13 grudnia w Polsce: obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
- W 1253 r. książę Konrad I lokował Głogów (woj. dolnośląskie) na lewym brzegu Odry i nadał mu prawa miejskie.
- W 1345 r. Heinrich IV Dusemer von Arfberg został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego.
- W 1349 r. na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego został utopiony w Wiśle ks. Marcin Baryczka.
- W 1363 r. król Kazimierz III Wielki zawarł z królem Danii Waldemarem IV sojusz skierowany przeciwko zakonowi krzyżackiemu i Luksemburgom.
- W 1534 r. zebrał się Sejm trzebiatowski, który zapoczątkował reformację na Pomorzu Zachodnim.
- W 1570 r. zawarty został tzw. pokój w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) kończący I wojnę północną.
- W 1573 r. ur. się Elżbieta Łucja Sieniawska, szlachcianka, marszałkowa nadworna koronna, fundatorka benedyktynek w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie).
- W 1574 r. ur. się Adam Wacław z Rodu Piastów, książę cieszyński.
- W 1575 r. Anna Jagiellonka została wybrana w wolnej elekcji na króla Polski i wielkiego księcia litewskiego w Warszawie (woj. mazowieckie). Dzień później stronnictwo szlacheckie pod przewodnictwem Jana Zamoyskiego uznało ten fakt, przydając jej na małżonka księcia Siedmiogrodu Stefana Batorego.
- W 1655 r. podczas Potopu szwedzkiego płk Gabriel Wojniłłowicz odbił Nowy Sącz (woj. małopolskie).
- W 1673 r. ur. się Stanisław Chomętowski, szlachcic, hetman polny koronny, wojewoda mazowiecki, marszałek nadworny koronny.
- W 1830 r. Sejm ogłosił Powstanie listopadowe powstaniem narodowym.
- W 1835 r. ur. się Leopold Eugeniusz Starzeński, hrabia, dramaturg, publicysta.
- W 1860 r. w Warszawie (woj. mazowieckie) powstało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki działająca na terenie zaboru rosyjskiego.
- W 1906 r. ur. się Aleksander Rybnik ps. „Jerzy”, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego II RP, komendant obwodu Białystok Powiat Armii Krajowej, zastępcą Prezesa Okręgu Białystok Wolność i Niezawisłość, zamordowany przez komunistów w 1946 r.
- W 1911 r. odbyła się premiera filmu pt. Sąd Boży w reżyserii Stanisława Knake-Zawadzkiego.
- W 1913 r. na posiedzeniu Rady Naczelnej działającego w Galicji PSL doszło do rozłamu. Na początku następnego roku powstały PSL „Piast” i PSL „Lewica”.
- W 1916 r. ur. się Adam Paweł Riedl vel Adam Krawicz vel Jerzy Matliński ps. „Krata”, podporucznik piechoty Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, cichociemny, zginął w niemieckim obozie Groß-Rosen w 1944 r.
- W 1919 r. powstał rząd Leopolda Skulskiego.
- W 1922 r. marszałek Józef Piłsudski wraz z rodziną przeprowadził się z Belwederu do kamienicy Próchnickich przy ul. Koszykowej w Warszawie (woj. mazowieckie).
- W 1923 r. Polska uznała bolszewicką ZSRR.
- W 1924 r. ur. się Jan Kulma, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, reżyser teatralny i telewizyjny, muzyk, kompozytor i wykonawca, filozz i pisarz, mąż poetki Joanny Kulmowej, współzałożyciel Warszawskiej Opery Kameralnej.
- W 1927 r. rozporządzeniem prezydenta RP Ignacego Mościckiego odcień czerwieni na fladze Rzeczypospolitej Polskiej zmieniony został z karmazynu na cynober.
- W 1930 r. Sejm Śląski przyjął uchwałę domagającą się uwolnienia posła Wojciecha Korfantego.
- W 1936 r. odbył się oblot bombowca PZL.37 Łoś.
- W 1936 r. oddana została do użytku zapora na Sole w Porąbce (woj. śląskie).
- W 1936 r. w kopalni KWK „Eminencja” w Katowicach (woj. śląskie) rozpoczął się strajk okupacyjny w obronie górników zagrożonych zwolnieniami.
- W 1939 r. podczas II w.ś. Niemcy rozstrzelali 10 Polaków w Szamotułach (woj. wIelkopolskie) w odwecie za zabójstwo niemieckiego żołnierza.
- W 1944 r. podczas II w.ś. grupa plut. Feliksa Maziarskiego z oddziału AK kpt. Dragana Sotirovicia uwolniła 11 zatrzymanych w areszcie powiatowego UBP W Brzozowie (woj. podkarpackie).
- W 1945 r. zakończył się I zjazd komunistycznej PPR, na którym sekretarzem generalnym został wybrany Władysław Gomułka.
- W 1961 r. w Stoczni Gdańskiej (woj. pomorskie) wybuchł pożar na statku MS „Maria Konopnicka”, zginęło 22 stoczniowców.
- W 1967 r. ur. się Ewa Anna Gawryluk, aktorka filmowa i teatralna.
- W 1967 r. 18 osób zginęło we wsi Iwiny (woj. dolnośląskie) w wyniku przejścia fali powodziowej wywołanej przerwaniem grobli stawu osadów pzlotacyjnych przy kopalni miedzi „Konrad”.
- W 1980 r. ur. się Agnieszka Włodarczyk, aktorka, osobowość telewizyjna.
- W 1980 r. nieznani sprawcy zabili pałką 9 z 14 zagrożonych wyginięciem dropi z hodowli w Siemianicach (woj. wielkopolskie), a dwa lata później kolejne dwa. Doprowadziło to do wyginięcia tego gatunku w Polsce. Ostatni drop padł w 1989 r.
- W 1981 r. decyzją komunistycznej Rady Państwa PRL z dnia poprzedniego o północy został wprowadzony stan wojenny i powołana została Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Władzę w kraju przejęło wojsko, internowani zostali działacze opozycyjni, zawieszona została nauka w szkołach i na uczelniach, wprowadzona została cenzura korespondencji, przerwana została łączność telefoniczna i wprowadzona została godzina milicyjna.
- W 1989 r. odbyła się premiera filmu pt. Przesłuchanie w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.
- W 1991 r. odbyła się premiera komedii filmowej pt. Rozmowy kontrolowane w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
- W 2002 r. Rząd pod wodzą komunisty Leszka Millera zakończył w Kopenhadze (Dania) negocjacje dotyczące warunków członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
- W 2008 r. uroczyście otwarty został nowy gmach Opery Krakowskiej w Krakowie (woj. małopolskie).
13 grudnia na świecie:
- W 522 p.n.e. wojska władcy Persji Dariusza I Wielkiego pokonały powstańców samozwańczego króla Babilonii Nabuchodonozora III w bitwie nad Tygrysem (Azja).
- W 115 r. Antiochia (obecnie Turcja) zniszczona została przez trzęsienie ziemi.
- W 862 r. w Auxerre (Francja) odbył się ślub księcia Flandrii Baldwina I Żelazne Ramię z Judytą, uprowadzoną wbrew woli ojca córką króla zachodnizrankijskiego Karola II Łysego.
- W 1250 r. po śmierci cesarza Fryderyka II Hohenstaufa rozpoczęło się tzw. wielkie bezkrólewie w Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego.
- W 1272 r. ur. się Fryderyk II, król Sycylii.
- W 1294 r. Celestyn V jako pierwszy w historii papież złożył urząd, po czym zostało zwołane konklawe w Castel Nuovo w Neapolu (Włochy).
- W 1474 r. Izabela I Kastylijska została koronowana na królową Kastylii i Leónu.
- W 1521 r. ur. się Sykstus V, papież.
- W 1521 r. Jan III Aviz został królem Portugalii.
- W 1533 r. ur. się Eryk XIV Waza, król Szwecji.
- W 1545 r. rozpoczęły się obrady Soboru trydenckiego.
- W 1553 r. ur. się Henryk IV Burbon, król Francji.
- W 1560 r. ur. się Maximilien de Béthune de Sully, francuski polityk, hugenota, marszałek Francji.
- W 1577 r. Francis Drake wypłynął w rejs dookoła świata z portu Plymouth (WIelka Brytania).
- W 1642 r. holenderski żeglarz Abel Tasman odkrył Nową Zelandię.
- W 1643 r. podczas angielskiej wojny domowej, okupujące miasto Alton niewielkie oddziały Rojalistów zostały zaskoczone i pokonane przez wojska Parlamentu.
- W 1678 r. ur. się Yongzheng, cesarz Chin.
- W 1793 r. podczas Powstania w Wandei, zwycięstwo odniosły francuskie wojska republikańskie nad powstańcami w bitwie pod Le Mans (Francja).
- W 1793 r. w Paryżu (Francja) zgilotynowany został dyplomata książę Louis Marie Florent du Châtelet.
- W 1806 r. podczas wojny rosyjsko-tureckiej, wojska rosyjskie pod wodzą gen. Michaiła Miłoradowicza zajęły Bukareszt (Rumunia).
- W 1833 r. ur. się Grzegorz Grassi, włoski franciszkanin, misjonarz, biskup, męczennik, święty.
- W 1836 r. spłonął teatr Teatro La Fenice w Wenecji (Włochy).
- W 1848 r. podczas Powstania węgierskiego, gen. Józef Bem został dowódcą wojsk węgierskich w Siedmiogrodzie i Banacie.
- W 1861 r. podczas wojny secesyjnej w USA, odbyła się nierozstrzygnięta bitwa pod Camp Allegheny.
- W 1862 r. podczas wojny secesyjnej w USA, atak wojsk konfederackich rozbił wojska Unii w trakcie I bitwy pod Fredericksburgiem.
- W 1867 r. 12 osób zginęło, a 120 zostało rannych w wybuchu bomby podłożonej przez irlandzkich Fenian w celu uwolnienia swoich dwóch współtowarzyszy pod murem więzienia Clerkenwell w Londynie (Wielka Brytania).
- W 1880 r. papież Leon XIII ogłosił encyklikę pt. Sancta Dei Civitas.
- W 1900 r. uruchomiona została pierwsza wąskotorowa linia kolejowa na Bornholmie (Dania).
- W 1904 r. podczas wojny rosyjsko-japońskiej, po wejściu na rosyjską minę zatonął japoński krążownik „Takasago”. Zginęło ok. 280 marynarzy.
- W 1906 r. ur. się Maryna, księżniczka grecka, księżna Kentu.
- W 1917 r. powstała Krymska Republika Ludowa.
- W 1918 r. Thomas Woodrow Wilson przybył na pokładzie okrętu wojennego do Francji, aby wziąć udział w powojennych rokowaniach pokojowych i został tym samym pierwszym urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Europę.
- W 1921 r. podczas tzw. konferencji waszyngtońskiej zawarty został 10-letni amerykańsko-brytyjsko-francusko-japoński traktat o wzajemnym poszanowaniu i wspólnej obronie stanu posiadania w rejonie Pacyfiku, w ramach którego został zniesiony brytyjsko-japoński układ sojuszniczy.
- W 1922 r. Federacyjny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Zakaukazia został przekształcony w Zakaukaską FSRR.
- W 1925 r. ur. się Dick Van Dyke, amerykański aktor filmowy i telewizyjny.
- W 1928 r. w Carnegie Hall w Nowym Jorku (USA) odbyła się premiera poematu symfonicznego George’a Gershwina pt. Amerykanin w Paryżu.
- W 1930 r. Théodore Steeg został premierem Francji.
- W 1937 r. podczas wojny chińsko-japońskiej, armia japońska zdobyła Nankin (Chiny), który stał się stolicą marionetkowego państwa chińskiego. Żołnierze rozpoczęli mord ludności cywilnej.
- W 1939 r. podczas II w.ś. odbyła się tzw. Bitwa u ujścia La Platy między okrętami brytyjskimi a niemieckim rajderem „Admiral Graf Spee”, który uszkodzony wyczał się do portu Montevideo w neutralnym Urugwaju, gdzie 17 grudnia dokonał samozatopienia.
- W 1940 r. Marcel Déat założył w Paryżu (Francja) kolaboracyjne faszystowskie Zgromadzenie Narodowo-Ludowe (RNP).
- W 1940 r. Pierre-Étienne Flandin został po raz drugi premierem Francji.
- W 1941 r. podczas II w.ś. miał miejsce tzw. Incydent na Niʻihau na Hawajach (USA), który doprowadził do umieszczenia 120 tysięcy mieszkających na terytorium USA Japończyków w obozach internowania.
- W 1941 r. podczas II w.ś. w bitwie koło przylądka Bon (Tunezja) alianckie niszczyciele zatopiły dwa włoskie krążowniki, zginęło ponad 900 osób.
- W 1941 r. ponad 6 tys. osób zginęło po przerwaniu brzegów górskiego jeziora i zalaniu przez falę powodziową wschodniej dzielnicy miasta Huaraz (Peru).
- W 1941 r. podczas II w.ś. wojska japońskie wkroczyły do południowej Birmy.
- W 1943 r. podczas II w.ś. amerykańskie samoloty i niszczyciele zatopiły niemiecki okręt podwodny U-172. Zginęło 13 członków załogi, uratowanych zostało 46.
- W 1944 r. podczas II w.ś. zwycięstwo odniosły wojska amerykańskie w bitwie o Metz (Francja).
- W 1948 r. ur. się Jeff Baxter, amerykański muzyk, członek zespołów Steely Dan i The Doobie Brothers, specjalista ds. obrony przeciwrakietowej.
- W 1948 r. ur. się Ted Nugent, amerykański muzyk, gitarzysta, kompozytor, wokalista, producent muzyczny, członek zespołów The Amboy Dukes i Damn Yankees.
- W 1949 r. Sidney Holland został premierem Nowej Zelandii.
- W 1951 r. weszła w życie tzw. Karta Organizacji Państw Amerykańskich.
- W 1955 r. założony został peruwiański klub piłkarski Sporting Cristal Lima.
- W 1956 r. Togo Brytyjskie zostało przyłączone do Złotego Wybrzeża (obecnie Ghana).
- W 1959 r. abp Makarios III zwyciężył w pierwszych wyborach prezydenckich na Cyprze.
- W 1960 r. podczas wizyty cesarza Haile Selassiego I w Brazylii doszło do nieudanej próby wojskowego zamachu stanu w Etiopii.
- W 1962 r. amerykańska NASA wystrzeliła pierwszą satelitę telekomunikacyjną Relay 1.
- W 1967 r. ur. się Jamie Foxx, amerykański aktor, komik.
- W 1967 r. król Grecji Konstantyn II po nieudanej próbie obalenia rządzącej w kraju junty wojskowej uciekł wraz z rodziną do Włoch.
- W 1967 r. Amerykanie wystrzelili sondę kosmiczną Pioneer 8.
- W 1972 r. odbyła się premiera filmu pt. Tragedia „Posejdona” w reżyserii Ronalda Neame i Irwina Allena.
- W 1972 r. odbyła się premiera filmu pt. Ucieczka gangstera w reżyserii Sama Peckinpaha.
- W 1973 r. 47 osób zginęło, a 17 zostało rannych w wybuchu gazu w hotelu robotniczym w Tachovie (Czechy).
- W 1974 r. proklamowana została Republika Malty.
- W 1978 r. w Tokio (Japonia) założone zostało studio Gallop produkujące filmy anime.
- W 1981 r. odzyskane zostały skradzione 7 listopada z kościoła San Geremia w Wenecji (Włochy) zmumifikowane zwłoki św. Łucji z Syrakuz.
- W 1982 r. ok. 2,8 tys. osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Jemenie.
- W 1983 r. Turgut Özal został premierem Turcji.
- W 1984 r. w Australii powstał drugi gabinet Boba Hawke’a.
- W 1985 r. eksperymentalny amerykański samolot Grumman X-29 jako pierwszy z ujemnym skosem skrzydeł przekroczył barierę dźwięku.
- W 1994 r. na Słowacji utworzono trzeci rząd Vladimíra Mečiara.
- W 1994 r. w Casablance (Maroko) rozpoczął się 7. zjazd Organizacji Konferencji Islamskiej.
- W 1995 r. krótko po starcie z Werony (Włochy) rozbił się mający lecieć do Timiszoary (Rumunia) samolot An-24B rumuńskich linii Banat Air, zginęły wszystkie 49 osób na pokładzie.
- W 2001 r. odbyła się premiera filmu pt. Piękny umysł w reżyserii Rona Howarda.
- W 2001 r. uzbrojona grupa islamistów zaatakowała budynek parlamentu w Delhi (Indie). Władze Indii oskarżyły o zorganizowanie zamachu Pakistan.
- W 2002 r. na szczycie w Kopenhadze (Dania) zakończyły się negocjacje między Unią Europejską a dziesięcioma państwami kandydującymi: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Polską, Słowenią, Słowacją i Węgrami.
- W 2003 r. fiaskiem zakończyły się negocjacje na szczycie w Brukseli (Belgia), dotyczące pierwszego projektu Konstytucji europejskiej.
- W 2003 r. obalony dyktator Iraku Saddam Husajn został ujęty przez wojska amerykańskie niedaleko rodzinnego Tikritu (Irak).
- W 2006 r. delfin chiński uznany został za gatunek prawdopodobnie wymarły. Od tego czasu nie zaobserwowany został ani jeden osobnik.
- W 2006 r. belgijska telewizja ogłosiła fikcyjną secesję Flandrii od Belgii.
- W 2007 r. w Lizbonie (Portugalia) podpisany został traktat reformujący Unię Europejską.
- W 2008 r. Rosjanka Ksienija Suchinowa zdobyła tytuł Miss Świata 2008 w Johannesburgu (Południowa Afryka).
- W 2009 r. premier Włoch Silvio Berlusconi został trafiony w twarz miniaturką miejscowej katedry, doznając złamania nosa i kilku zębów w trakcie wizyty w Mediolanie (Włochy).
- W 2011 r. Moncef Marzouki został zaprzysiężony na urząd prezydenta Tunezji.
- W 2014 r. szkalujący polaków antypolski film pt. Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobył nagrody w kategoriach: najlepszy film europejski, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oraz nagrodę publiczności podczas 27. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Rydze (Łotwa).
- W 2016 r. Saulius Skvernelis został premierem Litwy.
- W 2016 r. sułtan Kelantanu Muhammad V Faris Petra został królem Malezji.
- W 2017 r. w Czechach został zaprzysiężony pierwszy rząd Andreja Babiša.