20 czerwca w Polsce:
- W 1295 r. król Czech i książę krakowski Wacław II nadał biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie przywilej zawierający pozwolenie na obwarowanie miast biskupich, czyli Sławkowa (woj. śląskie), Iłży (woj. mazowieckie), Tarczka i Kielc (woj. świętokrzyskie).
- W 1624 r. zwycięstwo odniosły wojska polskie pod wodzą hetmana Stanisława Koniecpolskiego nad Tatarami w bitwie pod Martynowem (Kresy Wschodnie).
- W 1633 r. podczas wojny smoleńskiej, w czasie oblężenia Smoleńska (Kresy Wschodnie, obecnie Rosja) Rosjanie wysadzili miną prochową okrągłą basztę przy bramie Małachowskiej, co spowodowało znaczne straty wśród stojących blisko przygotowanych do ataku oddziałów. Po uporządkowaniu szyków rozpoczęli nieudany szturm na mury obronne, ponosząc kolejne ogromne straty.
- W 1815 r. w Warszawie (woj. mazowieckie) proklamowane zostało Królestwo Polskie, tzw. Królestwo Kongresowe.
- W 1831 r. podczas Powstanie listopadowego, zwycięstwo odnieśli powstańcy w bitwie pod Kockiem (woj. lubelskie).
- W 1863 r. podczas Powstania styczniowego, porażką powstańców zakończyła się bitwa pod Komorowem (woj. świętokrzyskie), przerwanej przez gwałtowną burzę.
- W 1869 r. w Odporyszowie koło Tarnowa (woj. małopolskie) w wypadku lotni swej konstrukcji ciężko ranny został pionier lotnictwa Jan Wnęk. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł 10 lipca w szpitalu.
- W 1893 r. pożar strawił większość Andrychowa (woj. małopolskie). Od całkowitego zniszczenia uchroniła miasto obfita ulewa.
- W 1897 r. w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) odsłonięta została Fontanna Pauckscha.
- W 1899 r. w Gdańsku (woj. pomorskie) otwarty został nieistniejący już Continental Hotel.
- W 1900 r. we Lwowie (woj. lwowskie, Kresy Wschodnie) ukazało się pierwsze wydanie pierwszego polskiego czasopisma sportowego „Gazeta Sportowa”.
- W 1920 r. w kościele parafialnym w Wadowicach (woj. małopolskie) został ochrzczony Karol Wojtyła.
- W 1922 r. oddziały Wojska Polskiego pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyły do przyznanej Polsce w wyniku III powstania śląskiego części Górnego Śląska.
- W 1940 r. w nocy z 20 na 21 czerwca podczas tzw. akcji AB w Palmirach pod Warszawą (woj. mazowieckie) Niemcy rozstrzelali czołowych przedstawicieli polskiego życia politycznego, społecznego, kulturalnego i sportowego.
- W 1943 ur. się Wojciech Gąssowski, gitarzysta, kompozytor, piosenkarz.
- W 1944 r. litewski oddział pomocniczy policji niemieckiej, w odwecie za śmierć 4 litewskich policjantów w starciu z 5. Wileńską Brygadą AK, dokonał mordu 38 Polaków w Glinciszkach na Wileńszczyźnie (Kresy Wschodnie).
- W 1944 r. na mocy wyroku Polskiego Państwa Podziemnego za zdradę został powieszony w Warszawie (woj. mazowieckie) Eugeniusz Świerczewski, agent Gestapo wewnątrz Armii Krajowej i sprawca aresztowania Komendanta Głównego AK gen. Stefana Roweckiego „Grota”.
- W 1945 r. w Warszawie (woj. mazowieckie) wznowiona została komunikacja tramwajowa.
- W 1954 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie (woj. mazowieckie) odbył się I Memoriał Janusza Kusocińskiego.
- W 1970 r. rozpoczęły się aresztowania działaczy antykomunistycznej organizacji „Ruch”.
- W 1983 r. ukazał się debiutancki album grupy Lady Pank pt. Lady Pank.
- W 1990 r. Jacek Woźniakowski został prezydentem Krakowa (woj. małopolskie).
- W 1997 r. Sejm III RP przyjął ustawę Prawo o ruchu drogowym.
- W 2000 r. pieśń pt. O Warmio moja miła decyzją Rady Miasta została hymnem i hejnałem Olsztyna (woj. warmińsko-mazurskie).
- W 2002 r. Sejm III RP przyjął ustawę wprowadzającą bezpośredni wybór wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
- W 2007 r. Śląska Akademia Medyczna im. Ludwika Waryńskiego w Katowicach (woj. śląskie) zmieniła nazwę na Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
- W 2010 r. odbyła się I tura przedterminowych wyborów prezydenckich. Do II tury przeszli Bronisław Komorowski (41,54%) i Jarosław Kaczyński (36,46%).
- W 2010 r. w Płocku (woj. mazowieckie) odbyła się mariawicka konsekracja biskupia Piotra Marii Bernarda Kubickiego.
20 czerwca na świecie:
- W 451 r. w bitwie na Polach Katalaunijskich Rzymianie i Wizygoci odnieśli zwycięstwo nad Hunami i zatrzymali ich najazd na zachodnią Europę.
- W 1236 r. zawarty został niezrealizowany układ z Kremmen na mocy którego małoletni książę dymiński Warcisław III miał zostać lennikiem margrabiów brandenburskich.
- W 1347 r. podczas wojny o sukcesję w Bretanii (Francja), zwycięstwo odniosły wojska angielskie nad francuskimi w bitwie pod La Roche-Derrien.
- W 1566 r. w Szwecji ur. się Zygmunt III Waza, król Polski i Szwecji.
- W 1605 r. zamordowani zostali obalony kilka dni wcześniej car Rosji Fiodor II Borysowicz i jego matka Maria Skuratowa-Bielska.
- W 1622 r. podczas wojny trzydziestoletniej, klęską wojsk protestanckich zakończyła się bitwa pod Hoechst (Niemcy) z armią niemieckiej Ligi Katolickiej.
- W 1626 r. w Nagasaki (Japonia) na stosie spalonych zostało 9 jezuitów.
- W 1629 r. podczas I wojny o Quebec (Kanada), Anglicy zdobyli miasto Québec.
- W 1631 r. algierscy piraci zaatakowali wioskę Baltimore (Irlandia) i wzięli do niewoli ponad 100 angielskich osadników i Irlandczyków.
- W 1632 r. król Anglii Karol I Stuart nadał baronowi Baltimore (USA) Cæciliusowi Calvertowi Prowincję Maryland (USA).
- W 1632 r. Rosyjski Sobór Ziemski podjął decyzję o wojnie z Rzecząpospolitą.
- W 1661 r. przyszły wielki książę Toskanii Kosma III Medyceusz poślubił we Florencji (Włochy) Małgorzatę Ludwikę Burbon.
- W 1667 r. kardynał Giulio Rospigliosi został wybrany papieżem i przybrał imię Klemens IX.
- W 1670 r. francuski mnich i astronom Voituret Anthelme odkrył mgławicę CK Vulpeculae w gwiazdozbiorze Liska, początkowo uzawaną za nową klasyczną, a następnie za nową czerwoną, powstającą w wyniku zderzenia dwóch gwiazd. Miesiąc później zjawisko zaobserwował niezależnie Jan Heweliusz.
- W 1671 r. papież Klemens X kanonizował Franciszka Borgiasza.
- W 1679 r. w czasie antykatolickich prześladowań w Wielkiej Brytanii, w okresie reformacji na tzw. Tyburn w Londynie (Wielka Brytania) straconych zostało pięciu jezuitów Jan Fenwick, Jan Gavan, Wilhelm Harcourt, Antoni Turner i Tomasz Whitbread. Jezuici skazani zostali na śmierć na podstawie sfabrykowanych zarzutów o udziale w spisku mającym na celu zamordowanie króla Karola II Stuarta.
- W 1685 r. James Scott, 1. książę Monmouth, przywódca rebelii przeciwko Jakubowi II Stuartowi, ogłosił się w Taunton (Wielka Brytania) królem Anglii.
- W 1774 r. podczas V wojny rosyjsko-tureckiej, zwycięstwo odniosły wojska rosyjskie w bitwie pod Kozłudżą (obecnie Suworowo, Bułgaria).
- W 1779 r. podczas wojny o niepodległość USA, zwycięstwo odniosły wojska brytyjskie w bitwie pod Charleston.
- W 1782 r. Kongres USA zatwierdził wzór Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych.
- W 1788 r. w Danii zniesione zostało poddaństwo.
- W 1789 r. deputowani stanu trzeciego francuskich Stanów Generalnych, po niewpuszczeniu ich na dotychczasową salę obrad, udali się do sali do gry w piłkę w Wersalu (Francja), gdzie złożyli przysięgę w nowo powołanej konstytuancie.
- W 1791 r. podczas Rewolucji francuskiej, król Ludwik XVI wraz z rodziną podjęli w przebraniu mieszczan nieudaną próbę ucieczki do tradycyjnie rojalistycznej Lotaryngii (Francja).
- W 1791 r. zakończyła się budowa katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Puducherry (obecnie Pondicherry, Indie), ówczesnej stolicy francuskiej kolonii o tej samej nazwie w południowych Indiach.
- W 1792 r. podczas demonstracji zorganizowanej w Paryżu (Francja) przez żyrondystów tłum wtargnął do siedziby króla Ludwika XVI, który wraz z żoną Marią Antoniną został znieważony słownie oraz zmuszony do założenia czapki frygijskiej.
- W 1798 r. podczas Rewolucji irlandzkiej, Brytyjczycy pokonali powstańców irlandzkich w bitwie pod Foulksmills.
- W 1810 r. szwedzki arystokrata i faworyt królowej Marii Antoniny Hans Axel von Fersen został zlinczowany na ulicy w Sztokholmie (Szwecja) przez tłum przekonany, że otruł on duńskiego następcę tronu.
- W 1819 r. amerykański statek „Savannah” przypłynął do Liverpoolu (Wielka Brytania) kończąc jako pierwszy parowiec rejs transatlantycki.
- W 1837 r. Wiktoria Hanowerska wstąpiła na tron brytyjski.
- W 1847 r. papież Pius IX zatwierdził stowarzyszenie Dzieci Maryi.
- W 1848 r. papież Pius IX erygował diecezję Wellington (Nowa Zelandia).
- W 1856 r. Karol III Grimaldi został księciem Monako.
- W 1862 r. zginął w zamachu premier Rumunii Barbu Catargiu.
- W 1863 r. Wirginia Zachodnia jako 35. stan dołączyła do Unii (USA).
- W 1866 r. Bettino Ricasoli został po raz drugi premierem Włoch.
- W 1866 r. podczas wojny prusko-austriackiej, Włochy w ramach wywiązania się z sojuszu z Prusami, wypowiedziały wojnę Austrii.
- W 1867 r. rozegrany został pierwszy udokumentowany mecz piłkarski w Argentynie.
- W 1870 r. podpisany został pakt pokojowy kończący wojnę paragwajską.
- W 1890 r. w amerykańskim miesięczniku Lippincott’s Monthly Magazine ukazała się pierwsza wersja powieści pt. Portret Doriana Graya autorstwa Oscara Wilde’a.
- W 1895 r. francuski astronom Auguste Charlois odkrył planetoidę (404) Arsinoë.
- W 1895 r. z połączenia Salwadoru, Nikaragui i Hondurasu powstała Republika Środkowoamerykańska.
- W 1904 r. powstała Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA).
- W 1908 r. założony został słowacki klub piłkarski MŠK Žilina.
- W 1913 r. 30-letni bezrobotny nauczyciel Heinz Schmidt (uznany później za niepoczytalnego) wtargnął do katolickiej szkoły w Bremie (Niemcy) i otworzył ogień do uczniów i personelu, zabijając 5 uczennic, z czego jedna zginęła spadając ze schodów, a kolejna zmarła później w szpitalu. Sprawca zranił także 23 osoby, po czym został obezwładniony i przekazany policji.
- W 1928 r. Serb z Czarnogóry, poseł Narodowej Partii Radykalnej Puniša Račić zastrzelił w gmachu Skupsztiny w Belgradzie (Serbia) dwóch posłów Chorwackiej Partii Chłopskiej i ciężko ranił jej przywódcę Stjepana Radicia, który zmarł z ran 8 sierpnia.
- W 1928 r. założony został hiszpański klub piłkarski Real Valladolid.
- W 1929 r. na cmentarzu w Aleppo (Syria) dokonana została ekshumacja szczątków polskiego generała Józefa Bema. Po ekshumacji zwłoki przewiezione zostały do Polski do Tarnowa (woj. małopolskie).
- W 1930 r. Isma’il Sidki został premierem Egiptu.
- W 1931 r. Karl Buresch został kanclerzem Austrii.
- W 1931 r. podczas wielkiego kryzysu w USA, prezydent Herbert Hoover przedstawił plan rocznego moratorium na spłatę niemieckich reparacji wojennych krajom zadłużonym w stosunku do USA.
- W 1932 r. rozpoczęły się negocjacje w sprawie utworzenia holendersko-belgijsko-luksemburskiej unii celnej (Beneluks).
- W 1933 r. premier Syjamu Phraya Manopakornnitithada został obalony w wojskowym zamachu stanu.
- W 1940 r. podczas II w.ś. ponad 13 tys. walczących po stronie francuskiej polskich żołnierzy z 2. Dywizji Strzelców Pieszych PSZ na Zachodzie przedostało się do Szwajcarii, gdzie zostali internowani i wysłani do pracy. Tam wybudowali m.in. 450 km dróg, 63 mosty oraz 10 km kanałów, wydobyli 70 tys. ton rudy żelaza i 7 tys. ton węgla.
- W 1943 r. podczas II w.ś. na Pacyfiku, rozpoczęła się bitwa o Nową Georgię na Wyspach Salomona.
- W 1944 r. podczas II w.ś. na Pacyfiku, zwycięstwo odniosła flota amerykańska w bitwie na Morzu Filipińskim.
- W 1951 r. Amerykanie dokonali oblotu eksperymentalnego samolotu o zmiennej geometrii skrzydeł Bell X-5.
- W 1954 r. otwarty został Most Przyjaźni na granicy bułgarsko-rumuńskiej na Dunaju.
- W 1955 odbyło się całkowite zaćmienie Słońca widoczne na Oceanie Indyjskim, Sri Lance, w południowo-wschodniej Azji, na Filipinach i Pacyfiku.
- W 1956 r. Sowieci dokonali oblotu samolotu-amfibii Be-10.
- W 1957 r. Ali Dżaudat al-Ajjubi został po raz trzeci premierem Iraku.
- W 1958 r. Brytyjczycy dokonali oblotu wojskowego śmigłowca wielozadaniowego Westland Wessex.
- W 1960 r. Federacja Mali rozpadła się na dwa niezależne państwa – Mali i Senegal.
- W 1963 r. USA i sowiecka ZSRR podpisały w Genewie (Szwajcaria) umowę o zainstalowaniu tzw. „gorącej linii”.
- W 1964 r. 57 osób zginęło w katastrzie samolotu Curtiss C-46 Commando na Tajwanie.
- W 1966 r. Kanada zawarła z sowiecką ZSRR umowę na dostawę 9 mln ton pszenicy.
- W 1966 r. prezydent Francji Charles de Gaulle przybył z wizytą do Moskwy (ZSRR).
- W 1969 r. Georges Pompidou został prezydentem Francji.
- W 1969 r. w Hamburgu (Niemcy) odbyła się prapremiera opery pt. Diabły z Loudun autorstwa Krzysztza Pendereckiego.
- W 1970 r. Amerykanin Dave Kunst wyruszył z Waseca w Minnesocie (USA) w pierwszą zakończoną sukcesem pieszą wyprawę dookoła świata.
- W 1972 r. założony został hoelnderski klub piłkarski FC Amsterdam.
- W 1973 r. były prezydent Argentyny Juan Perón wrócił do kraju po 18 latach wygnania. Na lotnisku w Buenos Aires (Argentyna) po jego przylocie doszło do zamieszek, w wyniku których zginęło kilkanaście osób.
- W 1974 r. odbyła się premiera filmu kryminalnego Chinatown w reżyserii Romana Polańskiego.
- W 1975 r. odbyła się premiera filmu pt. Szczęki w reżyserii Stevena Spielberga.
- W 1976 r. Czechosłowacja po dogrywce wynikiem 2:2 następnie pokonała w rzutach karnych RFN 5:3 w rozegranym w Belgradzie (Serbia) finale V Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.
- W 1977 r. polski Żyd Menachem Begin został premierem Izraela.
- W 1979 r. Godfrey Binaisa został prezydentem Ugandy.
- W 1980 r. odbyła się premiera filmu przygodowego pt. Błękitna laguna w reżyserii Randala Kleisera.
- W 1982 r. wojska brytyjskie odzyskały Sandwich Południowy. Wojna o Falklandy-Malwiny została formalnie zakończona.
- W 1985 r. 8 osób, w tym członek parlamentu, zginęło w serii zamachów bombowych przeprowadzonych przez komunistycznych partyzantów w Katmandu i innych miastach Nepalu.
- W 1990 r. Uzbekistan ogłosił deklarację suwerenności.
- W 1991 r. niemiecki Bundestag przewagą 18 głosów zatwierdził przeniesienie stolicy kraju z Bonn do Berlina.
- W 1992 r. w Estonii korona zastąpiła rubla sowieckiego.
- W 1994 r. 26 osób zginęło w zamachu bombowym na Sanktuarium Imama Rezy w Meszhedzie (Iran).
- W 1996 r. rozpoczęła się amerykańska misja STS-78 wahadłowca Columbia.
- W 1997 r. Nacagijn Bagabandi został prezydentem Mongolii.
- W 2001 r. Pervez Musharraf został prezydentem Pakistanu.
- W 2005 r. Vicente Fox jako pierwszy prezydent Meksyku od czasu rozpadu sowieckiej ZSRR przybył z wizytą do Moskwy (Rosja).
- W 2006 r. Polska pokonała w Hanowerze (Niemcy) Kostarykę 2:1 w swym trzecim meczu grupowym na piłkarskich Mistrzostwach Świata w Niemczech, lecz nie awansowała do kolejnej rundy.
- W 2009 r. 78 osób zginęło, a 250 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym w Tazie (Irak).
- W 2010 r. Juan Manuel Santos wygrał w II turze wybory prezydenckie w Kolumbii.
- W 2010 r. w miejscowości Rákóczifalva (Węgry) spadł tzw. deszcz żab.
- W 2011 r. lecący z Moskwy do Pietrozawodska (Rosja) samolot Tu-134 linii RusAir rozbił się podczas podchodzenia do lądowania, zginęło 45 osób, a 5 zostało rannych.
- W 2012 r. Andonis Samaras został premierem Grecji.
- W 2018 r. Mamuka Bachtadze został premierem Gruzji.