Charlie Chaplin i Pola Negri (fot. domena publiczna)

127 lat temu w Lipnie na Ziemi Dobrzyńskiej (woj. kujawsko-pomorskie) urodziła się Pola Negri, właściwie Barbara Apolonia Chałupiec, jedyna polska aktorka, która na trwałe zapisała się w historii światowego kina. 

Rodzinie wiodło się nie najgorzej do czasu, gdy ojciec Jerzy został aresztowany przez Rosjan i wywieziony w głąb Syberii. W 1902 przeprowadziły się z matką do Warszawy, gdzie przyszło im żyć w prawdziwej nędzy. Wkrótce panna Chałupiec dostała się do bezpłatnej Szkoły Baletowej, w której bardzo owocną naukę przerwała gruźlica, spowodowana w dużej mierze biedą i niedożywieniem. Zaprzepaściwszy tym samym szanse na zawód baletnicy, dostała się do szkoły teatralnej, a w wieku 17 lat była już uznaną polską aktorką. Przybrała pseudonim Pola Negri – na cześć ukochanej włoskiej poetki. Wkrótce rozpoczęła się jej kariera aktorki filmowej. 

W 1917 roku wyjechała do Berlina, gdzie związała się z UFA, największą niemiecką wytwórnią filmową i gdzie poznała reżysera Ernsta Lubitscha. Ich wspólny film, „Madame DuBarry” z 1919 roku, stał się słynny nie tylko na całą Europę, ale dotarł również z powodzeniem za ocean. To otworzyło tej dwójce podwoje Hollywood. Negri stała się prawdziwą gwiazdą, jedną z najbogatszych kobiet Hollywood. Miała w Los Angeles pałacyk wybudowany na wzór Białego Domu, miała na swoim koncie małżeństwa z dwoma arysrokratami, romansowała z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino. Jednak w USA na szczycie utrzymała się tylko przez pięć lat. Straciła popularność wśród opinii publicznej, gdy w bardzo niestosowny sposób zachowała się na pogrzebie Rudolfa Valentino (rzucając się na jego trumnę). 

Kodeks Haysa zacznie ograniczył sceniczne możliwości aktorki, które przyniosły jej sławę w znacznie bardziej w tym względzie „liberalnej” Europie. Wreszcie wprowadzenie do kina dźwięku ujawniło fatalny akcent Poli i ostatecznie zadecydowało o jej wyjeździe do Niemiec. „Mazurek”, w którym zagrała, stał się ulubionym filmem Hitlera, mówiono również o ich rzekomym romansie. 

Warner Baxter i Pola Negri w 1928 r. (fot. domena publiczna)

W 1938 Negri przestała występować w filmach niemieckich, wyjechała do Francji, następnie zaś – w 1941, bez grosza przy duszy – ponownie do USA. W 1943 zagrała w „Hi Diddle Diddle”, zaś w 1951 przyjęła amerykańskie obywatelstwo. Jej ostatnią filmową rolą była Madame Habib w „The Moon-spinners” (1964). 

Resztę życia spędziła aktorka w San Antonio w stanie Teksas, z przyjaciółką – kompozytorką Margaret West. Zmarła 1 sierpnia 1987 roku w wieku 90 lat.

źródło, licencja: Polonijna Agencja Informacyjna, http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=12836/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *