26 stycznia w Polsce:
- W 1521 r. podczas wojny pruskiej, miał miejsce nieudany atak wojsk krzyżackich na Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie), którego obroną dowodził Mikołaj Kopernik.
- W 1564 r. podczas wojny litewsko-rosyjskiej, zwycięstwo odniosły wojska litewskie w bitwie pod Czaśnikami (Kresy Wschodnie).
- W 1698 r. ur. się Jan Małachowski, hrabia, polityk, kanclerz wielki koronny.
- W 1736 r. odbyła się abdykacja króla Stanisława Leszczyńskiego.
- W 1777 r. ur. się Julia Teresa Wandalin-Mniszech, szlachcianka, działaczka niepodległościowa.
- W 1786 r. ur. się Piotr Łubieński herbu Pomian, generał, senator-kasztelan Królestwa Polskiego, poseł z powiatu warszawskiego departamentu warszawskiego.
- W 1789 r. Józef Damse, muzyk, kompozytor, dyrygent, śpiewak i aktor.
- W 1807 r. powstała Izba Edukacji Publicznej.
- W 1809 r. ur. się Jan Krzeptowski ps. „Sabała”, góral, muzykant, pieśniarz, gawędziarz.
- W 1817 r. ur. się Karol Moszczański, lekarz chirurg i balneolog, działacz polityczny i konspiracyjny, lekarz uzdrowiska w Iwoniczu-Zdrój (woj. podkarpackie).
- W 1863 r. ur. się Jakub Ksawery Potocki, hrabia, ziemianin, filantrop.
- W 1882 r. ur. się Franciszek Stryjas, duchowny, błogosławiony Kościoła katolickiego, katecheta, wierny świecki spod Kalisza (woj. wielkopolskie), wzorowy ojciec rodziny, męczennik. Zamordowany przez Niemców w 1944 r.
- W 1900 r. spłonął Dwór Tatrzański w Zakopanem (woj. małopolskie).
- W 1902 r. ur. się Roman Marian Kuntze, docent zoologii, zoogeograf, wykładowca akademicki. Zamordowany przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r.
- W 1902 r. zainaugurowało działalność Łomżyńskie Towarzystwo Wioślarskie.
- W 1910 r. ur. się Karol Pniak, pilot, major pilot Wojska Polskiego II RP, major Królewskich Sił Powietrznych RAF, as myśliwski II wojny światowej.
- W 1910 r. ur. się Józef Skrobiński, artysta, malarz i reżyser filmowy.
- W 1919 r. odbyły się pierwsze po odzyskaniu niepodległości wybory do Sejmu Ustawodawczego.
- W 1919 r. podczas wojny polsko-czechosłowackiej, wojska czechosłowackie korzystając z zaangażowania Polski w walki na wschodzie, zajęły ziemie Śląska Cieszyńskiego aż za Wisłę.
- W 1928 r. ur. się Eliza Krysińska-Niedzielska, zw. Elżbieta, lekkoatletka, specjalistka pchnięcia kulą oraz wioślarka, olimpijka.
- W 1929 r. ur. się Wiktoria Czechowska-Antoniewska, rzeźbiarka i medalierka.
- W 1929 r. ur. się Waldemar Podgórski, reżyser i scenarzysta.
- W 1929 r. ur. się Tadeusz Roman, Powstaniec Warszawski, operator filmowy i reżyser.
- W 1931 r. ur. się Stanisław Królak, kolarz. Pierwszy polski zwycięzca Wyścigu Pokoju, trener kolarski.
- W 1932 r. ur. się Zygfryd Perlicki, żeglarz regatowy, olimpijczyk.
- W 1938 r. ur. się Edward Sosna, aktor, teatralny, filmowy i telewizyjny.
- W 1938 r. gen. Tadeusz Kutrzeba określił w przedstawionych marszałkowi Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu założeniach planu wojny z Niemcami ich przewagę militarną jako trzykrotną.
- W 1940 r. ur. się Jolanta Krogulska, brydżystka, Arcymistrz Międzynarodowy.
- W 1940 r. podczas II w.ś. niemiecki Generalny Gubernator okupowanej Polski Hans Frank wydał rozporządzenie zakazujące Żydom podróżowania koleją.
- W 1942 r. podczas II w.ś. mieszkańcom getta w Warszawie (woj. mazowieckie) udostępniony został drewniany most nad ul. Chłodną, łączący tzw. duże i małe getto.
- W 1945 r. podczas II w.ś. sowiecka Armia Czerwona zajęła miasta Bydgoszcz, Kalwaria Zebrzydowska, Nakło nad Notecią, Opalenica, Osiek nad Notecią, Szamotuły, Tolkmicko, Wadowice i Wolsztyn.
- W 1947 r. ur. się Witold Starecki, reżyser i scenarzysta filmowy, twórca filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.
- W 1951 r. ur. się Mieczysław Nowicki, polityk, kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.
- W 1951 r. władze państwowe usunęły administratorów diecezji na tzw. Ziemiach Odzyskanych.
- W 1953 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie (woj. małopolskie) zakończył się proces księży kurii krakowskiej.
- W 1955 r. odbyła się premiera filmu pt. Pokolenie w reżyserii Andrzeja Wajdy.
- W 1958 r. ur. się Zdzisław Szubski , kajakarz, medalista mistrzostw świata, olimpijczyk, trener.
- W 1960 r. ur. się Jolanta Szatko-Nowak, tenisistka stołowa, czterokrotna indywidualna mistrzyni Polski, brązowa medalistka Mistrzostw Europy.
- W 1965 r. ur. się Dariusz Kordek, aktor teatralny, musicalowy i filmowy, prezenter telewizyjny, konferansjer, piosenkarz.
- W 1965 r. odbyła się premiera filmu pt. Zakochani są między nami w reżyserii Jana Rutkiewicza.
- W 1966 r. ur. się Jacek Władysław Łaszczok ps. Stachursky, muzyk, kompozytor, piosenkarz, polityk.
- W 1966 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie (woj. mazowieckie) dokonany został pierwszy w Polsce udany zabieg przeszczepienia nerki. 19-letnia pacjentka zmarła 16 lipca 1966 r. na zapalenie trzustki z pracującą nerką.
- W 1980 r. Stanisław Bobak wygrał pierwsze w historii zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi w Zakopanem (woj. małopolskie).
- W 1982 r. Sejm PRL uchwalił Kartę Nauczyciela.
- W 1984 r. Sejm PRL uchwalił ustawę o prawie prasowym.
- W 1991 r. Rada Ministrów III RP przyjęła uchwałę o utworzeniu stanowiska pełnomocnika Rządu ds. Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej, które 28 stycznia objął Jacek Saryusz-Wolski.
- W 1996 r. Rząd komunisty Józefa Oleksego podał się do dymisji.
- W 2005 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (woj. mazowieckie) z honorami wojskowymi pochowany został Jan Nowak-Jeziorański.
- W 2012 r. Polska podpisała Umowę handlową dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA).
26 stycznia na świecie:
- W 1340 r. król Anglii Edward III ogłosił się królem Francji.
- W 1497 r. ur. się Go-Nara, cesarz Japonii.
- W 1500 r. Hiszpan Vicente Yáñez Pinzón jako pierwszy Europejczyk dotarł do Brazylii.
- W 1531 r. ok. 30 tys. osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Lizbonie (Portugalia).
- W 1549 ur. się Francesco Bassano, właśc. Francesco da Ponte, włoski artysta, malarz okresu manieryzmu, syn Jacopa Bassano.
- W 1555 r. ur. się Karol II Grimaldi, senior Monako.
- W 1564 r. papież Pius IV zatwierdził dokumenty soboru trydenckiego.
- W 1565 r. Armia koalicji sułtanatów dekańskich rozgromiła armię Królestwa Widźajanagaru w bitwie pod Talikotą (Indie).
- W 1582 r. ur. się Giovanni Lanfranco zw. także Giovanni di Stefano, włoski artysta, malarz i rysownik okresu baroku.
- W 1589 r. (5 lutego według kal. greg) w Soborze Uspieńskim w Moskwie (Rosja) patriarcha Konstantynopola Jeremiasz II Tranos wyniósł dotychczasowego metropolitę moskiewskiego Hioba do rangi patriarchy moskiewskiego i całej Rusi.
- W 1595 r. ur. się Antonio Maria Abbatini, włoski muzyk, kompozytor okresu baroku.
- W 1624 r. ur. się Jerzy Wilhelm, książę Brunszwiku-Lüneburga.
- W 1654 r. podczas wojny holendersko-portugalskiej o Brazylię, skapitulowały ostatnie holenderskie oddziały w Recife (Brazylia).
- W 1679 r. podczas wojny Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską, Francja i Szwecja zawarły w Nijmegen (Holandia) traktaty pokojowe ze Świętym Cesarstwem Rzymskim.
- W 1699 r. Święta Liga i Imperium Osmańskie zawarły pokój w Karłowicach (Serbia), na mocy którego m.in. Rzeczpospolita odzyskała Podole (Kresy Wschodnie).
- W 1700 r. na terenach obecnych stanów Oregon i Waszyngton (USA) miało miejsce jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii, które wywołało tsunami na Pacyfiku.
- W 1704 r. podczas tzw. wojny królowej Anny, w bitwie pod Ayubale na hiszpańskiej Florydzie (USA) angielscy koloniści wraz ze sprzymierzonymi Krikami dokonali mordu Apalaków i wspierającej ich hiszpańskiej kawalerii.
- W 1763 r. ur. się Karol XIV Jan, król Szwecji i Norwegii.
- W 1782 r. podczas wojna o niepodległość USA, taktyczne zwycięstwo odniosła flota brytyjska w bitwie pod Saint Kitts.
- W 1788 r. założona została pierwsza europejska osada w Australii, która wówczas leżała na terenie dzisiejszego miasta Sydney. Na pamiątkę tego wydarzenia, 26 stycznia ustanowiony został australijskim świętem narodowym.
- W 1790 r. w Burgtheater w Wiedniu (Austria) odbyła się prapremiera opery pt. Così fan tutte autorstwa Wolfganga Amadeusa Mozarta.
- W 1797 r. Austria, Prusy i Rosja podpisały w Sankt Petersburgu (Rosja) ostateczną konwencję rozbiorową głoszącą, że nazwa Królestwa Polskiego ma być wymazana na zawsze z map.
- W 1808 r. w Nowej Południowej Walii (Australia) doszło do tzw. „puczu rumowego” i uwięzienia gubernatora, dokonanego przez zbuntowanych zicerów New South Wales Corps.
- W 1835 r. królowa Portugalii Maria II poślubiła księcia Leuchtenbergu Karola Augusta de Beauharnais.
- W 1837 r. Michigan jako 26. stan dołączył do Unii (USA).
- W 1838 r. w stanie Tennessee (USA) wprowadzona została prohibicja.
- W 1841 r. Wielka Brytania rozpoczęła okupację Hongkongu.
- W 1852 r. ur. się Pietro Paolo Savorgnan di Brazzà, znany jako Pierre Paul François Camille Savorgnan de Brazza, francusko-włoski badacz i odkrywca Afryki Centralnej. Na jego cześć stolica Konga (dawniej Konga Francuskiego) nosi nazwę Brazzaville.
- W 1861 r. podczas wojny secesyjnej w USA, Luizjana ogłosiła wystąpienie z Unii.
- W 1867 r. w Szwecji ur. się Wojciech Odrowąż Szukiewicz, polski publicysta, tłumacz, działacz społeczny i emigracyjny.
- W 1871 r. Rzym został zicjalnie stolicą zjednoczonych Włoch.
- W 1875 r. Amerykanin George Green opatentował elektryczne wiertło dentystyczne.
- W 1885 r. Mahdyści zdobyli Chartum.
- W 1890 r. w Kijowie (Ukraina) ur. się Witold Hulanicki, polski żołnierz POW, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, dyplomata, pracownik MSZ, konsul generalny II RP w Jerozolimie (wówczas Palestyna). Zamordowany został przez izraelską organizację komunistyczną za antykomunistyczne poglądy w 1948 r.
- W 1895 r. Alexandre Ribot został po raz drugi premierem Francji.
- W 1905 r. w kopalni pod Pretorią (Południowa Afryka) został znaleziony największy i najczystszy diament Cullinan.
- W 1911 r. Amerykanin Glenn Curtiss odbył pierwszy w historii lot na hydroplanie własnej konstrukcji.
- W 1911 r. w Dreźnie (Niemcy) odbyła się premiera opery pt. Kawaler srebrnej róży z muzyką Richarda Straussa.
- W 1915 r. w stanie Kolorado (USA) utworzony został Park Narodowy Gór Skalistych.
- W 1924 r. następca tronu Japonii Hirohito ożenił się z księżniczką Nagato.
- W 1924 r. podczas zjazdu w Berlinie (Niemcy) powołany został Związek Mniejszości Narodowych w Niemczech.
- W 1925 r. ur. się Paul Newman, amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
- W 1930 r. rosyjski działacz emigracyjny gen. Aleksandr Kutiepow został porwany w Paryżu (Francja) wraz z rezydentami francuskimi i przetransportowany na pokład sowieckiego statku w porcie Hawr (Francja) przez grupę OGPU Jakowa Sieriebrianskiego.
- W 1930 r. założony został brazylijski klub piłkarski São Paulo FC.
- W 1934 r. w Berlinie (Niemcy) podpisana została niemiecko-polska deklaracja o nieagresji.
- W 1937 r. rząd III Rzeszy wydał tzw. Ustawę o Dużym Hamburgu, na mocy której pruskie miasta Altona, Harburg-Wilhelmsburg i Wandsbek oraz hamburski Bergedorf straciły swoją samodzielność i stały się częścią Hamburga z dniem 1 kwietnia 1937 r.
- W 1939 r. podczas wojny domowej w Hiszpanii, wojska frankistowskie zdobyły Barcelonę.
- W 1942 r. podczas II w.ś. pierwsze oddziały amerykańskiej armii przybyły do Europy, lądując w porcie Belfast (Irlandia).
- W 1944 r. podczas II w.ś. opublikowany został komunikat z prac Komisji Nikołaja Burdenki w sprawie zbrodni katyńskiej, wskazujący na winę Niemców i zawierający zawyżone dane na temat liczby ziar zbrodni pochowanych w Katyniu (ZSRR).
- W 1945 r. Amerykanie dokonali oblotu myśliwca odrzutowego McDonnell FH-1 Phantom.
- W 1947 r. w katastrzie samolotu Douglas DC-3 należącego do linii lotniczych KLM na lotnisku w Kopenhadze (Dania) zginęły 22 osoby, w tym szwedzki książę Gustaw Adolf i amerykańska śpiewaczka operowa Grace Moore.
- W 1949 r. ur. się David Strathairn, amerykański aktor.
- W 1949 r. w Obserwatorium Palomar w Kalifornii (USA) uruchomiony został Teleskop Hale’a o średnicy zwierciadła 508 cm.
- W 1949 r. założone zostały indonezyjskie narodowe linie lotnicze Garuda Indonesia.
- W 1950 r. Indie ogłosiły się republiką. Do tej pory były dominium z brytyjskim monarchą jako głową państwa.
- W 1952 r. Jumdżaagijn Cedenbal został premierem Mongolii.
- W 1954 r. Mosze Szaret został premierem Izraela.
- W 1955 r. ur. się Eddie Van Halen, amerykański muzyk, kompozytor, założyciel i członek zespołu Van Halen. Zmarł w 2020 r.
- W 1956 r. ostatni żołnierze sowieccy opuścili bazę wojskową na półwyspie Porkkala (Finlandia).
- W 1956 r. rozpoczęły się VII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Cortina d’Ampezzo (Włochy).
- W 1958 r. 167 osób zginęło w katastrzie promu „Nankai Maru” u wybrzeży wyspy Awaji (Japonia).
- W 1961 r. ur. się Wayne Gretzky, kanadyjski hokeista, olimpijczyk, jeden z najsłynniejszy hokeistów amerykańskiej ligi NHL.
- W 1962 r. amerykańska NASA wystrzeliła sondę księżycową Ranger 3.
- W 1966 r. Harold Holt został premierem Australii.
- W 1967 r. podczas wojny wietnamskiej, zakończyła się trwająca od 8 stycznia amerykańska operacja „Cedar Falls„, skierowana przeciw tzw. „żelaznemu trójkątowi”, obszarowi położonemu na północ od Sajgonu, który był bastionem oddziałów Wietkongu.
- W 1971 r. 7 osób zginęło, a 15 odniosło obrażenia w wyniku powodzi błyskawicznej w Canberze (Australia).
- W 1972 r. 27 osób zginęło w zamachu bombowym wykonanym przez chorwackich nacjonalistów na jugosłowiański samolot McDonnell Douglas DC-9 nad Czechosłowacją. Katastrzę cudem przeżyła stewardesa Vesna Vulović, która spadła z wysokości ponad 10 km.
- W 1974 r. Bülent Ecevit po raz pierwszy został premierem Turcji.
- W 1974 r. 66 osób zginęło w katastrzie tureckiego samolotu Fokker F28 w Izmirze (Turcja).
- W 1976 r. odbyła się premiera hiszpańskiego filmu pt. Nakarmić kruki w reżyserii Carlosa Saury.
- W 1980 r. Izrael i Egipt nawiązały stosunki dyplomatyczne.
- W 1990 r. maiło miejsce obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne nad Antarktydą i południowym Atlantykiem.
- W 1990 r. Rada Najwyższa Białoruskiej SRR przyjęła ustawę o językach, na mocy której język białoruski został jedynym językiem państwowym.
- W 1991 r. prezydent Somalii Mohammed Siad Barre został obalony w wyniku zamachu stanu.
- W 1993 r. Václav Havel został wybrany przez parlament na urząd prezydenta Czech.
- W 1994 r. Rada Najwyższa Republiki Białorusi odwołała Stanisława Szuszkiewicza z funkcji przewodniczącego i głowy państwa.
- W 2000 r. utworzony został Związek Rosji i Białorusi.
- W 2001 r. Joseph Kabila został prezydentem Demokratycznej Republiki Konga.
- W 2001 r. ponad 20 tys. osób zginęło, a 166 tys. odniosło obrażenia w trzęsieniu ziemi w stanie Gudźarat (Indie) i wschodnim Pakistanie.
- W 2004 r. prezydent Hamid Karzaj podpisał nową konstytucję Afganistanu.
- W 2005 r. 31 amerykańskich żołnierzy zginęło w katastrzie śmigłowca transportowego Sikorsky CH-53E Super Stallion w prowincji Al-Anbar (Irak).
- W 2005 r. Condoleezza Rice jako druga kobieta w historii została sekretarzem stanu USA.
- W 2005 r. 11 osób zginęło, a ok. 200 zostało rannych w katastrzie kolejowej w Glendale w Kalifornii (USA).
- W 2007 r. Michel Platini został prezydentem Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).
- W 2009 r. premier Islandii Geir Haarde podał swój rząd do dymisji po fali protestów społecznych w Reykjavíku (Islandia).
- W 2009 r. podczas wojny w Somalii, siły Unii Trybunałów Islamskich zdobyły po oblężeniu miasto Baydhabo, będące siedzibą somalijskiego rządu tymczasowego.
- W 2010 r. Jean-Marie Doré został premierem Gwinei.
- W 2010 r. ubiegający się o reelekcję Mahinda Rajapakse zwyciężył ponownie w wyborach prezydenckich na Sri Lance.
- W 2015 r. Aleksis Tsipras został premierem Grecji.
- W 2017 r. Alexander Van der Bellen został prezydentem Austrii.
- W 2017 r. francuski trimaran „IDEC SPORT” zakończył rejs wokółziemski w rekordowym czasie 40 dni, 23 godzin, 30 minut i 30 sekund.
- W 2018 r. 41 osób zginęło, a 153 odniosły obrażenia w pożarze szpitala w mieście Miryang (Korea Południowa).
- W 2020 r. 9 osób zginęło, w tym były koszykarz Kobe Bryant i jego córka w katastrzie helikoptera w Calabasas w Kalifornii (USA).