Gen. Władysław Anders na Monte Cassino
(fot. domena publiczna)

Bitwa o Monte Cassino byłą jedną z najtrudniejszych walk wojsk alianckich w czasie II wojny. Walki pod Monte Cassino rozpoczęły się 17 stycznia 1944 r. i trwały do 18 maja.

Wojska alianckie kilkakrotnie próbowały przebić linię niemiecką, która przebiegała przez włoskie Cassino, niestety trzy podejścia nie powiodły się. Za każdym razem Niemcy odpierali atak gdyż mieli przewagę strzelając do aliantów z potężnej góry nad Cassino.

W końcu dowódcy alianckich oddziałów za namówieniem amerykańskiego gen. Marka Clarka, podjęli decyzję o zbombardowaniu zabytkowego klasztoru na Monte Cassino licząc, że przełamią w tym punkcie niemiecką linię obronną. Dowódcy sił alianckich niechętnie się na to zgodzili. Jak się później okazało Niemców na szczycie w klasztorze nie było gdyż przewidywali, że alianci mogą z powietrza zaatakować, więc cały zabieg aliantów jedynie zniszczył unikatowy zabytkowy klasztor Benedyktynów.

Dopiero za czwartym natarciem polskie oddziały II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdołały przebić linię i zwycięsko zdobyć wzgórze Monte Cassino.

W Bitwie o Monte Cassino zginęło ponad 900 polskich żołnierzy i tysiące było rannych.

Wizyta na Monte Cassino

W maju 2018 r. udało mi się odwiedzić pierwszy raz Monte Cassino gdzie zapaliłem znicz i złożyłem kwiaty na grobie gen. Andersa. Dla mnie była to sentymentalna podróż gdyż mojej babci nieżyjący już brat Jerzy Tyras walczył tutaj w szeregach II Korpusu.

Autor na grobie gen. Andersa, Polski Cmentarz na Monte Cassino. (fot. TerazHistoria.pl)

Marek Wróblewski

COPYRIGHT © 2020-2022 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *