16 grudnia w Polsce:
- W 1261 r. lokowane zostało wrocławskie Nowe Miasto (woj. dolnośląskie).
- W 1577 r. po zakończeniu wojny Rzeczypospolitej z Gdańskiem (woj. pomorskie) król Stefan Batory wjechał uroczyście do miasta, przyjął przysięgę wierności od Rady Miejskiej i potwierdził jego przywileje.
- W 1637 r. wojska polskie rozbiły kozackie oddziały powstańcze Pawła Pawluka pod Kumejkami (Kresy Wschodnie).
- W 1653 r. podczas Powstania Chmielnickiego, zawarta została polsko-kozacka ugoda, która zakończyła oblężenie polskiego obozu pod Żwańcem (Kresy Wschodnie).
- W 1703 r. w nocy z 15 na 16 grudnia wichura zerwała hełm Wieży Zegarowej na Wawelu w Krakowie (woj. małopolskie).
- W 1740 r. król Prus Fryderyk II Wielki wkroczył na Śląsk początkując I wojnę śląską i wojny o sukcesję austriacką.
- W 1752 r. ur. się Stanisław Sołtyk, senator-wojewoda Królestwa Polskiego, marszałek Sejmu Księstwa Warszawskiego, podstoli wielki koronny, starosta olsztyński, poseł na Sejm Czteroletni z województwa krakowskiego, należał do najczynniejszych w przygotowaniu i przeprowadzeniu konstytucji 1791 r.
- W 1761 r. podczas wojny siedmioletniej, po 5 miesiącach oblężenia przez Rosjan skapitulowała twierdza Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie).
- W 1769 r. ur. się Antoni Amilkar Kosiński, generał, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, współtwórca Legionów Polskich we Włoszech.
- W 1770 r. w Niestanicach (Kresy Wschodnie) odbył się ślub Szczęsnego Potockiego z Gertrudą Komorowską.
- W 1779 r. ur. się Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, książe, polityk, minister skarbu Królestwa Polskiego, minister prezydujący w Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego, członek Komisji Najwyższej Egzaminacyjnej przy Radzie Stanu Królestwa Kongresowego, członek Rządu Tymczasowego Królestwa Polskiego, założyciel Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i Banku Polskiego, marszałek guberni grodzieńskiej, marszałek powiatu grodzieńskiego.
- W 1783 r. ur. się Jan Olrych Szaniecki, adwokat i działacz polityczny, deputowany na sejm, minister sprawiedliwości w Rządzie Narodowym Królestwa Polskiego, twórca „Towarzystwa polepszenia bytu włościan”, autor „Pamiętników”.
- W 1815 r. ur. się Antoni Lesznowski, urzędnik Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych, właściciel i redaktor Gazety Warszawskiej.
- W 1851 r. ur. się Roman Alfred Maria Potocki, hrabia, III ordynat łańcucki, poseł na Sejm Krajowy Galicji, austriacki szambelan, dziedziczny członek Izby Panów, tajny radca.
- W 1863 r. podczas Powstania styczniowego, w bitwie pod Bodzechowem (woj. świętokrzyskie) jazda powstańcza z II Korpusu gen. Józefa Hauke-Bosaka rozbita została przez pułk smoleński płk. Ksawerego Czengiery’ego. W starciu dostał się do niewoli rosyjskiej ciężko ranny płk. Zygmunt Chmieleński.
- W 1863 r. podczas Powstania styczniowego, w bitwie pod Janikiem (woj. świętokrzyskie) Rosjanie zaskoczyli i kompletnie rozbili trzystuosobowy oddział kpt. Łady.
- W 1877 r. ur. się Zbigniew Wincenty Brochwicz-Lewiński ps. „Dziadzio”, architekt, malarz, żołnierz Legionów, pułkownik dyplomowany kawalerii Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kawaler Orderu Virtuti Militari.
- W 1897 r. ur. się Adam Tadeusz Karpiński ps. „Akar”, inżynier mechanik, konstruktor lotniczy, lotnik, taternik, alpinista i himalaista, żołnierz Legionów, kapitan obserwator Wojska Polskiego II RP, kawaler Orderu Virtuti Militari.
- W 1901 r. ur. się Szczepan Baczyński znany także jako Stefan Baczyński, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, dyrektor i kierownik artystyczny teatru oraz pedagog.
- W 1912 r. ur. się Tadeusz Zagajewski, inżynier elektryk, przesor, pionier polskiej elektroniki.
- W 1918 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret na mocy którego cały majątek Kościoła prawosławnego został oddany pod zarząd państwowy.
- W 1918 r. podczas wojny polsko-ukraińskiej, zwycięstwo odniosły wojska polskie w bitwie o Chyrów (Kresy Wschodnie).
- W 1918 r. założona została Komunistyczna Partia Robotnicza Polski. Od 1925 r. pod nazwą Komunistyczna Partia Polski.
- W 1920 r. Julian Fałat założył w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) Konfraternię Artystów.
- W 1922 r. endecki fanatyk Eligiusz Niewiadomski zastrzelił w „Zachęcie” w Warszawie (woj. mazowieckie) prezydenta RP Gabriela Narutowicza. P.o. prezydenta został marszałek Sejmu Maciej Rataj.
- W 1922 r. gen. Władysław Sikorski został premierem RP.
- W 1925 r. ur. się Juliusz Nowina-Sokolnicki, polityk emigracyjny, samozwańczy prezydent RP na uchodźstwie.
- W 1926 r. ur. się Stefania Paszkowska z domu Zawierowska ps. „Nina”, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, więzień niemieckiego obozu KL Stutthz, działaczka sportowa, pilot rajdowy, sędzia sportu samochodowego stopnia międzynarodowego, kierownik ekip kartingowych i wyścigowych.
- W 1927 r. ur. się Andrzej Jan Wielowieyski, żołnierz Armii Krajowej, prawnik, polityk, działacz katolicki, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Senator I i V kadencji, poseł na Sejm I, II i III kadencji, wicemarszałek Senatu I kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.
- W 1930 r. ur. się Jerzy Markuszewski, reżyser teatralny, twórca i główny animator Studenckiego Teatru Satyryków, scenarzysta, aktor, działacz opozycji w PRL, współpracownik KOR i KSS „KOR”, internowany w stanie wojennym, później współpracownik podziemnej „Solidarności”.
- W 1936 r. ur. się Eugeniusz Kujawski, aktor teatralny i filmowy.
- W 1936 r. ur. się Piotr Wala, skoczek narciarski, olimpijczyk, trzykrotny mistrz Polski.
- W 1938 r. ur. się Zbigniew Eugeniusz Religa, kardiochirurg i polityk, poseł, minister, przesor nauk medycznych. Wykonał pierwszy w Polsce przeszczep serca.
- W 1938 r. ur. się Jan Zawierski, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.
- W 1941 r. podczas II w.ś. Niemcy utworzyli getto żydowskie w Brześciu nad Bugiem (Kresy Wschodnie).
- W 1943 r. podczas II w.ś. Niemcy rozstrzelali 20 żołnierzy Armii Ludowej i Armii Krajowej za sabotaż w hucie „Raków” w Wygodzie pod Częstochową (woj. śląskie).
- W 1948 r. ukazały się pierwsze wydania komunistycznej „Gazety Poznańskiej” i „Trybuny Ludu”.
- W 1952 r. na podstawie wyroków Najwyższego Sądu Wojskowego w Warszawie (woj. mazowieckie) komuniści zamordowali kmdr por. Zbigniew Przybyszewskiego i kmdr Stanisława Mieszkowskiego, dwóch komandorów Marynarki Wojennej oskarżonych o „próbę obalenia władzy ludowej”.
- W 1963 r. nieznani sprawcy podpalili stadion Cracovii w Krakowie (woj. małopolskie), który doszczętnie spłonął.
- W 1970 r. podczas tzw. Grudnia 1970, strajk rozszerzył się na kolejne zakłady na Wybrzeżu. Stocznia Gdańska została otoczona i ostrzelana przez wojsko.
- W 1972 r. w Gdańsku (woj. pomorskie) oddana została do użytku Hala Olivia.
- W 1975 r. odbyła się premiera pierwszego odcinka serialu pt. Dyrektorzy w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego.
- W 1980 r. w Gdańsku (woj. pomorskie) odsłonięty został Pomnik Poległych Stoczniowców w 1970 r.
- W 1981 r. podczas Stanu wojennego oddziały ZOMO i wojska dokonały pacyfikacji kopalni KWK „Wujek” w Katowicach (woj. śląskie), zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych.
- W 1991 r. zawarty został układ stowarzyszeniowy między Polską a Wspólnotami Europejskimi.
- W 1996 r. rozpoczęło nadawanie Radio Gniezno.
- W 1997 r. w Suwałkach (woj. podlaskie) odnotowany został krajowy rekord ciśnienia atmosferycznego – 1054 hPa.
- W 2005 r. odchodzący prezydent, komunista Aleksander Kwaśniewski zastosował prawo łaski wobec byłego wiceministra spraw wewnętrznych i komunisty Zbigniewa Sobotki, skazanego za udział w tzw. aferze starachowickiej.
16 grudnia na świecie:
- W 755 r. w Chinach wybuchła rebelia pod wodzą An Lushana, skierowana przeciwko władcom z dynastii Tang.
- W 882 r. Maryn I został wybrany papieżem.
- W 944 r. na rozkaz synów Stefana i Konstantyna aresztowany został cesarz bizantyński Roman I Lekapen, a następnie zesłany na wyspę Proti (obecnie Kınalıada, Turcja), gdzie zmarł jako mnich.
- W 955 r. Jan XII został wybrany papieżem.
- W 1124 r. kardynał Teobald Buccapeccus został wybrany papieżem (jako Celestyn II), ostatecznie nie objął urzędu.
- W 1364 r. ur. się Manuel III Wielki Komnen, cesarz Trapezuntu.
- W 1431 r. 10-letni król Anglii Henryk VI Lancaster koronowany został na króla Francji w katedrze Notre-Dame w Paryżu (Francja).
- W 1485 r. ur. się Katarzyna Aragońska, królowa Anglii.
- W 1522 r. ur. się Honoriusz I Grimaldi, senior Monako.
- W 1526 r. Ferdynand I Habsburg został wybrany na króla Węgier i Chorwacji.
- W 1545 r. ur. się Jan Eustachy von Westernach, niemiecki arystokrata, administrator urzędu wielkiego mistrza i mistrz krajowy niemiecki zakonu krzyżackiego.
- W 1575 r. trzęsienie ziemi i wywołane nim tsunami zniszczyło miasto Valdivia (Chile).
- W 1598 r. podczas wojny japońsko-koreańskiej, klęskę poniosła flota japońska w bitwie morskiej pod Noryang (Korea Południowa).
- W 1614 r. ur. się Eberhard III, książę Wirtembergii.
- W 1623 r. ur. się Herkules Grimaldi, monakijski następca tronu.
- W 1631 r. miała miejsce erupcja Wezuwiusza (Włochy).
- W 1645 r. książę Siedmiogrodu Jerzy I Rakoczy podpisał pokój z Austrią.
- W 1653 r. Oliver Cromwell został Lordem Protektorem Anglii, Szkocji i Irlandii.
- W 1689 r. angielski parlament uchwalił Deklarację praw.
- W 1701 r. ponad rok po śmierci patriarchy Moskwy (Rosja) i całej Rusi Adriana car Piotr I Wielki wyznaczył metropolitę riazańskiego Stefana (Jaworskiego) locum tenens patriarchatu moskiewskiego.
- W 1707 r. miała miejsce ostatnia do tej pory erupcja wulkanu Fudżi (Japonia).
- W 1770 r. między 15 a 17 grudnia ur. się Ludwig van Beethoven, niemiecki muzyk, pianista, kompozytor.
- W 1773 r. w proteście przeciwko polityce fiskalnej metropolii grupa mężczyzn z organizacji Synowie Wolności wdarła się w nocy na trzy statki należące do Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w porcie w Bostonie (USA), wrzucając do wody cały znajdujący się na nich ładunek chińskiej herbaty, akt zapisał się w historii jako „The Boston Tea Party”.
- W 1778 r. Anglicy pokonali Francuzów w bitwie o wyspę Saint Lucia.
- W 1779 r. Kōkaku został intronizowany na 119. cesarza Japonii.
- W 1790 r. ur. się Leopold I Koburg, książę Saksonii-Coburg-Gotha, król Belgów.
- W 1792 r. ur. się Antonio Corazzi, włoski architekt działający w Królestwie Polskim w latach 1819–1847, przedstawiciel klasycyzmu.
- W 1795 r. papież Pius VI wydał brewe potępiające Insurekcję kościuszkowską, nazywając ją przedsięwzięciem bezbożnym.
- W 1808 r. podczas wojny na Półwyspie Iberyjskim, zwycięstwo odniosły wojskA francuskie nad hiszpańskimi w bitwie pod Cardedeu (Hiszpania).
- W 1811 r. w okolicy miasta New Madrid w dolinie Missisipi (USA), doszło na najpotężniejszego trzęsienia ziemi w historii USA o sile ok. 8 stopni w skali Richtera. Zniszczeniu uległo 5 miasteczek, a rzeka Missisipi na krótki czas odwróciła swój bieg.
- W 1812 r. ur. się Stuart Alexander Donaldson, brytyjski przedsiębiorca i polityk działający głównie w Australii. W 1856 r. jako pierwsza osoba w historii pełnił urząd premiera Nowej Południowej Walii.
- W 1815 r. zniesiony został statut kolonialny Brazylii, a państwo ogłoszone zostało królestwem wchodzącym w skład unii realnej Zjednoczonego Królestwa Portugalii, Brazylii i Algarve.
- W 1828 r. przyjęty został pierwszy wzór flagi Urugwaju.
- W 1857 r. ponad 11 tys. osób zginęło w trzęsieniu ziemi z epicentrum w regionie Basilicata (Włochy).
- W 1864 r. pod Nashville (USA) zakończyła się ostatnia bitwa wojny secesyjnej.
- W 1865 r. ur. się Paulina od Serca Jezusa, włoska zakonnica, święta.
- W 1880 r. wybuchła I wojna burska.
- W 1883 r. ur. się Max Linder, francuski aktor i reżyser filmowy, był jednym z pionierów kina.
- W 1886 r. René Goblet został premierem Francji.
- W 1888 r. ur. się Aleksander I Karadziordziewić, król Serbów, Chorwatów i Słoweńców, król Jugosławii.
- W 1888 r. ur. się Alphonse Juin, francuski dowódca wojskowy, marszałek Francji.
- W 1889 r. ur. się Ted Wilde, amerykański reżyser i scenarzysta filmowy ery kina niemego.
- W 1898 r. ur. się Roland Symonette, bahamski polityk, pierwszy premier Bahamów.
- W 1899 r. założony został włoski klub piłkarski A.C. Milan.
- W 1900 r. niemiecka korweta SMS „Gneisenau” zatonęła w czasie sztormu koło Malagi (Hiszpania), zginęło 40 członków załogi.
- W 1907 r. na rozkaz prezydenta USA Theodore’a Roosevelta 16 amerykańskich pancerników wyruszyło w rejs dookoła świata.
- W 1910 r. swój pierwszy i jedyny lot odbył pierwszy na świecie samolot z silnikiem odrzutowym Coandă 1910 w Issy-les-Moulineaux (Francja). W czasie zakończonego wypadkiem lotu jego konstruktor i pilot Rumun Henri Coandă po raz pierwszy zaobserwował efekt aerodynamiczny, nazwany później efektem Coandy.
- W 1912 r. podczas I wojny bałkańskiej, zwycięstwo odniosła flota grecka nad turecką w bitwie koło przylądka Elli.
- W 1914 r. podczas I w.ś. 137 osób zginęło, a 592 zostały ranne w ataku niemieckiej marynarki wojennej na portowe miasta Scarborough, Hartlepool i Whitby (Wielka Brytania).
- W 1916 r. w Rosji ur. się Edward Dziewoński ps. „Dudek”, polski aktor, reżyser, satyryk, syn aktora Janusza Dziewońskiego.
- W 1917 r. w Kurytybie (Brazylia) powołany został polonijny Polski Komitet Centralny.
- W 1920 r. ok. 200 tys. osób zginęło w trzęsieniu ziemi w północno-wschodnich Chinach.
- W 1921 r. Georges Theunis został premierem Belgii.
- W 1921 r. w trzydniowym plebiscycie mieszkańcy Sopronu (Węgry) i okolicznych gmin zdecydowali o pozostaniu w granicach Węgier, odrzucając możliwość przyłączenia do Austrii.
- W 1925 r. Liga Narodów ustaliła przebieg granicy turecko-irackiej, przyznając Irakowi sporną kurdyjską prowincję Mosul.
- W 1931 r. koalicja demokratycznych partii i organizacji niemieckich utworzyła tzw. Front Żelazny.
- W 1931 r. wyburzona została Cerkiew Odkupienia w Moskwie (Rosja).
- W 1933 r. w Budapeszcie (Węgry) uruchomiona została komunikacja trolejbusowa.
- W 1941 r. podczas II w.ś. na Pacyfiku rozpoczęła się bitwa o Borneo.
- W 1941 r. wszedł do służby największy pancernik świata i największy okręt II wojny światowej japoński „Yamato”.
- W 1943 r. podczas II w.ś. na Morzu Śródziemnym amerykańskie niszczyciele zatopiły niemieckiego U-Boota U-73. Zginęło 16 członków załogi, uratowanych zostało 34.
- W 1944 r. podczas II w.ś. niemiecki pocisk rakietowy V2 uderzył w budynek kina w Antwerpii (Belgia), zginęło 567 osób.
- W 1945 r. rozpoczęła się tzw. konferencja moskiewska zwołana dla ustalenia powojennego kształtu Japonii i Korei.
- W 1946 r. ur. się Benny Andersson, szwedzki muzyk, kompozytor, autor tekstów, członek zespołu ABBA.
- W 1946 r. Léon Blum został przewodniczącym tymczasowego rządu francuskiego.
- W 1946 r. w Paryżu (Francja) powstał dom mody Christiana Diora.
- W 1947 r. Amerykanie John Bardeen i Walter Houser Brattain z firmy Bell Labs skonstruowali pierwszy działający typ tranzystora, tzw. tranzystor ostrzowy.
- W 1949 r. ur. się Billy Gibbons, amerykański muzyk, gitarzysta, kompozytor, wokalista, współtwórca zespołu ZZ Top.
- W 1951 r. odbyło się referendum zjednoczeniowe w wyniku którego powstał niemiecki kraj związkowy Badenia-Wirtembergia.
- W 1955 r. założony został Uniwersytet w Antananarywie (Madagaskar).
- W 1957 r. Feroz Khan Noon został premierem Pakistanu.
- W 1958 r. w stolicy Buriacji Ułan-Ude uruchomiona została komunikacja tramwajowa.
- W 1960 r. 134 osoby zginęły w zderzeniu samolotów pasażerskich Douglas DC-8 i Super Constellation podczas burzy śnieżnej nad Nowym Jorkiem (USA).
- W 1960 r. zdławiony został pucz wojskowy w Etiopii.
- W 1962 r. ustanowiona została flaga Nepalu.
- W 1965 r. Taufaʻahau Tupou IV zaprzysiężony został na króla Tonga.
- W 1966 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka.
- W 1969 r. odbyła się premiera musicalu filmowego pt. Hello, Dolly! w reżyserii Gene’a Kelly’ego.
- W 1970 r. odbyła się premiera filmu pt. Love Story w reżyserii Arthura Hillera.
- W 1971 r. Bangladesz uzyskał niepodległość od Pakistanu.
- W 1971 r. Chalifa ibn Salman Al Chalifa został pierwszym premierem Bahrajnu, sprawującym ten urząd nieprzerwanie (najdłużej na świecie) do dzisiaj.
- W 1973 r. odbyła się premiera filmu pt. Papillon w reżyserii Franklina J. Schaffnera.
- W 1973 r. 51 osób zginęło w katastrzie należącego do Aerzłotu samolotu Tu-124 pod Wilnem (Litwa).
- W 1977 r. w Waszyngtonie (USA) podpisany został amerykańsko-kubański traktat o wspólnej granicy morskiej.
- W 1978 r. 106 zginęło, a 218 zostało rannych w zderzeniu pociągów w prowincji Anhui (Chiny).
- W 1978 r. Chiny i USA poinformowały o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z dniem 1 stycznia 1979 r.
- W 1986 r. wybuchła wojna libijsko-czadyjska, tzw. „Toyota War”.
- W 1987 r. odbyła się premiera filmu pt. Wpływ księżyca w reżyserii Normana Jewisona.
- W 1988 r. odbyła się premiera filmu pt. Niebezpieczne związki w reżyserii Stephena Frearsa.
- W 1988 r. odbyła się premiera filmu pt. Rain Man w reżyserii Barry’ego Levinsona.
- W 1989 r. w Rumunii wybuchło powstanie przeciwko komunistycznemu dyktatorowi Nicolae Ceaușescu.
- W 1990 r. Jean-Bertrand Aristide wygrał wybory prezydenckie na Haiti.
- W 1991 r. niemiecki Bundestag ratyfikował polsko-niemiecki traktat graniczny.
- W 1991 r. Kazachstan ogłosił niepodległość od sowieckiej ZSRR.
- W 1991 r. podpisane zostały układy o stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi a Polską, Czechosłowacją i Węgrami.
- W 1992 r. uchwalona została konstytucja Republiki Czeskiej.
- W 1996 r. opanowany został podczas przyjęcia dyplomatycznego budynek ambasady Japonii w stolicy Peru Limie. Uzbrojeni członkowie skrajnie lewicowego Ruchu Rewolucyjnego im. Tupaca Amaru (MRTA) po wzięciu zakładników rozpoczęli okupację placówki.
- W 1997 r. ok. 700 japońskich dzieci trafiło do szpitali z objawami epilepsji po obejrzeniu odcinka serialu animowanego z Pokémonami.
- W 1998 r. podczas operacji „Pustynny Lis”, rozpoczęły się amerykańsko-brytyjskie naloty na Irak.
- W 2004 r. amerykańska sonda kosmiczna Voyager 1 przekroczyła granicę szoku końcowego i znalazła się w obszarze płaszcza Układu Słonecznego.
- W 2007 r. w Kirgistanie odbyły się wybory parlamentarne.
- W 2009 r. brazylijski senat zaaprobował przyjęcie Wenezueli do Mercosuru.
- W 2011 r. podczas katastrzy elektrowni jądrowej Fukushima I, japoński rząd i właściciel elektrowni przedsiębiorstwo TEPCO ogłosiły, że temperatura w reaktorach spadła do poziomu poniżej którego można je uznać za wyłączone.
- W 2011 r. w trakcie tłumienia zamieszek w Żangaözen (Kazachstan), siły porządkowe użyły ostrej amunicji, zginęło kilkadziesiąt osób.
- W 2012 r. w przedterminowych wyborach do japońskiej Izby Reprezentantów zwyciężyła opozycyjna Partia Liberalno-Demokratyczna.
- W 2014 r. 145 osób zginęło, w tym 132 dzieci, w ataku talibów na szkołę wojskową w Peszawarze (Pakistan).
- W 2015 r. zdelegalizowana została Komunistyczna Partia Ukrainy.
- W 2016 r. Wadim Krasnosielski został prezydentem Naddniestrza.
- W 2018 r. Salome Zurabiszwili jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Gruzji.