W wyniku napadu na Polskę przez Niemców i sowiecką Rosję we wrześniu 1939 r. Państwo Polskie po kapitulacji Warszawy bez wsparcia aliantów, zostało zmuszone do przejścia do podziemia, w celu zorganizowania antyokupacyjnej konspiracji. 

27 września 1939 r. w oblężonej Warszawie powołane zostało Polskie Państwo Podziemne oraz pierwsze struktury podziemnego wojska o nazwie Służba Zwycięstwu Polski (SZP). Struktury antyniemieckiej konspiracji wkrótce przekształcone zostały w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), a dwa lata póżniej w Armię Krajową, która stała się największą podziemną armią w okupowanej przez Niemców Europie.

Początkowo Polski rząd przeniesiony został do Paryża, ale po ataku Niemiec na Francję i jej szybkiej kapitulacji Rząd II RP na Uchodźstwie został zmuszony przenieść się do Londynu (Wielka Brytania). W Londynie uformowane zostały struktury Państwa podziemnego z administracją oraz parlamentem, który posiadał wymiar sprawiedliwości (sądownictwo) oraz dowództwo nad podziemnym wojskiem polskim (ZWZ), i później nad Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie (PSZ), które utworzone zostały by wesprzeć i wspólnie walczyć z wojskami alianckimi na zachodnim froncie. Dodatkowo stworzone zostały struktury tajnego nauczania, drukowano prasę, książki i publikacje.

Polskie Państwo Podziemne na terenie okupowanego kraju funkcjonowało formalnie do 1 lipca 1945 r. tj. do dnia samorozwiązania Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj, które nastąpiło w związku z wyczaniem uznania międzynarodowego dla Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Nieformalnie niepodległościowy Rząd Polskiego Państwa Podziemnego II RP pozostał i działał w Londynie jako „Rząd RP na Uchodźstwie” pod dowództwem Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego do 22 grudnia 1990 roku, czyli do po upadku komunizmu i demokratycznego wyboru pierwszego prezydenta III RP po odzyskaniu przez Polskę niepodległości od sowieckiej Rosji.

Marek Wróblewski

COPYRIGHT © 2020-2021 TerazHistoria.pl. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody autora zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *