Włoszczowa – miasto liczące dziś 10.750 mieszkańców, leży wśród malowniczego krajobrazu, w pobliżu wielkich obszarów leśnych, we wschodniej części Niecki Włoszczowskiej, w dorzeczu rzeki Pilicy.
Udokumentowane dzieje Włoszczowy sięgają połowy XII w., choć prawa miejskie z nadania króla Zygmunta I otrzymała w 1539 r. Ród Szafrańców uczynił z niej ożywiony ośrodek kalwinizmu, a istniejący wówczas kościół parafialny zamieniono na zbór. Tak więc geneza włoszczowskiego sanktuarium i jednocześnie powrotu katolicyzmu sięga połowy XVII wieku.
Przed rozbiorami i w okresie niewoli narodowej Włoszczowa była małym miasteczkiem. Jej miejski charakter podkreślały cotygodniowe targi oraz doroczne jarmarki. Mieszkańców oprócz biedy nie omijały różne nieszczęścia, epidemie, pożary i wojny. Po napadzie kozackim w 1794 r. była tak zniszczona, że w niektórych opisach zaczęto ją uznawać za wieś. Od r. 1867 stała się siedzibą władz powiatowych. Praw miejskich została pozbawiona w 1869 r., odzyskała je zaś w 1919r.
Na początku ośrodkiem życia religijnego Włoszczowy był drewniany kościół p.w. świętego Jakuba Większego Apostoła. Według tradycji utrwalonej na piśmie miał on się znajdować się u zbiegu dzisiejszych ulic Kusocińskiego i Partyzantów, gdzie obecnie stoi kamienna figura św. Floriana.
Miały tu miejsce liczne objawienia maryjne (poczynając od maja 1642 r.). Pielęgnowana przez ponad trzy wieki tradycja mówiła , że we Włoszczowie, Małym dzieciom ukazywała się Najświętsza Maryja Panna. Kościół odnosił się do tego rodzaju relacji bardzo ostrożnie, ale zostały one spisane przez proboszcza, ks. J. Strasza i przekazane zicjałowi kurzelowskiemu ks. J. Chrostkiewiczowi.
W 1643 roku właśnie ks. Jakub Chrostkiewicz, po uzyskanej zgodzie od biskupa sprowadził do miasta z Krakowa obraz, który według świadków objawień MB we Włoszczowe, wiernie oddaje objawiającą się NMP.
Autor zabytkowego obrazu jest nieznany. Obraz przedstawia Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą z Dzieciątkiem Jezus na ręku, w otoczeniu świętego Joachima i świętego Józefa. Jest malowany na płótnie. Uroczyste wprowadzenie go do kaplicy miało miejsce w pierwszą niedzielę Wszystkich Świętych w 1646 roku. Rok później wmurowano z tej okazji tablicę pamiątkową. Samą świątynie konsekrowano w 1648 roku, przez posługę biskupa Mikołaja Cytreńskiego.
Obraz Matki Bożej Włoszczowskiej został koronowany koronami papieskimi 3.6. 2017 r. przez biskupa kardynała Henryka Gulbinowicza.
Na co dzień łaskami słynący obraz MB Opiekunki Rodzin (nazywany także Obrazem Matki Bożej Włoszczowskiej) można zobaczyć w dziekańskiej i farnej parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie przy ulicy Partyzantów.
Przemysław K. Kasprzyk, www.ekumenizm.pl