Zawieszenie polskiej flagi nad Berlinem 2 maja 1945 r. (fot. domena publiczna)

2 maja to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To także symboliczny dzień, bo tego dnia w 1945 r. nad zdobytym niemieckim-nazistowskim Berlinem zawisła polska flaga.

Dzień Flagi powstał dzięki inicjatywie Posła na Sejm RP IV kadencji Edwarda Płonka. Dzień Flagi RP zatwierdzony został 20 lutego 2004 r. przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i od 2 maja 2004 r. jest obchodzony w Polsce co roku.

Na obchody Dnia Flagi RP, 2 maja nie został wybrany przypadkowo. Otóż dzień ten wypada pomiędzy hucznie obchodzonym przez komunistów Świętem Pracy oraz wypadającym 3 maja Świętem Konstytucji 3 Maja, a co najważniejsze tego dnia w 1945 r. zdobyty został nazistowski Berlin no i właśnie tego dnia nad Berlinem zawisła biało-czerwona.


Reklama


Zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami

Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze świeżo uformowanego przez Sowietów i polskich komunistów Ludowego Wojska Polskiego (LWP) razem z Armią Czerwoną zdobyli Berlin.

Tego samego dnia polski żołnierz LWP umieścili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) oraz na budynku Reichstagu w Berlinie.

Dla polskich żołnierzy był to na pewno ważny dzień gdyż oznaczał on dla nich koniec sześcioletniej wojny i brutalnej dla Polski niemieckiej okupacji, w której Niemcy zabili około 6.000.000 polskich obywateli.

Nie wielu wtedy myślało, że ten moment zwycięstwa potrwa tylko krótką chwilę, bo przecież w tym samym czasie Polskę czesało już NKWD z żydowskimi i polskimi komunistami w poszukiwaniu byłych żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz wszystkich, którzy by mogli się sprzeciwić nowej sowieckiej okupacji, która właśnie na polskiej ziemi instalowano takimi samymi brutalnymi metodami jakimi posługiwali się niemieccy okupanci.

Dlatego wieszając dziś polską flagę pamiętajmy o tych wydarzaniach, pamiętajmy o tych boleściach zadanych naszej Ojczyźnie nie tylko przez Niemców ale w szczególności sowieckiej Rosji, której dominacja nad naszym Państwem trwała 45 lat.

Świętowanie flagi na świecie

Święto własnej flagi obchodzone jest nie tylko w Polsce. Dzień flagi obchodzi się także w innych krajach, m.in. na Litwie, Ukrainie, Finlandii, Argentynie, Meksyku, Turkmenistanie, Chinach oraz w Stanach Zjednoczonych.

Dzień 2 maja jest dniem wolnym od pracy.

Marek Wróblewski

COPYRIGHT © 2020 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *