Bombardowanie Hiroszimy i Nagasaki w sierpniu 1945 r. (fot. domena publiczna).

W sierpniu 1945 r. USA zrzuciło na japońskie miasta Hiroshimę i Nagasaki pierwsze bomby atomowe doprowadzając do zakończenia II wojnę światową. Tym samym USA stała pierwszym państwem i jedynym na świecie, które użyło bomby atomowej w czasie konfliktu zbrojnego.

W latach 40-tych, w czasie II wojny światowej na wieść, że nazistowska niemiecka III Rzesza prowadzi zaawansowane prace nad stworzeniem bomby atomowej, USA szybko przystąpiło do prac nad własną bombą atomową. Amerykanie zaalarmowani faktem, że broń atomowa w rękach Adolfa Hitlera może oznaczać zagładę dla całego świata, postanowili szybko przeciwdziałać.

Zanim jednak amerykanie przeprowadzili pierwszy udany test w pustyni stanu Nowy Meksyk w lipcu 1945 r. niemiecka III Rzesza, dzięki potężnej sile wojsk alianckich została pokonana na frontach Europy, a sam Hitler już nie żył (popełnił samobójstwo). Fakt ten jednak nie oznaczał końca II wojny światowej dla świata. W Azji i na Pacyfiku wciąż trwały zacięte walki z osią Hitlera, głównie z Japonią.

Końcem lata 1945 r. dla Amerykanów jasne było, że jeżeli wejdą w głąb Japonii to straty w ludziach będą ogromne. Sami doradcy ówczesnego prezydenta USA Harrego Trumana ostrzegali, że inwazja Japonii będzie krwawa dla wojsk amerykańskich. Nie chcąc kontynuować konfliktu prezydent Truman postanowił użyć nowo testowanej technologi by zastraszyć Japończyków, licząc tym samym na szybki koniec tej długiej i krwawej sześcioletniej już wojny.

Bombardowanie Hiroshimy i Nagasaki

Pierwsza z dwóch bomb atomowych zrzuconych na Japonię została zrzucona 6 sierpnia 1945 r. Tego dnia amerykański bombowiec Boeing B-29 Superfortress zrzucił na miasto Hiroshima pięciotonową bombę atomową mającą moc porównywalną do detonacji 15.000 ton trotylu.

Bombowiec Enola Gay na wystawie w Steven F. Udvar-Hazy Center in Chantilly w stanie Virginia USA. (fot. Wikipedia/Lorax)

Zrzucona na Hiroshimę bomba zrównała z ziemią ponad 10 km kwadratowych miasta i tym samym w ułamku sekundy zabiła 80 tys. osób, a ok. 35 tys. zostało rannych.

Znisczona Hiroshima 1945 r. (fot. UN Photo/Eluchi Matsumoto)

Drugą bombę atomową Amerykanie zrzucili na miasto Nagasaki trzy dni później 9 sierpnia 1945 r. zabijając kolejne 40 tys. osób i kompletnie niszcząc miasto. W wyniku zrzucenia bomb atomowych na japońskie miasta w następnych tygodniach w Japonii zmarło ok 60 tys. osób od odniesionych ran, a najczęściej z zatruć spowodowanych wysokim promieniowaniem.

Zniszczone Nagasaki 1945 r. (fot. Shogo Yamahata)

Plan Trumana choć napewno nie był łatwą decyzją to jednak się powiódł. Kilka dni później Japonia się poddała i definitywnie zakończyła się największa wojna w historii świata wojna, w której zginęło ok. 70-85 milionów osób na całym świecie.

Po zakończeniu II wojny światowej wkrótce jednak powstało nowe zagrożenie. Wojna na słowa wielkich mocarstw czyli USA i sowieckiej ZSRR zapoczątkowały wyścigi w zbrojeniu atomowym nazywany Zimną Wojną. Choć ta nie była tak krwawa to potrwała jednak do upadku komunizmu.

Marek Wróblewski

COPYRIGHT © 2020-2022 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *