Dziś przypada 84. rocznica niemieckiej zbrodni w podwarszawskich Palmirach. W ramach tzw. Akcji AB Niemcy rozstrzelali 358 członków polskiej inteligencji.
Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna tzw. akcja AB (Außerordentliche Befriedungsaktion) była ogólnopolską akcją, której celem była kompletna eksterminacja polskiej inteligencji.
W akcji przeprowadzonej na terenach okupowanej Polski Niemcy łącznie rozstrzelali ok. 6.500 Polaków między majem a lipcem 1940 r.
Niemiecka zbrodnia w Palmirach miała miejsce 20-21 czerwca 1940 r. Z spośród rozstrzelanych 358 osób byli m. in. Maciej Rataj – marszałek Sejmu II RP, Janusz Kusociński – sportowiec, złoty medalista w biegu na 10 km na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku, Mieczysław Niedziałkowski – działacz Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) oraz Jan Pohoski – wiceprezydent Warszawy.
Miejsce wielu egzekucji
Podwarszawskie Palmiry to miejsce wielu niemieckich egzekucji. Pierwsze miały tam miejsce już 7 i 8 grudnia 1939 roku, w których Niemcy rozstrzelali ok. 150 osób. Następna odbyła się kilka dni później, 14 grudnia, w której Niemcy zamordowali kolejne 46 osób.
Choć gubernator Hans Frank ogłosił zakończenie akcji AB 23 lipca 1940 r. to egzekucje w Palmirach trwały dalej. W kolejnych egzekucjach Niemcy zabijali żołnierzy polskiego podziemia i więźniów warszawskiego Pawiaka.
Po wojnie, Wydział Grobownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, kierowany przez Jadwigę Borytę-Nowakowską odnalazł w Palmirach 24 mogiły, z których ekshumowano 1720 ziar niemieckich zbrodni.
Dziś na miejscu egzekucji znajduje się cmentarz, na którym spoczywa 2115 osób, choć prawdopodobnie ziar w tym miejscu jest więcej.
W 1973 r. w Palmirach powstało Muzeum Walk i Męczeństwa, które od 2010 r. nosi nazwę Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry i prowadzone jest przez Muzeum Warszawy.
MW
© 2020-2023 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!