Obraz Williego Stöwera z 1912 r. przedstawiający tragedię Titanica (domena publiczna)

15 kwietna 1912 r. podczas swojego dziewiczego rejsu zatonął brytyjski statek RMS Titanic. Był wówczas największym statkiem pasażerskim na świecie i uważanym za niezatapialny.

RMS Titanic był drugim z trzech statków typu „Olimpic” brytyjskiej firmy żeglugowej White Star Line. Statek zbudowany został w Belfast (Irlandia) przez firmę Harland and Wolff. Miał ponad 269 m długości i ważył około 45-48 tys. ton.

Ponieważ statek na owe czasy był potężnym obiektem jego właściciele postanowili nazwać go „Tytanem”, czyli tak jak zwali się w greckiej mitologi bogowie z pokolenia olbrzymów. Trzeci z serii Olimpic-ów nazwany został „Gigantic”, jednak po katastrzie Titanica postanowiono od razu zmienić jego nazwę na coś mniej ekstrawaganckiego i od tej pory nazywał się Britannic.

Konstrukcja Titanica ukończona została 31 maja 1911 r. Jednak ze względu na usterki jego siostrzanego statku Olimpic, producent postanowił usunąć wszystkie usterki także w Titanicu, co opóźniło jego pierwszy rejs z Southampton do Nowego Jorku. Dopiero 10 kwietnia 1912 r. Titanic wypłynął w swój pierwszy i jak się okazało także jego ostatni rejs.

Niezatapialny

Jeszcze w czasie budowy statku firma White Star Line rozpoczęła agresywną kampanię reklamową by pozyskać nowych klientów. Na plakatach ze statkiem wychwalano jego luksusowe wnętrza i nazywano go dosłownie „praktycznie niezatapialny”.

„There is no danger that Titanic will sink. The boat is unsinkable and nothing but inconvenience will be suffered by the passengers.”

Phillip Franklin, White Star Line vice-president, 1912

„Nie ma niebezpieczeństwa, że ​​Titanic zatonie. Łódź jest niezatapialna i pasażerowie odczują jedynie niedogodności” głosił wice-dyrektor White Star Line Philip Franklin w 1912 r.

Titanic wypływa z Southampton 10 kwietnia 1912 r. (domena publiczna)

Tragedia na oceanie

14 kwietnia statek znajdował się już na Atlantyku zaledwie kilkaset mil od Kanady, gdy o godz. 23.40 marynarze Frederick Fleet i Reginald Lee, zauważyli z bocianiego gniazda, że na wprost statku pojawiła się góra lodowa. O tym fakcie powiadomili kapitana na pokładzie, niestety było już za późno. Choć kapitan błyskawicznie zareagował i podjęto próbę zmienienia kursu, to 37 sekund później statek uderzył w lodowiec i wkrótce zatonął. W tragicznym dziewiczym rejsie Titanica zginęło blisko 70% pasażerów i załogi razem ponad 1.500 osób.

Trasa Titanica (fot. Wikiepedia/Prioryman)

Jak się później okazało załoga nie dość, że zignorowała wcześniejsze ostrzeżenia o zbliżającym się lodowcu, które nadały do nich inne statki, to w dodatku samo wyposażenie statku nie pozwoliło na uratowanie większej ilości osób. Na statku po prostu brakowało szalup by pomieścić wszystkich pasażerów. Z około 2230 pasażerów i załogi, katastrzę przeżyło jedynie 730 osób.

Amerykańska gazeta z 1912 r. (domena publiczna)

Zaginął na lata

Przez 73 liczni naukowcy i pasjonaci nurkowania próbowali odnaleźć wrak Titanica, niestety nikomu się to nie udawało. Dopiero 1 września 1985 roku wrak zlokalizował amerykański badacz głębin Robert Ballard.

Titanic na dnie oceanu (domena publiczna)

Do dziś Titanic budzi zainteresowanie wielu osób i badaczy. Zainspirował on setki pisarzy, którzy napisali kilkadziesiąt książek. Także wielu filmowców postanowiło zekranizować tragiczne losy Titanica. Łącznie o Titanicu powstało kilkadziesiąt filmów, wśród których nie brakuje wielkich hollywoodzkich blockbusterów.

Poniżej kronika filmowa nagrana w 1912 roku.

MW

COPYRIGHT © 2020-2024 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *