Jan Matejko „Zaprowadzenie chrześcijaństwa” 1889 r.
14 czerwca 2020 roku po raz piaty obchodzimy Święto Chrztu Polski, zatwierdzone przez Sejm RP 22 lutego 2019 roku.
Święto Chrztu Polski choć jest świętem państwowym, to nie jest dniem wolnym od pracy. Ważne jest jednak, żeby w ten dzień pamiętać o naszej historii, kulturze i o naszych korzeniach, czyli o początkach Państwa Polskiego. Warto by na pewno wywiesić w ten dzień polską flagę, odświeżyć wiedzę o Chrzcie Polski i przekazać tą wiedzę naszym dzieciom i wszystkim młodym Polakom, którzy tej historii może nie znają lub mają na ten temat ograniczoną wiedzę.
Geneza święta
Jak wspomniałem wyżej, Święto Chrztu Polski zostało zatwierdzone 22 lutego 2019 r. przez Sejm RP, który przyjął poselski projekt ustawy z 2017 r. o Święcie Chrztu Polski autorstwa posłów partii Prawica Rzeczpospolitej.
W projekcie poselskim z 2017 r. autorzy projektu uzasadniali, że święto powinno zachęcać Polaków do refleksji na temat historii Państwa Polskiego i wywieszenia w tym dniu biało-czerwonych flag, tym samym święto ma nie obciążać budżetów krajowych i samorządowych.
Dlaczego 14 kwietnia?
Choć nie jest znana dokładna data Chrztu Polski, to jednak według wielu historyków najprawdopodobniej była to Wielka Sobota, 14 kwietnia 966 r. Zdaniem historyków tego dnia Mieszko I przyjął chrzest i rozpoczęła się tego dnia chrystianizacja Polski.
Jeśli jednak spojrzyjmy do tekstów średniowiecznych kronikarzy nie dość, że nie znajdziemy tam żadnej daty, to i w dodatku u wielu z nich podawany jest inny rok tych wydarzeń. Niektórzy mówią, że był to 966, inni że 997, a jeszcze inni, że był to rok 965.
Jak było naprawdę? Być może nigdy się nie dowiemy, choć zawsze pozostaje nadzieja, że gdzieś jeszcze odnajdzie się jakiś średniowieczny dokument, który potwierdzi jak było naprawdę. Niemniej jednak z najprawdopodobniej mógł to być 14 kwietnia, gdyż według wielowiekowych tradycji kościoła katolickiego, tego typu uroczystości odbywały się najczęściej dzień przed Wielkanocą.
MW
COPYRIGHT © 2020-2024 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!