14 czerwca w Polsce: obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
- W 1276 r. pojawiła się pierwsza historyczna wzmianka o Gliwicach (woj. śląskie).
- W 1331 r. na zamku w Chęcinach (woj. świętokrzyskie) zakończył się trwający od 26 maja ogólnopolski wiec zwołany przez króla Władysława Łokietka. Zjazd uważany jest za początek polskiego parlamentaryzmu.
- W 1572 r. w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) zwodowany został galeon „Smok”.
- W 1634 r. Rzeczpospolita Obojga Narodów i Carstwo Rosyjskie zawarły pokój wieczysty w Polanowie (Kresy Wschodnie) kończący tzw. wojnę smoleńską.
- W 1638 r. podczas Powstania Ostranicy, zwycięstwo odniosły wojska polskie nad kozackimi w bitwie pod Żowninem (Kresy Wschodnie).
- W 1651 r. na Podhalu wybuchło powstanie chłopskie pod wodzą Aleksandra Leona Kostki-Napierskiego.
- W 1748 r. Konfederaci Barscy pod wodzą Kazimierza Pułaskiego skapitulowali przed wojskami rosyjskimi w warownym klasztorze karmelitów bosych w Berdyczowie (Kresy Wschodnie).
- W 1748 r. porażka konfederatów barskich zakończyła się bitwa z Rosjanami pod Krotoszynem (Woj. wielkopolskie).
- W 1774 r. otwarty został Kanał Bydgoski (woj. kujawsko-pomorskie).
- W 1792 r. podczas wojny polsko-rosyjskiej, porażkę poniosły wojska polskie w bitwie pod Boruszkowcami (Kresy Wschodnie).
- W 1845 r. otwarty został pierwszy odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim.
- W 1911 r. rozpoczęła się budowa Domu Sierot w Warszawie (woj. mazowieckie).
- W 1920 r. na inauguracyjnym posiedzeniu zebrało się Zgromadzenie Konstytucyjne Wolnego Miasta Gdańska (woj. pomorskie).
- W 1927 r. magistrat w Warszawie (woj. mazowieckie) przyjął uchwałę o utworzeniu na Pradze Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.
- W 1932 r. doszło do tzw. kryzysu gdańskiego, w którym niszczyciel ORP „Wicher”, wymuszając prawa port d’attache dla Polski, wszedł do miejscowego portu.
- W 1940 r. do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz dotarł z Tarnowa (woj. małopolskie) pierwszy masowy transport 728 mężczyzn, w większości polskich więźniów politycznych.
- W 1944 r. polskie oddziały partyzanckie oraz sowieckie oddziały rajdowe stoczyły największą bitwę z Niemcami na tzw. Porytowym Wzgórzu (woj. lubelskie).
- W 1945 r. założona została Opera Śląska w Bytomiu (woj. śląskie).
- W 1956 r. pisarz i publicysta Stanisław Mackiewicz powrócił po 17 latach do Polski.
- W 1956 r. założona została Organizacja Harcerska Polski Ludowej.
- W 1958 r. w Instytucie Badań Jądrowych (obecnie Instytut Energii Atomowej) w Świerku (woj. mazowieckie), uruchomiony został pierwszy w Polsce doświadczalny reaktor jądrowy EWA.
- W 1959 r. podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie (woj. mazowieckie), Edmund Piątkowski ustanowił rekord świata w rzucie dyskiem (59,91 m).
- W 1960 r. Sejm PRL II kadencji przyjął Kodeks postępowania administracyjnego.
- W 1969 r. zwodowany został s/y Dar Szczecina.
- W 1985 r. we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) otwarta została ekspozycja Panoramy Racławickiej.
- W 1987 r. zakończyła się trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski.
- W 1994 r. założony został klub hokejowy ŁKH Łódź.
- W 1999 r. papież Jan Paweł II odwiedził Łowicz (woj. łódzkie) i Sosnowiec (woj. śląskie).
- W 2005 r. powołana została spółka Ekstraklasa SA.
- W 2014 r. wybuchła tzw. afera podsłuchowa.
14 czerwca na świecie:
- W 1158 r. cesarz Fryderyk I Barbarossa przyznał Monachium (Niemcy) prawo do cła i bicia monety.
- W 1170 r. Henryk Młody Król został koronowany na króla Anglii.
- W 1211 r. zawarty został rozejm kończący wojnę Cesarstwem Nicejskim a Sułtanatem Rumu.
- W 1216 r. podczas I wojny baronów, wspierające zbuntowanych baronów wojska księcia i przyszłego króla Francji Ludwika VIII Lwa zajęły bez walki Winchester (Wielka Brytania), opuszczony przez króla Anglii Jana bez Ziemi.
- W 1226 r. święty cesarz rzymski Fryderyk II Hohenstauf nadał Lubece (Niemcy) status wolnego miasta Rzeszy.
- W 1256 r. po zajęciu przez księcia Achai Wilhelma II należącej do jego zmarłej małżonki części północnej triarchii Eubei (Grecja), pozostali dwaj triarchowie wyspy Guglielmo z Werony i Narzotto dalle Carceri odrzucili jego zwierzchność i ogłosili się wasalami Wenecji (Włochy), co doprowadziło do wybuchu wojny o sukcesję eubejską.
- W 1276 r. Zhao Shi został cesarzem Chin.
- W 1381 r. król Anglii Ryszard II Plantagenet udzielił przywilejów żądanych przez okupujących Londyn (Wielka Brytania) uczestników rebelii ludowej pod wodzą Wata Tylera. Następnego dnia Tyler został zabity podczas dalszych pertraktacji przez świtę króla, a rebelia upadła w ciągu kilku tygodni.
- W 1384 r. podczas litewskiej wojny domowej, Witold Kiejstutowicz odnowił w Kownie (Litwa) zawarte w traktacie z Królewca (Rosja) z 30 stycznia tego roku przyrzeczenia zostania wasalem zakonu krzyżackiego i scedowania na jego rzecz części Żmudzi aż do rzeki Niewiaża, wliczając Kowno, w zamian za pomoc w walce z Władysławem II Jagiełłą.
- W 1497 r. w Rzymie (Włochy) zamordowany został syn papieża Aleksandra VI, książę Gandii Juan Borgia, a jego ciało wrzucone zostało do Tybru.
- W 1528 r. margrabia Jerzy Hohenzollern-Ansbach ustalił z obywatelami Norymbergi tzw. Artykuły ze Schwabach, będące podstawą wprowadzenia reformacji w jego kraju.
- W 1532 r. wielki mistrz zakonu Joannitów Philippe Villiers de l’Isle Adam wysłał do biskupa Auxerre (Francja) najstarszy znany list w historii Malty.
- W 1615 r. Jacob Le Maire i Willem Corneliszoon Schouten wypłynęli z Texel (Holandia) w pierwszą wyprawę do Indii Holenderskich trasą zachodnią.
- W 1645 r. podczas angielskiej wojny domowej, wojska Parlamentu pokonały Rojalistów w bitwie pod Naseby (Wielka Brytania).
- W 1658 r. podczas wojny francusko-hiszpańskiej, zwycięstwo odnieśli Francuzi w bitwie pod Dunkierką (Francja).
- W 1666 r. podczas II wojna angielsko-holenderskiej, zwycięstwem floty holenderskiej zakończyła się bitwa czterodniowa.
- W 1667 r. podczas II wojna angielsko-holenderskiej, zwycięstwem floty holenderskiej zakończyła się bitwa pod Medway.
- W 1703 r. przebywający na wygnaniu w Polsce przyszły książę Siedmiogrodu Franciszek II Rakoczy przekroczył granicę węgierską w Karpatach, rozpoczynając powstanie antyhabsburskie (nazywanym także Powstaniem Rakoczego).
- W 1728 r. w Soissons (Francja) rozpoczęły się negocjacje pokojowe w sprawie zakończenia wojny brytyjsko-hiszpańskiej.
- W 1751 r. papież Benedykt XIV ogłosił encyklikę A Quo Primum o sytuacji Żydów w Polsce.
- W 1770 r. francuski astronom Charles Messier odkrył Kometę Lexella (nazwaną tak na cześć szwedzko-fińskiego astronoma i matematyka Andersa Johana Lexella, który obliczył jej orbitę). 1 lipca tego roku minęła ona Ziemię na odległości 0,0151 j.a. Było to najbliższe udokumentowane przejście komety obok Ziemi.
- W 1775 r. sformowana została amerykańska Armia Kontynentalna.
- W 1776 r. Namiestów (Słowacja) uzyskał prawa miejskie.
- W 1777 r. Kongres Kontynentalny USA uznał Stars and Stripes za zicjalną flagę Stanów Zjednoczonych.
- W 1777 r. podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wojska brytyjsko-niemieckie pod wodzą gen. Johna Burgoyne’a rozpoczęły kampanię saratogańską.
- W 1783 r. założony został Sewastopol na Krymie (okupowana przez Rosję Ukraina).
- W 1789 r. kapitan William Bligh i wierni mu członkowie załogi okrętu „Bounty”, wysadzeni z niego na szalupę przez buntowników, dopłynęli po 48 dniach na holenderską wyspę Timor.
- W 1791 r. we Francji uchwalona została ustawa zabraniająca pracownikom najemnym tworzenia zrzeszeń, organizowania strajków i innych wspólnych akcji.
- W 1797 r. Napoleon Bonaparte zlikwidował Republikę Genui.
- W 1800 r. podczas II koalicji antyfrancuskiej, Napoleon Bonaparte pokonał w bitwie pod Marengo (Włochy) armię austriackiego generała Michaela von Melasa.
- W 1807 r. podczas IV koalicji antyfrancuskiej, Napoleon Bonaparte odniósł zwycięstwo nad generałem rosyjskim Levinem Benningsenem w bitwie pod Frydlandem (Rosja).
- W 1808 r. podczas wojny na Półwyspie Iberyjskim, Hiszpanie odparli francuski atak w II bitwie pod Bruc.
- W 1809 r. podczas V koalicji antyfrancuskiej, zwycięstwo odniosły wojska francusko-włoskie nad austriacko-węgierskimi w bitwie pod Raab (Węgry).
- W 1821 r. Armia egipska zakończyła istnienie sułtanatu Sannar (Sudan).
- W 1830 r. Armia francuska rozpoczęła podbój Algierii.
- W 1846 r. amerykańscy osadnicy w Kalifornii wszczęli antymeksykańskie powstanie i ogłosili utworzenie Republiki Kalifornii ze stolicą w Sonomie.
- W 1872 r. w Kanadzie zalegalizowane zostały związki zawodowe.
- W 1874 r. Michel Dominique został prezydentem Haiti.
- W 1900 r. w stoczni w Newcastle upon Tyne (Wielka Brytania) zwodowany został norweski pancernik obrony wybrzeża „Eidsvold”.
- W 1904 r. powstało hiszpańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjno-lotnicze Hispano-Suiza.
- W 1906 r. w stoczni w Bremie (Niemcy) zwodowany został niemiecki krążownik pancerny „Gneisenau”.
- W 1911 r. brytyjski transatlantyk „Olympic” wyruszył w swój dziewiczy rejs.
- W 1913 r. Stojan Danew po raz drugi został premierem Bułgarii.
- W 1913 r. założony został hiszpański klub piłkarski Racing Santander.
- W 1914 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaprezentował flagę olimpijską.
- W 1919 r. Brytyjczycy John Alcock i Arthur Whitten Brown rozpoczęli pierwszy, nieprzerwany przelot samolotem przez Atlantyk z Nowej Fundlandii (Kanada) do Irlandii.
- W 1926 r. Brazylia wystąpiła z Ligi Narodów.
- W 1927 r. na polecenie marszałka Józefa Piłsudskiego na Cmentarzu Montmartre w Paryżu (Francja) ekshumowane zostały szczątki Juliusza Słowackiego i następnie przewiezione zostały do Polski.
- W 1934 r. Adolf Hitler przybył ze swą pierwszą wizytą do Włoch na spotkanie w Wenecji z Benito Mussolinim.
- W 1934 r. gabinet Kimona Georgiewa wydał rozporządzenie o delegalizacji wszystkich partii i ugrupowań politycznych w Bułgarii.
- W 1940 r. podczas II w.ś. niemiecki Wehrmacht zajął Paryż (Francja).
- W 1940 r. sowiecka ZSRR wystosowała ultimatum do rządu litewskiego, domagając się ustąpienia i zgody na wejście sowieckiej Armii Czerwonej na teren Litwy.
- W 1941 r. Sowieci rozpoczęli masowe deportacje obywateli Litwy, Łotwy i Estonii na Syberię.
- W 1942 r. drużyna AS Roma zdobyła po raz pierwszy tytuł piłkarskiego mistrza Włoch.
- W 1944 r. w nocy z 13 na 14 czerwca Niemcy wystrzelili w kierunku Londynu (WIelka Brytania) 10 pierwszych pocisków rakietowych V-1.
- W 1946 r. ur. się Donald Trump, amerykański przedsiębiorca, polityk, 45. prezydent USA.
- W 1948 r. Klement Gottwald został prezydentem Czechosłowacji.
- W 1951 r. odbyła się premiera amerykańskiego filmu noir As w potrzasku w reżyserii Billy’ego Wildera.
- W 1957 r. w katastrzie należącego do PRL samolotu PLL LOT Ił-14 na lotnisku Wnukowo w Moskwie (Rosja) zginęło 9 osób, a 4 zostały ranne.
- W 1963 r. Rosjanin Walerij Bykowski rozpoczął 5-dniowy lot kosmiczny na pokładzie Wostoka 5.
- W 1966 r. watykańska Kongregacja Doktryny Wiary z upoważnienia papieża Pawła VI ogłosiła, że Indeks ksiąg zakazanych nie ma już mocy wiążącej, natomiast zachowuje swoją wartość moralną jako ostrzeżenie przed treściami szkodliwymi dla wiary i dobrych obyczajów, a przestrzeganie Indeksu odtąd jest kwestią sumienia wiernych.
- W 1967 r. Chiny przeprowadziły pierwszą próbną eksplozję bomby termojądrowej.
- W 1967 r. Amerykanie wystrzelili sondę Mariner 5 w kierunku planety Wenus.
- W 1972 r. 86 osób zginęło w katastrzie japońskiego samolotu Douglas DC-8 pod Nowym Delhi (Indie).
- W 1972 r. w Belgii rozpoczął się turniej finałowy IV Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.
- W 1978 r. Polska przegrała z gospodarzami 0:2 w rozegranym na Estadio Gigante de Arroyito w Rosario (Argentyna) pierwszym meczu II rundy grupowej piłkarskich Mistrzostw Świata w Argentynie.
- W 1982 r. Polska zremisowała bezbramkowo z Włochami w rozegranym na Estadio Balaídos w Vigo (Hiszpania) swym pierwszym meczu grupowym na piłkarskich Mistrzostwach Świata w Hiszpanii.
- W 1982 r. podczas wojny o Falklandy-Malwiny, skapitulowały ostatnie oddziały argentyńskie.
- W 1985 r. podpisany został Układ z Schengen tworzący ruch bezwizowy między Francją, Niemcami i krajami Beneluksu.
- W 1985 r. terroryści z Hezbollahu uprowadzili krótko po starcie z Aten (Grecja) lecącego do Londynu (Wielka Brytania) Boeinga 727 amerykańskich linii Trans World Airlines (TWA) ze 147 osobami na pokładzie i skierowali go do Bejrutu (Liban).
- W 1989 r. Amerykanie wystrzelili pierwszą amerykańską rakietę typu Titan IV.
- W 1991 r. uchwalona została Karta Tybetańczyków na Uchodźstwie.
- W 1992 r. w Rio de Janeiro (Brazylia) zakończył się II Szczyt Ziemi.
- W 1995 r. czeczeńscy separatyści przeprowadzili atak na Budionnowsk (Rosja).
- W 1998 r. w Danii otwarty został Most nad Wielkim Bełtem.
- W 2002 r. w wyniku wybuchu samochodu-pułapki przed amerykańskim konsulatem w Karaczi (Pakistan) zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych.
- W 2003 r. Czesi opowiedzieli się w referendum za wstąpieniem kraju do Unii Europejskiej.
- W 2006 r. Polska przegrała na stadionie Signal Iduna Park w Dortmundzie (Niemcy) z gospodarzami 0:1 w swym drugim meczu grupowym na piłkarskich Mistrzostwach Świata w Niemczech.
- W 2007 r. Hamas, po walkach z Fatahem, przejął całkowitą kontrolę nad Strefą Gazy.
- W 2007 r. podczas wojny w Afganistanie, zakończyła się trwająca od 30 maja operacja „Pickaxe-Handle” przeciwko talibom, przeprowadzona przez wojska brytyjskie w prowincji Helmand.
- W 2008 r. w Saragossie (Hiszpania) rozpoczęła się wystawa Expo 2008.
- W 2010 r. w Basrze (Irak) zarejestrowana została rekordowa w historii Iraku temperaturę +52 °C.
- W 2013 r. dokonany został oblot Airbusa A350.
- W 2013 r. Hasan Rouhani wygrał w I turze wybory prezydenckie w Iranie.
- W 2014 r. podczas konfliktu na wschodniej Ukrainie, w Ługańsku prorosyjscy separatyści zestrzelili podchodzący do lądowania ukraiński samolot Ił-76, zginęło 40 żołnierzy i 9 członków załogi.
- W 2015 r. 19 osób zginęło, a 36 zostało rannych w wyniku powodzi błyskawicznej, która w nocy z 13 na 14 czerwca nawiedziła Tbilisi (Gruzja).
- W 2017 r. 71 osób zginęło, a 74 odniosły obrażenia w pożarze wieżowca Grenfell Tower w Londynie (Wielka Brytania).
- W 2017 r. Leo Varadkar został premierem Irlandii.
- W 2018 r. Moustafa Madbouly został premierem Egiptu.
- W 2018 r. w Rosji rozpoczęły się XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.