4 kwietnia w Polsce:
- W 1148 r. diecezja włocławska otrzymała bullę protekcyjną od papieża Eugeniusza III.
- W 1546 r. Stoczek Łukowski (woj. lubelskie) uzyskał prawa miejskie.
- W 1557 r. ur. się Lew Sapieha, polityk, hetman wielki litewski, kanclerz wielki litewski, marszałek Sejmu, wojewoda wileński.
- W 1571 r. Węgorzewo (woj. warmińsko-mazurskie) uzyskało prawa miejskie.
- W 1655 r. pożar kompletnie zniszczył Górowo Iławeckie (woj. warmińsko-mazurskie).
- W 1660 r. hetman polny koronny Stefan Czarniecki za zasługi wojenne otrzymał Białystok (woj. podlaskie).
- W 1714 r. ur. się Adam Stanisław Krasiński, duchowny katolicki, biskup kamieniecki, polityk, pisarz polityczny, sekretarz wielki koronny, prezydent Trybunału Głównego Koronnego, przywódca Konfederacji Barskiej.
- W 1718 r. papież Klemens XI powołał do istnienia Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej z inicjatywy paulinów z Jasnej Góry w Częstochowie (woj. śląskie).
- W 1784 r. ur. się Zorian Dołęga-Chodakowski, właśc. Adam Czarnocki, etnograf, archeolog, historyk i słowianzil, jeden z głównych prekursorów badań nad Słowiańszczyzną.
- W 1791 r. koło Wilna (woj. wileńskie, Kresy Wschodnie) uchwalona została konstytucja tzw. Rzeczypospolitej Pawłowskiej.
- W 1794 r. podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, zwycięstwo odniosły wojska polskie nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami (woj. małopolskie).
- W 1820 r. ur. się Jan Walery Królikowski, aktor teatralny, reżyser.
- W 1826 r. ur. się Wincenty Niewiadomski, literat, publicysta, popularyzator nauk przyrodniczych, urzędnik. Był ojcem Eligiusza Niewiadomskiego, zabójcy prezydenta Gabriela Narutowicza.
- W 1831 r. podczas Powstania Listopadowego, mieszkańcy Oszmiany (Kresy Wschodnie) wzięli do niewoli 100 żołnierzy rosyjskich.
- W 1835 r. ur. się Izydor Jabłoński właśc. Izydor Piotr Jabłoński Pawłowicz, artysta, malarz, przesor Krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, przyjaciel i biograf Jana Matejki.
- W 1841 r. ur. się Anatol Lewicki, historyk, mediewista, publicysta, przesor.
- W 1864 r. ur. się Juliusz Tarnowski, herbu Leliwa, hrabia, ziemianin, przedsiębiorca, działacz oświatowy, prezes Centralnego Towarzystwa Rolniczego i Głównego Komitetu Ratunkowego, polityk, był jednym z liderów Stronnictwa Polityki Realnej.
- W 1865 r. ur. się Zdzisław Lubomirski, książę, ziemianin, prawnik, polityk, prezydent Warszawy (woj. mazowieckie), członek Rady Regencyjnej. Zmarł w 1943 r.
- W 1875 r. ur. się Kazimierz Prószyński, przedsiębiorca, operator filmowy, reżyser, inżynier, wynalazca. Konstruktor pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Pionier polskiej oraz światowej kinematografii. Zginął w 1945 r. w niemieckim obozie KL Mauthausen-Gusen.
- W 1883 r. ur. się Władysław Skoczylas, artysta, malarz, grafik, rzeźbiarz, pedagog, twórca polskiej szkoły drzeworytu.
- W 1884 r. ur. się Marcin Oprządek OFM, duchowny, franciszkanin, błogosławiony Kościoła katolickiego. Zagazowany w niemieckim obozie w Hartheim w 1942 r.
- W 1887 r. ur. się Brunon Lechowski, artysta, malarz, projektant. Zmarł w Brazylii w 1941 r.
- W 1898 r. ur. się Julian Wołoszynowski, prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta, aktor teatralny, krytyk.
- W 1900 r. ur. się Izydor Zaczykiewicz ps. „Pracowity”, pisarz, publicysta.
- W 1901 r. ur. się Władysław Woźnik, aktor teatralny i filmowy, reżyser.
- W 1904 r. ur. się Jerzy Kaszyra MIC, duchowny katolicki, marianin, męczennik, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego. Spalony żywcem przez Niemców w 1943 r.
- W 1907 r. ur. się Krystyna Ankwicz, właśc. Szyjkowska ps. „Ankwicz-Popielska”, „Monika de Witt”, aktorka teatralna i filmowa.
- W 1907 r. w Wilnie (woj. wileńskie, Kresy Wschodnie) założone zostało Litewskie Towarzystwo Naukowe, którego prezesem został Jonas Basanavičius.
- W 1912 r. ur. się Jan Rybkowski, reżyser, scenarzysta, pedagog, komunista, członek PZPR.
- W 1914 r. ur. się Ryszard Białous ps. „Jerzy”, „Zygmunt”,„Taran”, żołnierz Wosjka Polskiego II RP, harcmistrz i instruktor harcerski Szarych Szeregów, zicer Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, dowódca harcerskiego batalionu „Zośka” AK. Zmarł w Argentynie w 1992 r.
- W 1918 r. Rada Regencyjna powołała rząd Jana Kantego Steczkowskiego.
- W 1919 r. w Warszawie (woj. mazowieckie) założony został kabaret Qui Pro Quo.
- W 1919 r. założony został Uniwersytet Poznański w Poznaniu (woj. wielkopolskie).
- W 1920 r. w Katowicach (woj. śląskie) utworzony został Niemiecki Komisariat Plebiscytowy.
- W 1924 r. ur. się Jerzy Boroń, artysta, rzeźbiarz.
- W 1926 r. ur. się Ryszard Bakst, muzyk, pianista, pedagog.
- W 1926 r. ukazało się pierwsze wydanie czasopisma katolickiego pt. „Niedziela”.
- W 1930 r. ur. się Zygmunt Molik, aktor teatralny i filmowy, teoretyk teatru, pedagog.
- W 1932 r. ur. się Jerzy Gruza ps. „Paweł Binke”, reżyser i scenarzysta.
W 1933 r. ur. się Jan Gliński, agrzizyk i gleboznawca, przesor, publicysta. - W 1940 r. ur. się Lech Jacuński, biolog, publicysta, specjalizujący się w arachnologii, teratogenezie eksperymentalnej i zoologii.
- W 1940 r. podczas II w.ś. w ramach tzw. akcji T4, Niemcy wymordowali 499 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Warcie koło Sieradza (woj. łódzkie).
- W 1940 r. podczas II w.ś. Niemcy rozstrzelali 145 Polaków w pierwszej masowej egzekucji na poligonie w Firleju pod Radomiem (woj. mazowieckie).
- W 1946 r. ur. się Halina Wyrodek-Dziędziel, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, piosenkarka, członek kabaretu „Piwnica pod Baranami”.
- W 1946 r. oddziały ukraińskiej UPA spaliły miasto Bukowsko (woj. podkarpackie) oraz wsie: Nowotaniec, Nagórzany, Dudyńce, Pielnia, Pobiedno. Spłonęło m.in. 420 domów w Bukowsku, cały Nowotaniec, Nagórzany i Pielnia.
- W 1950 r. ur. się Mirosława Kruszewska, poetka emigracyjna, dziennikarka, publicystka, krytyk literacki i teatralny.
- W 1950 r. wzniósł się w powietrze pierwszy eksperymentalny polski śmigłowiec BŻ-1 GIL.
- W 1952 r. ur. się Krzysztz Konopelski, artysta, grafik, rysownik, designer, scenograf, nauczyciel akademicki, poeta, satyryk.
- W 1959 r. Polskie Radio rozpoczęło regularne nadawanie audycji w esperanto.
- W 1960 r. odbyła się premiera komedii filmowej pt. Zezowate szczęście w reżyserii Andrzeja Munka.
- W 1961 r. odbyła się premiera komedii filmowej pt. Mąż swojej żony w reżyserii Stanisława Barei.
- W 1962 r. ur. się Piotr Siwkiewicz, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
- W 1965 r. ur. się Robert Maciejuk, artysta, malarz.
- W 1965 r. ur. się Janusz Roman Olech, szermierz, szablista, olimpijczyk.
- W 1969 r. ur. się Piotr Anderszewski, muzyk, pianista.
- W 1973 r. ur. się Monika Borejza, lekkoatletka, olimpijka.
- W 1977 r. ur. się Piotr Długosielski, lekkoatleta, złoty medalista mistrzostw świata, olimpijczyk.
- W 1978 r. ur. się Michał Czernecki, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.
- W 1979 r. ur. się Dominik Matwiejczyk, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
- W 1979 r. ur. się Aleksandra Pielużek, lekkoatletka, mistrzyni i reprezentantka Polski, dwukrotna młodzieżowa wicemistrzyni Europy.
- W 1995 r. w Poznaniu (woj. wielkopolskie) otwarty został pierwszy w Polsce sklep portugalskiej sieci o nazwie Biedronka.
- W 1996 r. utworzona została Policja sądowa.
- W 2003 r. 3 żołnierzy zginęło, a 6 zostało ciężko rannych w katastrzie śmigłowca bojowego Mi-24D na poligonie w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie).
- W 2007 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał za zgodne z prawem nadanie dziecku jako drugiego imienia „Dąb”.
4 kwietnia na świecie:
- W 188 r. ur. się Karakalla, cesarz rzymski.
- W 986 r. w Quedlinburgu (Niemcy) odbył się zjazd, na którym Mieszko I zicjalnie podporządkował się cesarzowi Ottonowi III.
- W 1081 r. Aleksy I Komnen został cesarzem bizantyńskim.
- W 1147 r. Fryderyk I Barbarossa został księciem Szwabii.
- W 1147 r. pojawiła się pierwsza kronikarska wzmianka o Moskwie (Rosja).
- W 1268 r. w Konstantynopolu (obecnie Stambuł, Turcja) zawarty został pięcioletni pakt o nieagresji i traktat handlowy między Cesarstwem Bizantyńskim a Republika Wenecką.
- W 1297 r. papież Bonifacy VIII ustanowił Królestwo Sardynii i Korsyki i nadał w lenno władcy Aragonii Jakubowi II Sprawiedliwemu.
- W 1350 r. król Polski Kazimierz III Wielki zawarł w Budzie (Węgry) porozumienie z królem Węgier Ludwikiem I Wielkim, na mocy którego w zamian za pomoc węgierską w walce z Litwą Polacy zobowiązali się do odsprzedania Rusi za sumę 100 tysięcy florenów, w przypadku jeśli Kazimierz doczeka się męskiego potomka. W przypadku gdyby król Polski umarł nie pozostawiwszy syna, tron Polski oraz sporna Ruś miały przejść we władanie króla węgierskiego.
- W 1406 r. Jakub I został królem Szkocji.
- W 1460 r. zainaugurował działalność Uniwersytet Bazylejski.
- W 1507 r. Marcin Luter otrzymał święcenia kapłańskie.
- W 1525 r. podczas wojny chłopskiej w Niemczech, armia Związku Szwabskiego pokonała zbuntowanych chłopów w bitwie pod Leipheim.
- W 1541 r. Ignacy Loyola został pierwszym generałem zakonu jezuitów.
- W 1581 r. korsarz Francis Drake, po zakończeniu rejsu dookoła świata, otrzymał tytuł szlachecki od królowej Anglii Elżbiety I Tudor.
- W 1588 r. ur. się Alessandro Varotari, włoski artysta, malarz.
- W 1588 r. Chrystian IV Oldenburg został królem Danii i Norwegii.
- W 1603 r. ur. się Giovanni Francesco Gonnelli, włoski artysta, rzeźbiarz.
- W 1622 r. ur. się Georg Scholtz, niemiecki artysta, malarz.
- W 1650 r. Benedetto Odescalchi, późniejszy papież Innocenty XI, mianowany został biskupem Novary (Włochy).
- W 1655 r. w bitwie pod Porto Farina (Tunezja) angielska eskadra pod wodzą admirała Roberta Blake’a pokonała piratów berberyjskich.
- W 1660 r. przebywający na wygnaniu król Anglii i Szkocji Karol II Stuart ogłosił tzw. Deklarację z Bredy, w której zawarł warunki na jakich mógłby objąć tron.
- W 1661 r. ur. się Ludwik Armand I Burbon-Conti, francuski książę.
- W 1699 r. ur. się Helmuth von Plessen, królewsko-polski i elektorsko-saski szambelan, rzeczywisty tajny radca, dyplomata.
- W 1721 r. Robert Walpole został pierwszym premierem Wielkiej Brytanii.
- W 1752 r. ur. się Nicola Antonio Zingarelli, włoski muzyk, kompozytor.
- W 1758 r. ur. się Pierre-Paul Prud’hon, francuski artysta, malarz, rysownik.
- W 1759 r. ur. się Christian Leberecht Vogel, niemiecki artysta, malarz.
- W 1762 r. ur. się Stephen Storace, brytyjski muzyk, kompozytor.
- W 1770 r. założone zostało miasto Caacupé (Paragwaj).
- W 1773 r. ur. się Étienne Maurice Gérard, francuski generał, polityk, par i marszałek Francji.
- W 1807 r. wybuchł bunt żołnierzy w Forcie Ricasoli (Malta) wówczas pod brytyjskim protektoratem.
- W 1818 r. Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę o fladze.
- W 1819 r. ur. się Maria II, królowa Portugalii.
- W 1821 r. ur. się Linus Yale junior, amerykański mechanik, przedsiębiorca i wynalazca zamków drzwiowych i zabezpieczeń safeów.
- W 1834 r. ur. się Helena Karolina Wittelsbach, księżna Thurn und Taxis.
- W 1838 r. założone zostało miasto Beckley w Wirginii Zachodniej (USA).
- W 1841 r. William Henry Harrison jako pierwszy prezydent USA zmarł na zapalenie płuc w trakcie sprawowania urzędu. Jego następcą został dotychczasowy wiceprezydent John Tyler.
- W 1845 r. James Esdaile przeprowadził w szpitalu w Kalkucie (Indie) pierwszą operację na pacjencie znieczulonym przy pomocy hipnozy.
- W 1847 r. otwarty został teatr Gran Teatre del Liceu w Barcelonie (Hiszpania).
- W 1848 r. Karl Ludwig von Ficquelmont został premierem Cesarstwa Austrii.
- W 1849 r. podczas tzw. wiosny ludów, powstańcza armia sycylijska pod dowództwem gen. Ludwika Mierosławskiego rozbita została przez wojska neapolitańskie w bitwie o Katanię (Włochy).
- W 1850 r. Los Angeles w stanie Kalifornia (USA) uzyskało prawa miejskie.
- W 1857 r. zwycięstwem wojsk brytyjskich zakończyła się wojna brytyjsko-perska.
- W 1858 r. niemiecki astronom Robert Luther odkrył planetoidę (53) Kalypso.
- W 1862 r. ur. się Leonid Osipowicz Pasternak, rosyjski artysta, malarz.
- W 1866 r. rewolucjonista Dmitrij Karakozow usiłował zastrzelić cara Aleksandra II Romanowa w Petersburgu (Rosja).
- W 1884 r. zawarte zostało porozumienie rozejmowe, na mocy którego Boliwia przekazała Chile swoją część wybrzeża, tracąc tym samym dostęp do morza.
- W 1889 r. Pedro Alejandrino del Solar został po raz trzeci premierem Peru.
- W 1876 r. ur. się Maurice de Vlaminck, francuski artysta, malarz, grafik.
- W 1893 r. Charles Dupuy został premierem Francji.
- W 1900 r. w Brukseli (Belgia) doszło do nieudanego zamachu na przyszłego króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII.
- W 1905 r. ponad 20 tys. osób zginęło w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,8 stopnia w skali Richtera, w mieście Kangra (Indie).
- W 1909 r. w Porto Alegre (Brazylia) założony został klub piłkarski SC Internacional.
- W 1913 r. w Wirginii Zachodniej wykonany został ostatni w USA wyrok śmierci poprzez powieszenie z okowami.
- W 1914 r. ur. się Alena Mazanik (biał. Алена Рыгораўна Мазанік), białoruska kelnerka, zabójczyni niemieckiego komisarza generalnego Białorusi Wilhelma Kubego.
- W 1918 r. w Niemczech ur. się Witold Retinger, major pilot Wojska Polskiego II RP, major Królewskich Sił Powietrznych RAF, dowódca polskich dywizjonów, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Zmarł w USA w 1982 r.
- W 1919 r. Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy.
- W 1920 r. w rejonie Starego Miasta w Jerozolimie (obecnie Izrael) wybuchły zamieszki arabsko-żydowskie, w których zginęło 5 Żydów i 4 Arabów, a 216 Żydów i 23 Arabów zostało rannych.
- W 1923 r. ur. się Gene Reynolds, amerykański aktor, reżyser i scenarzysta filmowy.
- W 1923 r. dwóch polskich braci założyło w USA wytwórnię filmową Warner Bros.
- W 1928 r. ur. się Estelle Harris, amerykańska aktorka, komediantka.
- W 1930 r. założone zostało Amerykańskie Towarzystwo Rakietowe (ARS).
- W 1932 r. we Francji ur. się Alfred Baron, polski konstruktor lotniczy, doktor nauk technicznych.
- W 1932 r. ur. się Clive Davis, amerykański muzyk, producent muzyczny.
- W 1933 r. 73 osoby zginęły u wybrzeży New Jersey (USA) w katastrzie wojskowego sterowca USS „Akron”.
- W 1934 r. sowiecka ZSRR przedłużyła pakt o nieagresji z krajami bałtyckimi.
- W 1939 r. w Budapeszcie (Węgry) zawarty został układ kończący wojnę węgiersko-słowacką.
- W 1939 r. w wypadku samochodowym zginął król Iraku Ghazi I. Nowym królem został jego 4-letni syn Fajsal II.
- W 1940 r. podczas II w.ś. Sowieci rozpoczęli likwidację obozu jenieckiego z polskimi jeńcami w Ostaszkowie (ZSRR).
- W 1941 r. we Francji ur. się Aleksander Glinkowski, polski muzyk, kompozytor.
- W 1941 r. podczas II w.ś. niemieckie oddziały Afrika Korps zdobyły port Bengazi (Libia).
- W 1941 r. podczas II w.ś. prezydent USA Franklin Delano Roosevelt udostępnił amerykańskie doki brytyjskim okrętom wojennym.
- W 1945 r. podczas II w.ś. sowiecka Armia Czerwona zdobyła Bratysławę (Słowacja).
- W 1945 r. podczas II w.ś. ostatnie oddziały niemieckie wyczały się z Węgier.
- W 1949 r. 75 osób zginęło w pożarze szpitala św. Antoniego w Effingham w stanie Illinois (USA).
- W 1949 r. w Waszyngtonie (USA) podpisany został Traktat Północnoatlantycki powołujący do życia NATO.
- W 1952 r. ur. się Gary Moore, północnoirlandzki gitarzysta, wokalista, kompozytor, członek zespołu Thin Lizzy.
- W 1953 r. ur. się Grzegorz Stasiak, aktor filmowy, kabareciarz.
- W 1954 r. założony został portugalski klub piłkarski FC Maia.
- W 1959 r. utworzona została Federacja Mali.
- W 1960 r. film pt. Ben-Hur w reżyserii Williama Wylera zdobył 11 Oscarów.
- W 1960 r. Senegal uzyskał niepodległość od Francji.
- W 1962 r. U Nu został premierem Birmy.
- W 1965 r. ur. się Robert Downey Jr., amerykański aktor, komik, scenarzysta i producent filmowy.
- W 1968 r. James Earl Ray zastrzelił w Memphis w stanie Tennessee (USA) pastora Martina Luthera Kinga.
- W 1968 r. rozpoczęła się bezzałogowa misja kosmiczna Apollo 6.
- W 1969 r. 40-letni działacz związkowy Evžen Plocek dokonał samospalenia w proteście przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji.
- W 1969 r. chirurdzy Domingo Liotta i Denton Cooley wszczepili w klinice w Houston w Teksasie (USA) pierwsze sztuczne serce. Zostało usunięte po 64 godzinach pracy, gdy pojawił się dawca żywego organu.
- W 1970 r. funkcjonariusze KGB rzekomo spalili szczątki Adolfa Hitlera i wrzucili je do rzeki Ehle pod Magdeburgiem (Niemcy).
- W 1973 r. zicjalnie otwarty został World Trade Center w Nowym Jorku (USA).
- W 1974 r. 78 osób zginęło spośród 84 na pokładzie w katastrzie botswańskiego samolotu Douglas DC-4 we Francistown (Botswana).
- W 1975 r. 172 osoby zginęły w katastrzie ewakuującego wietnamskie sieroty wojenne amerykańskiego samolotu wojskowego Lockheed C-5 Galaxy.
- W 1975 r. założona została amerykańska firma Microszt.
- W 1976 r. były król Kambodży Norodom Sihanouk został usunięty przez Czerwonych Khmerów z funkcji formalnej głowy państwa.
- W 1976 r. odbyła się premiera filmu pt. Wszyscy ludzie prezydenta w reżyserii Alana J. Pakuli.
- W 1976 r. w Clinton Township w stanie Michigan (USA) założony został Instytut Krioniki gdzie, w celu późniejszego ożywienia, przechowywane są w ciekłym azocie ciała ludzkie i zwierzęce oraz próbki ludzkiego i zwierzęcego DNA.
- W 1977 r. na festiwalu w Royan (Francja) odbyła się premiera III symfonii autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego
- W 1977 r. 72 osoby zginęły w katastrzie lotniczej w New Hope w stanie Georgia (USA).
- W 1979 r. stracony został były prezydent Pakistanu Zulfikar Ali Bhutto.
- W 1981 r. w Dublinie (Irlandia) odbył się 26. Konkurs Piosenki Eurowizji.
- W 1983 r. odbył się pierwszy lot amerykańskiego wahadłowca Challenger.
- W 1984 r. prezydent USA Ronald Reagan wezwał do międzynarodowego zakazu broni chemicznej.
- W 1985 r. Zajd ar-Rifa’i został premierem Jordanii.
- W 1987 r. 27 osób zginęło w katastrzie spośród 45 osób na pokładzie indonezyjskiego samolotu McDonnell Douglas DC-9 w Medan (Sumatra).
- W 1991 r. Nicéphore Soglo został prezydentem Beninu.
- W 1993 r. Holendrzy dokonali oblotu samolotu pasażerskiego Fokker 70.
- W 1996 r. Mathieu Kérékou został po raz drugi prezydentem Beninu.
- W 1997 r. rozpoczęła się amerykańska misja STS-83 wahadłowca Columbia.
- W 1997 r. w Oviedo (Hiszpania) podpisana została tzw. Konwencja o Prawach Człowieka i Biomedycynie.
- W 1997 r. islamscy terroryści w zamordowali 53 mieszkańców miejscowości Thalit pod Algierem (Algeria).
- W 2000 r. rozpoczęła się ostatnia rosyjska misja załogowa (Sojuz TM-30) na rosyjską stację orbitalną Mir.
- W 2001 r. Vladimir Voronin został prezydentem Mołdawii.
- W 2004 r. bułgarski autobus wiozący 34 uczniów i 16 dorosłych wypadł z drogi i zatonął w rzece Lim we wsi Gostun (Serbia). Zginęło 12 dzieci, pozostałe osoby uratowali okoliczni mieszkańcy.
- W 2009 r. George Abela został prezydentem Malty.
- W 2009 r. premier Danii Anders Fogh Rasmussen został wybrany na stanowisko sekretarza generalnego NATO.
- W 2009 r. urzędujący prezydent Słowacji Ivan Gašparovič został wybrany na drugą kadencję.
- W 2011 r. podczas lądowania w stolicy Demokratycznej Republiki Konga Kinszasie rozbił się wyczarterowany przez misję ONZ samolot Bombardier CRJ-100ER, zginęły 32 osoby, a jedna została ranna.
- W 2012 r. Robert Fico został po raz drugi premierem Słowacji.
- W 2012 r. w samobójczym zamachu bombowym w Teatrze Narodowym w stolicy Somalii Mogadiszu zginęło 10 osób, w tym szefowie związku piłki nożnej i komitetu olimpijskiego.
- W 2014 r. Marie-Louise Coleiro Preca objęła urząd prezydenta Malty.
- W 2018 r. Julius Maada Bio został prezydentem Sierra Leone.
- W 2019 r. George William Vella został prezydentem Malty.