W nocy z 5 na 6 czerwca 1944 r. dnia nazwanego D-Day, wojska alianckie zapoczątkowały operację militarną o kryptonimie „Operation Neptune”. Podczas ściśle tajnej misji, USA wraz z Wielką Brytanią i Kanadą przeprowadziły na plażach francuskiej Normandii największą w dziejach świata operację morsko-desantową. Inwazja na Normandię początkowała szerszą operację o krypt. „Operation Overlord”, która potrwała do 30 sierpnia 1944 r.

Celem operacji było przełamanie zbudowanego podczas II Wojny światowej przez Niemców Wału Atlantyckiego i stworzenie zachodniego frontu przeciwko siłom zbrojnym niemieckiej III Rzeszy, która okupowała już prawie całą zachodnią Europę.

W dzień nazywanym „D-Day” przez angielski Kanał La Manche popłynęło w stronę plaż francuskiej Normandii ponad 6.000 okrętów marynarki wojennej i poleciało prawie 12.000 samolotów, które zrzuciły prawie 160.000 żołnierzy, 12.500 pojazdów oraz 1.550 czołgów. Wśród nich udział brało 11 dywizjonów Polskich Sił Powietrznych, okręty Polskiej Marynarki Wojennej – ORP Dragon, ORP Krakowiak, ORP Ślązak, ORP Błyskawica, ORP Piorun i Polska Marynarka Handlowa.

Do zakończenia „Operacji Overlord” w sierpniu 1944 r. na zachodnim froncie walczyło już ponad 2.000.000 żołnierzy wojsk alianckich, co znacząco osłabiło hitlerowskie Niemcy, które za kilka miesięcy skapitulowały. Kilka miesięcy po upadku III Rzeszy na Pacyfiku skapitulowała także Japonia kończąc II wojnę światową – największą wojnę w historii świata. W czasie II wojny światowej zginęło około 60.000.000 cywilów i ponad 20.000.000 żołnierzy z ponad 30 państw świata.

Niestety Polska, która najbardziej ze wszystkich państw ucierpiała w tym konflikcie, tracąc najwięcej obywateli, nie odzyskała pełnej niepodległości. Zdradzona przez aliantów znalazła się pod nową okupacją sowiecką, która potrwała kolejne 45 lat.

MW

COPYRIGHT © 2020-2024 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *