temperatura w historii Białegostoku (woj. podlaskie) –38,4 °C.
- W 1951 r. dokonany został oblot szybowca SZD-6 Nietoperz.
- W 1953 r. arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski Stefan Wyszyński otrzymał nominację na kardynała.
- W 1955 r. ur. się Michał Kula, aktor teatralny i filmowy.
- W 1956 r. ur. się Włodzimierz Olszewski, hokeista, bramkarz, reprezentant Polski, pięciokrotny mistrz Polski, olimpijczyk.
- W 1959 r. odbyła się premiera filmu wojennego pt. Zamach w reżyserii Jerzego Passendorfera.
- W 1975 r. zainaugurował działalność Teatr Płocki (woj. mazowieckie).
- W 1985 r. rozpoczął działalność ośrodek telewizyjny TVP Lublin.
- W 1989 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie.
- W 1991 r. Sejm III RP powołał rząd Jana Krzysztza Bieleckiego.
- W 2003 r. odbył się 11. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- W 2010 r. w Olkuszu (woj. małopolskie) odnaleziony został jedyny w polskich zbiorach obraz Claude’a Moneta Plaża w Pourville, skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu (woj. wielkopolskie) we wrześniu 2000 r.
- W 2014 r. odbył się 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
12 stycznia na świecie:
- W 29 p.n.e. nastał pokój Rzymski tzw. Pax Romana.
- W 1500 r. podczas wojny o Mediolan i Neapol, wojska wojska Cezara Borgii i wojska francuskie zdobyły miasto Forli (Włochy).
- W 1514 r. papież Leon X erygował diecezję Funchal w Portugalii.
- W 1522 r. w katedrze św. Szczepana w Wiedniu (Austria) pojawił się pastor ewangelicki Paul Speratus, co symbolicznie rozpoczęło reformację w Austrii.
- W 1528 r. Gustaw I Waza został koronowany na króla Szwecji.
- W 1554 r. Pegu Bayinnaung został formalnie koronowany na króla Birmy i jej dominiów i przybrał imię Thiri Thudhamma Yaza.
- W 1562 r. ur. się Karol Emanuel I Wielki, książę Sabaudii.
- W 1616 r. Portugalczycy założyli miasto Belém w delcie Amazonki (obenie Brazylia).
- W 1673 r. w Amsterdamie (Holandia) użyte zostały po raz pierwszy węże strażackie do gaszenia pożaru.
- W 1721 r. ur. się Ferdynand, książę Brunszwiku-Wolfenbüttel, feldmarszałek pruski.
- W 1751 r. ur. się Ferdynand I Burbon, król Obojga Sycylii.
- W 1779 r. podczas I wojny z Imperium Marathów, porażką wojsk brytyjskich zakończyła się bitwa pod Wadagaon (Indie).
- W 1780 r. w Zurychu (Szwajcaria) ukazało się pierwsze wydanie niemieckojęzycznego dziennika pt. „Zürcher Zeitung” (obecnie „Neue Zürcher Zeitung”).
- W 1782 r. święty cesarz rzymski Józef II Habsburg wydał dekret o kasacie wszystkich męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych nie zajmujących się szkolnictwem, opieką nad chorymi i nauką.
- W 1807 r. 220 budynków uległo zniszczeniu, 151 osób zginęło, a ok. 2000 zostało rannych po eksplozji statku załadowanego prochem strzelniczym w porcie Lejda (Holandia).
- W 1810 r. ur. się Ferdynand II Burbon, król Obojga Sycylii.
- W 1829 r. w Neapolu (Włochy) odbyła się premiera opery pt. Parias autorstwa Gaetano Donizettiego.
- W 1830 r. wykonane zostały dwa ostatnie w historii Islandii wyroki śmierci.
- W 1832 r. w Neapolu (Włochy) odbyła się premiera opery pt. Fausta autorstwa Gaetano Donizettiego.
- W 1839 r. podczas wojny konfederacji peruwiańsko-boliwijskiej z Chile, zwycięstwo odniosła flota chilijska w bitwie na redzie portu Casma (Peru).
- W 1848 r. podczas tzw. wiosny ludów, w Palermo (Włochy) wybuchło powstanie przeciwko królowi Obojga Sycylii Ferdynandowi II Burbonowi.
- W 1852 r. ur. się Joseph Jzfre, francuski dowódca wojskowy, marszałek Francji.
- W 1864 r. w Manchesterze (Wielka Brytania) założony został Lancashire County Cricket Club.
- W 1871 r. podczas wojny francusko-pruskiej, zwycięstwo odniosły wojska pruskie w bitwie pod Le Mans (Francja).
- W 1872 r. Jan IV Kassa został koronowany na cesarza Etiopii.
- W 1876 r. ur. się Jack London właśc. John Griffith Chaney, amerykański pisarz.
- W 1888 r. ok. 500 osób zginęło w burzy śnieżnej, która zaatakowała stany: Minnesota, Nebraska, Dakota Południowa i Dakota Północna (USA).
- W 1890 r. w Gizie (Egipt) otwarte zostało muzeum sztuki egipskiej przeniesione tam z zagrożonej powodziami lokalizacji w kairskiej dzielnicy Bulak.
- W 1895 r. w Wielkiej Brytanii założona została organizacja zajmująca się ochroną zabytków i przyrody tzw. National Trust.
- W 1898 r. Hirobumi Itō został po raz trzeci premierem Japonii.
- W 1902 r. ur. się Su’ud ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, król Arabii Saudyjskiej.
- W 1910 r. pojawiła się Wielka Kometa Styczniowa.
- W 1918 r. brytyjskie niszczyciele HMS „Opal” i HMS „Narborough” rozbiły się podczas sztormu w trakcie patrolowania podejść do bazy Scapa Flow (Wielka Brytania). Zginęło 188 marynarzy, ocalał jeden.
- W 1918 r. dwa japońskie okręty wojenne wpłynęły do zatoki Złoty Róg koło Władywostoku (ZSRR), rozpoczynając japońską interwencję na Dalekim Wschodzie.
- W 1920 r. u wybrzeży Francji w czasie sztormu zatonął francuski statek pasażerski „Afrique”. Spośród 609 osób na pokładzie ocalały 34.
- W 1923 r. we Włoszech powołana została Wielka Rada Faszystowska.
- W 1924 r. Sun Baoqi został premierem Republiki Chińskiej.
- W 1932 r. Hattie Caraway ze stanu Arkansas (USA) jako pierwsza kobieta zwyciężyła w wyborach do Senatu USA.
- W 1933 r. w Erywaniu (Armenia) wyjechały na trasy pierwsze tramwaje elektryczne.
- W 1938 r. rząd Octaviana Gogi pozbawił obywatelstwa Żydów w Rumunii.
- W 1942 r. w katastrzie trzymiejscowego bombowca nurkującego Pe-2 zginął jego konstruktor Władimir Pietlakow i pozostali członkowie załogi.
- W 1943 r. podczas II w.ś. rozpoczęła się operacja wojsk sowieckich mająca na celu przerwanie niemieckiej blokady Leningradu (ZSRR).
- W 1944 r. ur. się Joe Frazier, amerykański bokser wagi ciężkiej, złoty medalista olimpijski, niekwestionowany zawodowy mistrz świata.
- W 1945 r. ok. 1900 osób zginęło w trzęsieniu ziemi z epicentrum w Zatoce Mikawa (Japonia).
- W 1948 r. na rozkaz Stalina zamordowany został w Mińsku (Białoruś) przewodniczący Żydowskiego Komitetu Antyfaszystowskiego Solomon Michoels.
- W 1950 r. w sowieckiej ZSRR przywrócona została kara śmierci za zdradę, szpiegostwo lub sabotaż (zniesiona ponownie w maju 1947 r.).
- W 1951 r. ur. się Kirstie Alley, amerykańska aktorka.
- W 1954 r. ur. się Howard Stern, amerykański satyryk, jeden z najbardziej znanych osobowości radiowych w USA.
- W 1954 r. w stolicy Nowej Zelandii Wellington królowa Elżbieta II po raz pierwszy w historii dokonała otwarcia sesji parlamentu poza granicami Wielkiej Brytanii.
- W 1955 r. rozpoczęła się budowa kosmodromu Bajkonur (Kazachstan).
- W 1964 r. w Zanzibarze wybuchła rewolucja, w której obalony został sułtan i ustanowiona została Republika Zanzibaru i Pemby.
- W 1966 r. ur. się Rob Zombie, amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, członek zespołu White Zombie.
- W 1969 r. ukazał się debiutancki eponimiczny album brytyjskiego zespołu Led Zeppelin.
- W 1970 r. odbył się pierwszy regularny rejs Boeinga 747 Jumbo Jet na trasie Nowy Jork (USA)-Londyn (Wielka Brytania).
- W 1970 r. zakończyła się wojna w Biafrze. Wojska biafryjskie zostały pokonane, a jej terytorium włączone do Nigerii.
- W 1972 r. sowiecka KGB przeprowadziła serię aresztowań młodych intelektualistów z ukraińskiego ruchu narodowego, aresztowani zostali m.in. Wiaczesława Czornowiła, Wasyla Stusa, Jewhena Swerstiuka, Łeonida Pluszcza i Iwana Dziuba.
- W 1972 r. Sheikh Mujibur Rahman został premierem Bangladeszu.
- W 1976 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz pierwszy zezwoliła na uczestnictwo przedstawiciela OWP w obradach (bez prawa głosowania).
- W 1981 r. amerykańska telewizja ABC rozpoczęła emisję serialu pt. Dynastia.
- W 1983 r. odbyła się premiera polsko-francuskiego filmu historycznego pt. Danton w reżyserii Andrzeja Wajdy.
- W 1984 r. polscy himalaiści Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Manaslu w Himalajach.
- W 1986 r. Kostarykańczyk (z amerykańskim obywatelstwem) Franklin Chang-Díaz wystartował na pokładzie amerykańskiego wahadłowca Columbia w swój pierwszy z rekordowych siedmiu lotów w kosmos (rekord dzieli z Jerrym Rossem).
- W 1987 r. ukazał się album pt. The House z Blue Light brytyjskiego zespołu Deep Purple.
- W 1987 r. w La Brévine (Szwajcaria) w górach Jura zanotowana została najniższa temperatura w historii pomiarów w Szwajcarii –41,8 °C.
- W 1990 r. Óscar Ribas Reig został po raz drugi premierem Andory.
- W 1991 r. Kongres USA upoważnił prezydenta George H.W. Busha do podjęcia wszystkich niezbędnych kroków w celu likwidacji irackiej okupacji Kuwejtu.
- W 1992 r. rząd Algierii anulował drugą turę wyborów parlamentarnych po zdecydowanym zwycięstwie w pierwszej turze fundamentalistycznego Islamskiego Frontu Ocalenia.
- W 1992 r. w Mali została przyjęta w referendum konstytucja wprowadzająca system wielopartyjny.
- W 1994 r. prezydent USA Bill Clinton spotkał się w Pradze (Czechy) z prezydentami Czech, Polski, Słowacji i Węgier.
- W 1998 r. 19 europejskich krajów podpisało protokół dodatkowy do tzw. Konwencji o Prawach Człowieka i Biomedycynie, zakazujący klonowania ludzi.
- W 2004 r. największy statek pasażerski świata, brytyjski „Queen Mary 2” wyruszył w swój dziewiczy rejs.
- W 2005 r. wystrzelona została amerykańska sonda Deep Impact, przeznaczona do badań naukowych komety Tempel 1.
- W 2005 r. Siergiej Bagapsz wygrał wybory prezydenckie w Abchazji.
- W 2006 r. 362 pielgrzymów zostało zadeptanych, a 250 rannych po wybuchu paniki w meczecie w Mekce (Arabia Saudyjska) podczas obrzędu ukamienowania szatana.
- W 2006 r. niedoszły zabójca papieża Jana Pawła II Mehmet Ali Ağca opuścił tureckie więzienie, jednak 20 stycznia 2006 r. Najwyższy Sąd Turecki orzekł, że czas spędzony we włoskim więzieniu nie może być odjęty od wyroku sądu tureckiego i Ağca wrócił do więzienia.
- W 2007 r. Fakhruddin Ahmed został premierem Bangladeszu.
- W 2008 r. w Chorwacji powstał drugi rząd Iva Sanadera.
- W 2009 r. George Abela został wybrany przez Izbę Reprezentantów na stanowisko prezydenta Malty.
- W 2010 r. 316 tysięcy osób zginęło, a 300 tysięcy zostało rannych w trzęsieniu ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera, które zniszczyło stolicę Haiti Port-au-Prince.
- W 2011 r. Międzypaństwowy Komitet Lotniczy przedstawił w Moskwie (Rosja) raport w sprawie przyczyn katastrzy polskiego rządowego samolotu Tu-154M w Smoleńsku (Rosja).
- W 2013 r. Miloš Zeman i Karel Schwarzenberg przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach.
- W 2015 r. 143 napastników zgineło oraz jeden kameruński żołnierz w ataku nigeryjskiej organizacji islamistycznej Boko Haram na bazę wojskową w Kolzata (Kamerun).
- W 2016 r. 10 osób zginęło, a 15 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym w pobliżu Błękitnego Meczetu w Stambule (Turcja).
- W 2019 r. Julien Nkoghe Bekale został premierem Gabonu.